Wielka Brytania: gotówka już nie jest najpopularniejsza

analityk Bankier.pl

Po raz pierwszy w historii karty debetowe wyprzedziły w Wielkiej Brytanii płatności gotówkowe. Z raportu UK Payments Markets wynika, że w 2017 r. konsumenci wykonali 13,2 mld transakcji z użyciem plastików, a gotówka odpowiadała za 13,1 mld operacji. Liczba transakcji gotówkowych spadła w ciągu roku o 15 proc.

Pierwszy kamień milowy pieniądz bezgotówkowy w Wielkiej Brytanii osiągnął w 2014 r. Wówczas udział transakcji (konsumentów i przedsiębiorstw) z użyciem papierowego pieniądza po raz pierwszy spadł poniżej 50 proc., a najpopularniejszą formą realizowania transakcji stały się płatności elektroniczne.  

(Bank of England)

W 2017 r. ważny przełom nastąpił na rynku płatności detalicznych. Jak donosi organizacja UK Finance, najpopularniejszym instrumentem wśród konsumentów stała się karta debetowa, po raz pierwszy w historii detronizując gotówkę. Przewaga pod względem liczby transakcji była niewielka – plastik o włos wyprzedził papier. Szacunkowo w ciągu zeszłego roku Brytyjczycy dokonali 13,2 mld operacji kartami debetowymi, a z użyciem gotówki – 13,1 mld.

Raport wskazuje na kilka najważniejszych czynników wzmacniających pozycję kart płatniczych. Po pierwsze, rosnąca popularność transakcji zbliżeniowych. W ciągu 2017 r. liczba transakcji bezstykowych niemal podwoiła się, sięgając 5,6 mld. 63 proc. populacji kraju korzysta z tej technologii płatniczej, a w żadnym z regionów geograficznych czy segmentów demograficznych udział „zbliżających” nie jest niższy niż 50 proc.

Po drugie, rosnąca sieć akceptacji kart, również wśród mniejszych firm, zachęca do posługiwania się kartami nawet w drobniejszych zakupach. Ten czynnik sprawił, że liczba transakcji gotówkowych znacząco spadła w krótkim okresie – w 2017 r. była o 15 proc. niższa niż rok wcześniej.

Około 3,4 mln Brytyjczyków prawie nigdy nie korzysta z banknotów i monet. Nie oznacza to, że gotówka może szybko zniknąć z obiegu. W raporcie wskazano, że w ciągu najbliższej dekady nie należy spodziewać się znacznego obniżenia roli gotówki, a obecnie około 2,2 mln konsumentów reguluje większość codziennych zakupów z użyciem tego instrumentu.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 sel

To Amerykanie wprowadzają taka modę bo chcą żeby wszyscy trzymali w domach dolary zamiast własnej waluty i frajerzy dają się na to nabrać.

! Odpowiedz
0 0 sel

Kluczowe słowo ujemny, nikt nie trzymałby pieniędzy na ujemnym koncie ..

! Odpowiedz
1 31 niepelnosprawny_org

atak hakerski, lub bomba antyelektroniczna i glodujesz, zawsze miej jakas ilosc gotowki przy sobie, w domu, nigdy tylko elektronicznie, wirtualnie, na karcie koncie, chocby jeszcze te coraz czestsze awarie bankow dochodza...

! Odpowiedz
1 38 slc350

Nie ma w tym nic dobrego....

! Odpowiedz
21 15 silvio_gesell

Gotówka to papier dłużny bez terminu zapadalności, co powoduje, że byłaby trwalsza niż owoce naszej pracy gdyby nie jej ciągły dodruk. Innymi słowy aby gotówka nie została ztezauryzowana i wyparta przez pieniądz słabszy zgodnie z prawem Greshama, musi być inflacja. Gdyby gotówka nie istniała, inflacja nie byłaby potrzebna i wystarczyłby do tego ujemnie oprocentowany pieniądz bezgotówkowy - dzięki czemu nominalna siła nabywcza pieniądza mogłaby być stała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.