REKLAMA

Wielka Brytania, Kanada i Australia zaniepokojone chińskimi planami wobec Hongkongu

2020-05-22 19:05
publikacja
2020-05-22 19:05

Wielka Brytania, Kanada i Australia wydały w piątek wspólne oświadczenie, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" chińskimi propozycjami przepisów o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Zatwierdzenie proponowanego prawa może zwiastować koniec autonomii tego regionu.

/ ingimage

„Wprowadzanie takiego prawa w imieniu Hongkongu bez bezpośredniego udziału jego mieszkańców, władz ustawodawczych lub sądowniczych wyraźnie podważyłoby zasadę +jeden kraj, dwa systemy+, zgodnie z którą Hongkong ma zagwarantowany wysoki stopień autonomii” - podkreślili ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów.

Na rozpoczętej w piątek dorocznej sesji chińskiego parlamentu – Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) - delegaci zajmą się projektem decyzji w sprawie wprowadzenia w Hongkongu przepisów przeciwko terroryzmowi, separatyzmowi, działalności wywrotowej i zagranicznym ingerencjom w sprawy regionu.

Projekt przewiduje między innymi możliwość utworzenia w Hongkongu agencji bezpieczeństwa narodowego przez centralny rząd ludowy ChRL – podała agencja Reutera.

Również sekretarz stanu USA Mike Pompeo skrytykował w piątek chińskie plany. "Stany Zjednoczone potępiają propozycję OZPL, aby jednostronnie i arbitralnie narzucić Hongkongowi prawo o bezpieczeństwie narodowym" - napisał w oświadczeniu.

Jak dodał, pominięcie hongkońskich procesów prawodawczych oraz woli mieszkańców Hongkongu będzie "podzwonnym dla wysokiego poziomu autonomii, jaką Pekin obiecał Hongkongowi w ramach Wspólnej Chińsko-Brytyjskiej Deklaracji" - podpisanego w 1984 r. dokumentu, określającego status terytorium po przekazaniu go ChRL w 1997 r. (PAP)

baj/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
tindala
A w kwestii samego Hongkongu. Kapitalizm ( dla zysku) kolaborował z Sowietami i Hitlerem, tym bardziej będzie kolaborował z Chinami, przynajmniej dopóki pracowite rączki będą składać i zszywać towar na którym dobrze da się zarobić. Unia Europejska na przykład powołała specjalną stałą komisję do potępiania Izraela A w kwestii samego Hongkongu. Kapitalizm ( dla zysku) kolaborował z Sowietami i Hitlerem, tym bardziej będzie kolaborował z Chinami, przynajmniej dopóki pracowite rączki będą składać i zszywać towar na którym dobrze da się zarobić. Unia Europejska na przykład powołała specjalną stałą komisję do potępiania Izraela w sprawie Chin zachowuje wzorową powściągliwość. Wiadomo jak w Pekinie puszczą bąka, to w Niemczech eksport spada :)
tindala
Chiny w miarę jak nabierają pewności siebie, przybierają bardziej agresywną postawę. Przywykliśmy że despotie są zacofane, przykład Rosji, czy Korei Północnej ( za wyjątkiem sektora wojskowego), a tu na naszych oczach powstał Frankenstein super nowoczesności i zamordyzmu. Tu nie ma miejsca na wolę indywidualnych Chiny w miarę jak nabierają pewności siebie, przybierają bardziej agresywną postawę. Przywykliśmy że despotie są zacofane, przykład Rosji, czy Korei Północnej ( za wyjątkiem sektora wojskowego), a tu na naszych oczach powstał Frankenstein super nowoczesności i zamordyzmu. Tu nie ma miejsca na wolę indywidualnych ludzi, wszechobecna propaganda i cenzura i policja polityczna, wytwarzają wizję bezalternatywnego raju na Ziemi. Szkoda że nie ma podglądu w polską prasę z okresu stalinowskiego. Pewnie byłyby to te same ideowe klimaty. A może i parę znanych nazwisk by się zobaczyło. Na ale z polskimi gównianymi zasobami w necie, nie ma co marzyć.
znawca_wszystkiego
ale się naoglądałeś telewizora
itsosad
A mnie się wydaje ze to bardzo ważna sprawa dla Chin o ile nie najważniejsza mały demokrata vs Komuna Ludowa po sposobie załatwienia sprawy z Hongkongiem będziemy wiedzieli już wszystko co potrzebujemy.
jes
Takie wywody a może zapytać ludzi tam mieszkających jaki chcą ustrój? O tym nikt nie pisze a to chyba ma być kraj dla ludzi a nie odwrotnie.
marcinkrakow
Ludzie tam mieszkający też by tego chcieli. Zgadnij jaki byłby wynik? Utrzymanie autonomii czy zjednoczeniem z komunistycznymi Chinami?
talmud
ktos sie ciebie pyta w "tu spocznij" jaka ma byc władza ?
nigdy geopolityki nie zrozumiesz możesz tu najwyżej wypisywać komentarze dla beki.....nie zniechęcaj sie bo ubarwiasz ten portal .....LMAO

p.s mozesz tez zgłosić wpis do cenzury jak nie dajesz rady "intelektualnie" :)
jes odpowiada talmud
Twój poziom intelektualny odpowiada gryzoniom lub bezkręgowcom typu Gowin. Nie wchodź na obszary całkowicie ci nie znane. Bierz pieniądze z Moskwy za kopiuj-wklej i na tym pozostań.
niepelnosprawny_org
szkoda, ale pozra w koncu Hongkong...
innowierca
Oni nie moga pozrec Hong-Kong, bo zgodnie z umowa, po przekazaniu przez Brytoli, Hong-Kong mial zachowac autonomie przez 50 lat, a po uplywie tego okresu ma stac sie normalna czescia Chin. Minela juz polowa tego okresu i jest coraz mniej czasu zeby w jakis sposob namieszac zeby to nie nastapilo. Czy ktos sie zastanawia dlaczego Brytole Oni nie moga pozrec Hong-Kong, bo zgodnie z umowa, po przekazaniu przez Brytoli, Hong-Kong mial zachowac autonomie przez 50 lat, a po uplywie tego okresu ma stac sie normalna czescia Chin. Minela juz polowa tego okresu i jest coraz mniej czasu zeby w jakis sposob namieszac zeby to nie nastapilo. Czy ktos sie zastanawia dlaczego Brytole musieli oddac Hong-Kong. No dlaczego?? Bo Hong-Kong zanim byl zagrabiony przez Brytoli(wojny opiumowe) nalezal do Chin.
Mozna lubic Chiny lub nie, ale trzeba znac histirie. Oczywiscie ze swiatowi zachodniemu nie jest na reke odzyskanie pelnych wplywow nad tym regionem orzez Chiny a czasu coraz mniej. Jeszcze raz, dlaczego musieli "oddac" Hong-Kong?? bo to oni go zabrali Chinom a nie odwrotnie.
Moge byc zwolennikiem wolnego Hong-Kong ale to nie oznacza ze mam wylaczyc myslenie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki