REKLAMA

Wielka Brytania chce ponad trzykrotnie zmniejszyć poziom migracji na wyspy

2016-10-18 21:37
publikacja
2016-10-18 21:37

Brytyjska premier Theresa May planuje obniżenie poziomu migracji netto do Wielkiej Brytanii do poniżej 100 tys. osób rocznie, czyli poziomu ponad trzykrotnie niższego niż obecny - wynika z opublikowanego we wtorek dokumentu rządowego.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May / fot. Peter Nicholls / Reuters

Migracja netto to wskaźnik określający różnicę pomiędzy liczbą osób, które wjechały do kraju, a tymi, które z niego wyjechały.

Złożona przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku przez ówczesnego szefa rządu Davida Camerona obietnica obniżenia migracji do kilkudziesięciu tysięcy była wielokrotnie krytykowana przez ekspertów jako nierealistyczna i trudna do zrealizowania przy jednoczesnym członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Według opublikowanego we wtorek dokumentu Cabinet Office - odpowiednika polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - wśród powołanych przez premier May komitetów rządowych jest także komitet do spraw obniżenia poziomu imigracji.

Wśród jego celów są m.in.: "doprowadzenie do obniżenia poziomu migracji netto do dziesiątek tysięcy poprzez implementację rozwiązań pozwalających na kontrolę migracji, zapewnienie działania skutecznego i precyzyjnego systemu wizowego i utrudnienie sytuacji nielegalnych imigrantów".

Oprócz premier May w skład komitetu wchodzi 12 ministrów, w tym trójka najbardziej eurosceptycznych przedstawicieli rządu odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - szef dyplomacji Boris Johnson, minister ds. Brexitu David Davies i minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox.

Podobne gremium funkcjonowało także w administracji Davida Camerona, ale powtórzenie przez premier May zobowiązania do obniżenia poziomu migracji netto poniżej 100 tys. osób rocznie postrzegane jest jako istotna deklaracja polityczna i sygnał dotyczący stanowiska rządowego w negocjowaniu Brexitu, w tym przyszłości swobody przepływu osób.

Ewentualne wprowadzenie wiz dla obywateli Unii Europejskiej byłoby niekompatybilne z dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w wewnętrznym rynku unijnym. Ekonomiści ostrzegają, że miałoby to także negatywne konsekwencje dla gospodarki, pozbawiając ją dostępu do pracowników z kontynentu.

Obniżenie poziomu imigracji do poniżej 100 tys. osób wymagałoby także zmiany przepisów wizowych dla zagranicznych studentów, których w 2015 roku przyjechało do Wielkiej Brytanii ok. 130 tys. Ich liczbę wlicza się do wskaźnika migracji netto.

Od stycznia do grudnia 2015 roku do Wielkiej Brytanii imigrowało 630 tys. ludzi, a z kraju wyjechało 297 tys., co sprawia, że wskaźnik migracji netto wyniósł w 2015 roku 333 tys. osób.

Od 2004 roku liczba mieszkańców kraju, którzy urodzili poza granicami Wielkiej Brytanii, wzrosła z 5,3 miliona (9 proc. populacji) do 8,3 miliona (13 proc.).

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., o 63 tys. więcej niż rok wcześniej. W 2003 roku, przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, było ich tylko 44 tys.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
~wkurzony
A Pakistańczycy będą dostawać paszporty brytyjskie za nic, bo europejskim niewolnikom trzeba za dużo płacić i jeszcze jacyś tacy roszczeniowi. Angole marzą za czasami imperium gdzie nie-anglicy podawali herbatkę i można było przy okazji wyru4ć ich synów i córki, albo obić kijem. Życzę im najgorszego: odłączenia A Pakistańczycy będą dostawać paszporty brytyjskie za nic, bo europejskim niewolnikom trzeba za dużo płacić i jeszcze jacyś tacy roszczeniowi. Angole marzą za czasami imperium gdzie nie-anglicy podawali herbatkę i można było przy okazji wyru4ć ich synów i córki, albo obić kijem. Życzę im najgorszego: odłączenia Szkocji i obalenia tych ich śmiesznych królów-darmozjadów przez muzułmanów.
~Nuts
Co za bzdury ktos kto tam jezdzi i prowadzi biznes to wie ze to nierealne to tylko belkot politykow
~aaaaas
o brexicie mówili to samo
~Anonim
A ciekawe kto będzie pracował dla nich, przecież wiadomo, że Brytyjczycy nie skażą się pewnymi pracami, które na przykład wykonują imigranci. A rynek pracy mają bardzo chłonny.
~Bratzacieszyciela
...Implementacja rozwiązań pozwalających na kontrolę... - nie można było jakoś po polsku? Co za pseudourzędowy bełkot!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Eltor
To jest ciekawe. Każdy kolejny rząd w Wielkiej Brytanii obiecuje im to samo. Tylko nigdy nie wychodzi.
~Robert
Chcą wprowadzić wizy ,dlaczego przecież to nasz strategiczny partner tak mówi PiS i poseł Kaczyński,powinni zrobić dla nas wyjątek
~as
Lądyn? Nie ma takiego miasta, jest Lądek. Lądek-Zdrój.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki