"Wiedźmińska bańka" - warto sprzedać CD Projekt już teraz?

Gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” jeszcze przed premierą wywołała silną hossę na akcjach CD Projektu. Godzina zero jednak nastąpiła, najnowsza część przygód Białego Wilka trafiła już do sklepów. Historia podpowiada, że "wiedźmińska bańka" zaraz pęknie, matematyka radzi jednak „trzymaj”.

Premierę „Dzikiego Gonu” poprzedziła atmosfera napiętego wyczekiwania. „Wiedźmin 3” był najmocniej wyczekiwaną grą 2015 roku, autorzy wielokrotnie z dumą zapowiadali, że gra będzie przełomowa, oceny te później potwierdzali recenzenci, którzy przed premiera mieli okazję zagrać w najnowszą odsłonę przygód Geralta z Rivii.

Wszystko to przełożyło się na giełdowe notowania producenta gry, CD Projektu. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca jego akcje zdrożały o niemal 20%, zaś od początku roku dały zarobić ponad 50%. Wzrosty kursu podbiły wskaźniki wyceny spółki do ekstremalnie wysokich poziomów. C/WK CD Projektu przekracza obecnie 15, z kolei C/Z ociera się o 450. Spółka wydaje się więc być skrajnie przewartościowana. 

„Zabójcy Królów” przebili bańkę

Gwałtowne wzrosty kursu i wskaźniki wyceny wyśrubowane do granic możliwości nie są jednak dla akcjonariuszy CD Projektu niczym nowym. Podobne nastroje panowały na tej spółce dokładnie przed czterema laty, kiedy to na rynek trafiała druga część przygód Geralta z Rivii. Na otwarciu 17 maja 2011 roku – dzień premiery gry „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” – za jedną akcję spółki płacono 9,02 zł przy wskaźniku C/Z na poziomie 550. Na początku 2011 roku te same papiery wyceniane były jedynie na 3,11 zł, tak więc w niecałe pół roku CD Projekt urósł niemal trzykrotnie.

Po 17 maja 2011 paliwo do wzrostów się skończyło. Akcje traciły już w dniu premiery, a także dzień po niej. Wprawdzie 20 maja zdołały się one jeszcze wspiąć na poziom 9,30 zł, jednak już w czerwcu 2011 płacono za nie poniżej 7 zł, a w październiku 2011 przez chwilę nawet 3,27 zł (dołek notowań). Premierowy balon pękł, w niecałe pięć miesięcy od premiery „Wiedźmina 2” CD Projekt stracił blisko 2/3 swojej wartości. Gra wprawdzie była hitem, jednak nie aż takim, jakiego oczekiwał rynek. Dodatkowo do wyprzedawania akcji zachęcał wówczas europejski kryzys zadłużenia, który odbił się na kondycji całej warszawskiej GPW.

Na pięcioletnim wykresie notowań CD Projektu widać zarówno tegoroczną "wiedźmińską bańkę", jak i tę z 2011 roku
Na pięcioletnim wykresie notowań CD Projektu widać zarówno tegoroczną "wiedźmińską bańkę", jak i tę z 2011 roku (Bankier.pl)

Ile musi zarobić nowy „Wiedźmin”, by uniknąć powtórki z historii?

Poniesione po premierze straty CD Projekt w późniejszych miesiącach odrabiał z mozołem. Dopiero perspektywa „Wiedźmina 3” nadmuchała kolejny balon, który można porównać do tego z maja 2011 roku. Z historycznego punktu widzenia dzisiejsza sesja jest więc idealnym momentem, aby pozbyć się akcji CD Projektu. Analogii jest wiele, istnieje jednak jedna podstawowa różnica. Skali sukcesu „Wiedźmina 3” póki co nikt jeszcze nie zna.


Jeżeli „Dziki Gon” odniesie sukces, akcjonariusze CD Projektu być może unikną równie niemiłych przeżyć, co po premierze „Zabójców Królów”. Co jednak uznać za sukces w przypadku tak wielkiego projektu? Po pęknięciu bańki z maja 2011 roku wskaźnik C/Z spółki ustabilizował się w 2012 roku na poziomie 20-30. W świecie producentów gier taki współczynnik można uznać za dosyć racjonalny. Aby móc się nim pochwalić na początku 2016 roku, wart obecnie 2,4 mld zł CD Projekt musiałby zarobić w 2015 roku ok. 80-120 mln zł. Dla spółki byłby to zdecydowany rekord, ponieważ do tej pory spółka ani razu w historii nie zamknęła roku zyskiem netto większym niż 29 mln zł.

Aby CD Projekt przy obecnej wycenie mógł pochwalić się w 2016 roku C/Z na poziomie 20-30, zyski z "Dzikiego Gonu" muszą przekroczyć 100 mln zł
Aby CD Projekt przy obecnej wycenie mógł pochwalić się w 2016 roku C/Z na poziomie 20-30, zyski z "Dzikiego Gonu" muszą przekroczyć 100 mln zł (fot. http://thewitcher.com/witcher3/ / materiały dla mediów)

Zakładając, że poza przychodami z „Wiedźmina 3” wyniki spółki przez cały 2015 rok będą wyglądały podobnie jak raport za I kwartał 2015 – 5 mln zł straty na kwartał - spółka zanotuje w bieżącym roku 20 mln zł strat. Zyski z „Dzikiego Gonu” muszą więc przekroczyć 100 mln zł. W bezpieczniejszym wariancie cel przesuwa się na poziom 140 mln zł.

Cel nie jest wygórowany

Ciężko jest dokładne określić przychody i zyski, jakie CD Projekt czerpie ze sprzedaży jednego egzemplarza gry. Dodatkowo dochodzi podział na konsole i PC, a także dystrybucję pudełkową, cyfrową, a także przez GOG, które generują różne koszty i przekładają się na różne poziomy przychodów z punktu widzenia CD Projektu. Szacując na podstawie sprzedaży „Zabójców Krółów” oraz wyników konkurencji, można założyć, że jedna sprzedana sztuka „Wiedźmina 3” przełoży się na około 35 zł wyniku netto spółki.


Wszystkie te założenia prowadzą do jednego wniosku. Aby obecną wycenę CD Projektu móc uznać za racjonalną, spółka powinna sprzedać w 2015 roku ok. 3-4 mln sztuk „Wiedźmina 3”. Liczby te może na pierwszy rzut oka wyglądają strasznie, jednak nie jest to wynik niemożliwy do osiągnięcia. Przedpremierowo sprzedało się już 1,5 mln sztuk najnowszych przygód Białego Wilka. Dodatkowo gra zbiera świetne recenzje wśród krytyków. Przekroczenie poziomu 3 mln egzemplarzy wydaje się więc na wyciągnięcie ręki. Szczególnie, że prognozy analityków często podają liczbę 4 mln jako cel minimum.

Matematyka, w przeciwieństwie do historii, podpowiada więc, aby CD Projektu nie sprzedawać. Obserwując notowania spółki warto jednak mieć w świadomości to, co wydarzyło się na giełdzie po premierze „Wiedźmina 2”. Warto także pamiętać, że na premierę kolejnego większego projektu studia – gry „Cyberpunk 2077” – który mógłby rozkręcić kolejną bańkę, poczekać będzie trzeba dobrych kilkanaście miesięcy. Trzymanie papierów CD Projektu przy obecnej wycenie powinno być więc poparte silną wiarą w finansowy sukces „Wiedźmina 3”.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kakradda

Ta wiedźmińska banka wciąż mnie śmieszy :) Dzisiaj wiesiek stoi po 76 zł :]

! Odpowiedz
0 0 ~Ochronni

jezeli ktos chciałby pozbyc się swojej spółki to polecam factoryofcompanies com

! Odpowiedz
0 2 ~mumrak

Drogi specjalisto.
Godzina wybiła dla końca produkcji. To taki etap który nie przynosi dochodów a ma sporo ryzyk.
Skończyła się produkcja - zaczęła sprzedaż.
Godzina wybije jak poznamy przychód i zysk CDR.

Błogosławieni którzy nie mają nic do powiedzenia i milczą.

! Odpowiedz
0 3 ~arti3000

Fajny artykuł panie Adamie, proszę pisać więcej

! Odpowiedz
0 2 ~poeta

Dwa zapowiedziane dodatki powinny dodatkowo podkręcić atmosferę wiedźmina. W przygotowaniu (produkcji) jest również film, więc i to nakręci całą histerię. Myślę, że z wiedźmina można jeszcze dużo wycisnąć, tylko CDProjekt musi chcieć to zrobić.

! Odpowiedz
0 11 ~Konkret

Adam uczesz się chłopie !

! Odpowiedz
0 2 ~glut

Nazwisko zobowiązuje ;)

! Odpowiedz
8 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~rygar

kula w plot, glownym tematem Wiedzmaka 3 sa raczej relacje miedzyludzkie (na roznych poziomach) a nie zabijanie

! Odpowiedz
0 2 ~FV odpowiada ~rygar

Poza tym to nie jest gra dla dzieci (pegi 18).

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 10 ~endi

Chłop z żółtymi łocami , widzieliście kiedyś chłopa z żółtymi łocami ? bo ja nigdy . Jak się młodzi nagrają w tę grę to po osiedlach zaczną biegać całe tabuny małolatów z toporami , mieczami , nożami , osikowymi dzidami i innym sprzętem do wyrażania ekspresji ...

! Odpowiedz
2 3 ~hmmmm

Jesteś idiotą czy to żart?

! Odpowiedz
0 1 ~wolo66 odpowiada ~hmmmm

Jesteś idiotą, czy faktycznie tak trudno rozpoznać ironię

! Odpowiedz
0 0 ~Andrzej

100 zł to żony więcej na buty wydają... http://www.almoc.pl/img.php?id=3271

! Odpowiedz
47 6 ~niki

a czym ta wersja 3 rozni sie od poprzedniej>>>>>?????he he he malunkami

! Odpowiedz
28 5 ~andrzej

ale hejt zebrales bracie, Polaczki już bronią "swojego" plastikowego produktu, nazywając go dobrem narodowym, Polskim sukcesem, itp. komercyjne g... które odmużdzając zbija kokosy na oryginalnym pomysle

! Odpowiedz
2 7 ~pa odpowiada ~andrzej

Miło poczytać, jak ignorant błaźni się w wypowiedziach na tematy, o których nie ma zielonego pojęcia...

! Odpowiedz
47 13 ~as33

a da się zjeść tą grę ? wyrosłem z grania w wieku 25 lat jest tyle innych ciekawszych rzeczy a nie plaszczenie tyłka przed pc i obrastanie w tłuszcz ale kiedyś zrozumiecie jak dojrzejecie emocjonalnie to giercowych bzdetów.

! Odpowiedz
3 19 ~Zaq

...a ten komentarz został napisany na pniu drzewa- pewnego słonecznego dnia na kwiecistej polanie

! Odpowiedz
12 1 ~andrzej odpowiada ~Zaq

internet nie jest grą komputerową, wiem, że to nie takie oczywiste i ciężko znaleźć te info w googlach, o bibliotece nie wspominam

! Odpowiedz
0 5 ~sttt

wiekszasc jak zwykle sie myli ................

! Odpowiedz
9 3 ~won_z_grami

ooo nie wiedzialem ze tylu komputerowych trolli jest na swiecie heee

! Odpowiedz
1 3 ~wsx

Pałuj się psycholu

! Odpowiedz
2 1 ~grzybowska_rulez

Gratuluję. Żeby grać trzeba było najpierw wbiec po schodach, cała reszta, która nie zdążyła zostawała poza grą, oczywiście najpierw się trochę pobłąkała żeby ostatecznie uświadomić sobie, że dzisiaj handlu już nie będzie bo wszystkie stoliki zajęte. A żeby wbiec to najpierw trzeba było wcześnie wstać i tak to się kończyło, że przyjechało się po wełnę a samemu wychodziło się ogolonym z kolejną kasetką nowości. Tym bardziej gratuluję podwójnego golenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Hiszpan

Ke?

! Odpowiedz
2 6 ~mnk

cokolwiek bierzesz... bierz połowę

! Odpowiedz
2 2 ~Wygrałeś_internet

Hahahaha! Jak dla mnie komentarz dnia!

! Odpowiedz
0 1 ~Misio

Gimby nigdy nie skumajo o co kaman. ;)

! Odpowiedz
0 10 ~LOX

Nie ma to jak ASTEROIDY na automatach w kawairnii AMAZONKA na Służewcu (25 lat temu)!
Nic się nie umywa! :-)

! Odpowiedz
0 13 ~JanWincent

"Ostatnie 10% wzrostów zawsze zostawiam dla pozostałych"

Rotschild

! Odpowiedz
0 1 ~ttt

swietne ,co Rotschild klasa i kasa sama w sobie

! Odpowiedz
23 6 ~www

Tak. Hit jak cholera. Poprzednie części można już kupić w Biedronce i Tesco. Niebawem będzie promocja na kilogramy lub metry sześcienne. marketing i PR to podstawa...

! Odpowiedz
2 4 ~hiho

Jak wszystkie gry, taki rynek. Ceny się tam obniża kiedy produkt przestaje się sprzedawać by dalej zarabiać. A produkt przestaje się sprzedawać dość szybko i największe zyski są po premierze i kilka tygodni po niej. Ale tak czy siak ta branża to podwójne ryzyko zawsze, po Wiedźminie już wiadomo czego można się spodziewać i teoretycznie powinien być w cenie, może trochę niewyszacowany... tylko, że każda gra to całkowicie nowa i niezależna inwestycja - dlatego omijam szerokim łukiem branżę gier... i budowlaną, podobne są dla mnie :) Teoretycznie przy każdym nowym produkcie wogóle nie liczy się dorobek firmy. To całyczas budowanie produktu od zera, trochę lepiej jest gdy ma się markę jak Wiedźmin a wiadomo, że to ostatnia część. A zresztą nie płacą dywidendy. Ale jak ktoś ma inną strategię to to jest jedna z lepszych firm do obserwowania, tylko moim zdaniem czas na realizację zysków z Wiedźmina a na ponowną wycenę przed następną grą przyjdzie czas - chyba, że dywidendę wypłacą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Święty

Panie Redaktorze, szacowanie zysku netto ze sprzedaży jednej gry na poziomie 35 zł , na bazie poprzedniej premiery to dane kompletnie nieporównywalne. Czy Pan wie jak działa dźwignia operacyjna ?

! Odpowiedz
0 3 ~sss

jak działa dźwignia operacyjna ? możesz przybliżyć?

! Odpowiedz
0 5 ~hiho

Kupuje się plotki a sprzedaje fakty.

! Odpowiedz
0 0 ~astt

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~taki_jeden

Boje się pana redaktora ;_;

! Odpowiedz
3 12 ~Lord

Litości pseudotraderzy!
Ile kasy zgarnąłeś 1 z 2? 10, 20, 30 czy 50%? Ale z ilu?? Pytam bo znam paru takich jak wy! Pochwal się jak robi się taki cudowny biznes!
Nie oszukujcie się! To do niczego nie prowadzi!
Dla świadomych - Eksportowa firma, eksportowy produkt! Na świecie nie do pomyślenia by firma wypuszczająca taki produkt wyceniana była na parę dolców. to tylko baza pod następne produkty. Tak tak, to my polacy na czele z pseudotrejderami szczycimy się, że spuściliśmy akcje przed spadkiem.A o jakiej spekulacji mówimy?? Bo tak było z II? Litości! Ciężko robić coś w tym miejscu. Szkoda
Zastanówcie się czy nie warto zostać z tą firmą dając jej kredyt zaufania. Pamiętajcie , firma wiele poświęciła by stworzyć produkt. Czas na lekki odpoczynek, podsumowanie roku i realizacja następnych projektów z gotową kasą na ręce. Będzie czas i na dywidendę ale chyba będą w zarządzie również na przekór tym pseudotrajderom nie dzieliłbym się się z lamusami! Pozdrowienia. PS Szwedzi mają Volvo i Ikea a my ...pseudotrejderów. Swoją drogą wrzucamy miliony w piłkę jako produkt ciągle goniąc Europę a przecież mamy już gotowy produkt! Jakie to polskie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~akcjonariat_CDR

Lordzie nie przejmuj sie przeciez co nas to obchodzi - ja skorzystalem dokupujac akcje. To co sie dzisiaj dzialo z cena nie ma zadnej korelacji z tym co sie dzieje w spolce. Juz niedlugo zaczna sie newsy o cyberpunku i bedzie gitara. CDR to inwestycja na lata i na szczescie jest duzo normalnych ludzi w tym kraju co to rozumie. Niech psy szczekaja - karawana jedzie dalej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Lord odpowiada ~akcjonariat_CDR

Ok...Dzielni dyletanci, robią co do nich należy.

! Odpowiedz
0 0 ~Lord odpowiada ~Lord

...Choć nie sposób się zgodzić z
~hiho 2015-05-19 12:31

"Kupuje się plotki a sprzedaje fakty." Szacunek

! Odpowiedz
3 0 ~gracz odpowiada ~akcjonariat_CDR

Już widzę szał po trailerze cyberpunka. Oświetlenie w wieśku3 wygląda jak w GTA 1. To w cyberze bedzie jak w GTA2. 10 lat za murzynami.

! Odpowiedz
0 1 ~Jan_bez_ziemi

Lordzie litości. Szwedzi mają g..no nie VOLVO. Ono już dawno sprzedane. A komu Lordzie? No komu ? Chińczykom drogi lordzie.

! Odpowiedz
0 7 ~optymista

Dzisiaj jeden z przedstawicieli cd projekt powiedział, ze do końca roku spodziewają się sprzedać do 7 mln sztuk wiedźmina. Nie porównywałbym sytuacji z premiery dwójki z obecną. Według mnie mamy korektę, po której wrócą wzrosty. Kto będzie miał rację pokażą najbliższe tygodnie

! Odpowiedz
1 3 ~gamer

Za tydzień będzie konsensus 3,5-4 mln sprzedanych szt. a 35 zł netto, to trochę mały szacunek należy liczyć 50-60 zł.

! Odpowiedz
1 2 ~wiedźma

Wg autora artykułu w 2015 musi być minimum 100 mln zysku.

Sprzedaż nie 5 mln a dużo więcej. Raczej 10 mln.

100mln zł/10mln szt wychodzi, że zysk netto osiągnięty z 1 kopii musi być minimum 10 zł

Kto myśli, że będzie mniej sprzedaje, kto myśli, że więcej kupuje.

Pomijam grubasów wywołujących jazdy w różne strony, których celem nie jest inwestycja a krótkoterminowa spekulacja.

Cena na GOG.com 35 euro = 140zł brutto - brak prowizji pośredników
Cena w sklepach PC 119zł, Konsole coś koło 200zł - duża prowizja dla sony i m$
Dwa dodatki 100zł brutto
Cała reszta platform 35 euro wzwyż.

Jeżeli komuś wychodzi 9,5 zł netto to wiadomo co robić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 6 ~endi

Ciekawe ilu małoletnich po zbyt długim graniu w tę specyficzną grę popadnie w konflikt z rodzicami zakończony ich zejściem ...

! Odpowiedz
3 2 ~vera

jestem ciekaw kiedy takie piepszenie sie skonczy

! Odpowiedz
0 1 ~vater odpowiada ~vera

pieprzenie pisane przez "sz" , to nie pieprzenie :)

! Odpowiedz
0 1 ~endi odpowiada ~vater

nie wymagaj od dziecka znajomości ortografii ...

! Odpowiedz
1 1 ~ss

no tak w wirtualnym swiecie nie obowiazuja zasady realnego swiata .. c/z na poziomie 20-30 racjonalne .. i to przy zalozeniu ze rekordowy zysk 29 mln bedzie w tym roku przebity 3 krotnie???
normlanei jak spolka ma c/z 20 to juz wszyscy kreca nosem ze drogo .. a tu prosze ..

! Odpowiedz
0 2 ~Dafi

11bit też nie chcieli podobno kupować, a urosło z 6 do 86 zł :)
Jak ktoś ma gorącą głowę to sprzedaje, ale przy 1,2 zł też krzyczeli, że bankrut :)

! Odpowiedz
0 1 ~endi

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~matołek

Tylko jeśli będą się bać srebra i słońca

! Odpowiedz
1 11 ~cierpliwy

Kurs akcji odzwierciedla działania inwestorów. Jeśli ktoś szukał jakiegokolwiek zysku w krótkim terminie to dzisiaj rano sprzedał, a cena akcji poszła w dół bo było wiele poleceń sprzedaży. Śmieszni są ludzie, którzy próbują nazywać tę sytuację "bańką", bo to znaczy, że nie rozumieją mechanizmów giełdowych. Jak ogłoszone zostaną wstępne wyniki sprzedaży i opinie konsumentów to ceny znowu pójdą w górę, wtedy znów pojawią się naganiacze i będą twierdzić, że bańka rośnie :)

Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Sensei

Poleceń sprzedaży było tyle samo co kupna.

! Odpowiedz
5 5 ~ddd

cwaniacy wypompowali na maksa i teraz karmią frajerów ... nie dajcie się oszukać ...

! Odpowiedz
0 0 ~wsx

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~-m-

Z punktu widzenia PR - tytuł artykułu bez sensu, ankieta na dole - tym bardziej (odwrócony powinien być układ odpowiedzi). A tak - że bańka i że sprzedawać. CD Projekt powinien podziękować...

! Odpowiedz
0 0 ~lubelak

Artykuł historyczny jak 99% na money i bankier

! Odpowiedz
2 2 ~Misyx

Sprzedałem wczoraj. Leszcze kupują dalej.

! Odpowiedz
0 0 ~SSS

NIE JESTEŚ LESZCZEM

! Odpowiedz
5 0 ~cdo

kupujta, kupujta, za rok 10 zł ... ha ha ha

! Odpowiedz
2 2 ~Inwestor

Planowalem wyciagnac +30%, sprzedane, udalo sie :)

! Odpowiedz
4 16 ~Lucjan

Teraz ludzie wyprzedają, potem będą żałować. W tej chwili panuje pewien rodzaj niepokoju czy nawet strachu przed stratą, dlatego ludzie masowo wyprzedają. Na ten ruch czekają racjonalni inwestorzy, które odkupią akcje kiedy pozbędą się ich "wystraszeni".

! Odpowiedz
0 0 ~pa

A może nauczeni historią chcą wyprzedać teraz, zrealizować zysk i odkupić po korekcie?

! Odpowiedz
4 16 quakester

leszcze sprzedają w Panice, będą wyniki sprzedaży po premierze, będzie wzrost, jest dobra okazja żeby dokupić!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CDPROJEKT -1,24% 262,00
2019-11-14 11:50:55
WIG 0,18% 58 920,92
2019-11-14 11:46:00
WIG20 0,29% 2 241,90
2019-11-14 12:01:45
WIG30 0,28% 2 539,02
2019-11-14 12:01:00
MWIG40 -0,21% 3 750,94
2019-11-14 11:46:45
DAX -0,24% 13 197,78
2019-11-14 11:55:00
NASDAQ -0,05% 8 482,10
2019-11-13 22:03:00
SP500 0,07% 3 094,04
2019-11-13 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.