REKLAMA

Na Wyspach gotówka w odwrocie

Michał Kisiel2015-05-21 11:52analityk Bankier.pl
publikacja
2015-05-21 11:52
Na Wyspach gotówka w odwrocie
Na Wyspach gotówka w odwrocie
fot. vwalakte / / YAY Foto

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii płatności bezgotówkowe wygrywają z banknotami i monetami. W 2014 r. udział transakcji gotówkowych wyniósł 48 proc. szacuje Payments Council. Nadal jednak 1,6 mln Brytyjczyków używa głównie gotówki.

Spośród wszystkich płatności wykonanych przez przedsiębiorstwa i konsumentów w 2014 r. gotówka odpowiadała za 48 proc. operacji. W ciągu roku udział ten spadł o 4 pp. i palmę pierwszeństwa przejęły płatności elektroniczne. Brytyjczycy wykonali 19,8 mld transakcji bezgotówkowych i 18,3 mld operacji z użyciem banknotów i monet.

Najważniejszym instrumentem płatniczym pod względem liczby transakcji są, według danych Payments Council, karty debetowe (24 proc.). Drugie miejsce zajęło polecenie zapłaty (10 proc.). Papierowe czeki, mimo że od dawna mówi się o nich jako o relikcie minionych czasów, wciąż stanowią liczącą się kategorię z 2-procentowym udziałem w rynku.

Konsumenci nadal wolą banknoty

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie osoby fizyczne. W ich przypadku transakcje gotówkowe to nadal ponad połowa płatności. Karty debetowe odpowiadają za 26 proc. operacji i znajdują się daleko za w tyle za banknotami i monetami. Payments Council prognozuje, że historyczny moment dla gotówki w tej grupie użytkowników nadejdzie w 2016 r., kiedy jej udział obniży się poniżej 50-procentowego progu.

Zwyczaje płatnicze Brytyjczyków są mocno zróżnicowane. Rada szacuje, że 3,1 proc. dorosłej populacji (1,6 mln osób) posługuje się prawie wyłącznie gotówką. W tej grupie aż 40 proc. to osoby powyżej 65. roku życia. Z kolei 2,3 mln konsumentów rzadko sięga po banknoty. Zwolennicy płatności bezgotówkowych to przede wszystkim osoby poniżej 35. roku życia. Gotówka używana jest przede wszystkim do drobnych płatności. Co czwarta transakcja opiewa na kwotę niższą niż 1 funt, a ponad połowa – na mniej niż 5 funtów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~obserwator
Nie masz gotówki- jesteś jak w klatce.
~answer
Odejście od gotówki to kolejny etap na drodze do całkowitej inwigilacji. Kolejnym może być wszczepianie ludziom czipów. Wtedy nic się nie ukryje.
~czekista
Jeśli jesteś uczciwy, nie masz czego się obawiać!
~DK7 odpowiada ~czekista
Mieszkańcy Cypru też tak mówili, do czasu aż któregoś dnia rząd skonfiskował ich oszczędności. Elektroniczny pieniądz = łatwość konfiskaty.
~bankierrrr odpowiada ~DK7
I o to chodzi!
~gość odpowiada ~czekista
Powiesz to komornikowi, który się "pomylił".
~piotrek odpowiada ~czekista
Jeszcze lepiej, gdy na dodatek jesteś SBkiem albo posłem do sejmu.wtedy już się nie musisz obawiać niczego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki