"Wiedźmin" nie da pograć, ale da zarobić?

2014-12-09 11:03
publikacja
2014-12-09 11:03
materiały dla mediów

Po wczorajszej sesji CD Projekt poinformowało o przełożeniu premiery gry „Wiedźmin 3”. Opóźnienia w kluczowym dla spółki projekcie nie spodobały się akcjonariuszom, którzy ruszyli do wyprzedawania akcji studia. Analitycy jednak uspokajają, że sytuacja ta może być świetną okazją do kupna papierów CD Projektu.

"Wiedźmin 3" jest jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich gier
"Wiedźmin 3" jest jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich gier (fot. http://thewitcher.com/witcher3/ / materiały dla mediów)

Patrząc realnie na obecne tempo prac i obciążenie zespołu doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy jeszcze trochę więcej czasu. Team pracuje na maksymalnych obrotach, ale potrzebujemy dodatkowych 12 tygodni i dlatego przesuwamy datę premiery na 19 maja 2015 – poinformowała wczoraj spółka.


Wcześniej zakładano, że gra będzie dostępna dla graczy jeszcze w lutym.

Informacja negatywna, ale…

- Informacja jest niewątpliwie negatywna. Tego typu informacje zazwyczaj wywołują solidne spadki kursu akcji – komentuje doniesienia z CD Projekt Andrzej Bernatowicz, analityk DM BOŚ.

Stanowisko analityka potwierdza zachowanie inwestorów. Od samego początku dzisiejszej sesji akcje CD Projekt bardzo mocno traciły. Początkowo przecena sięgała nawet 10%, później jednak sytuacja poprawiła się nieco i obecnie papiery producenta Wiedźmina notowane są po 16,19 zł, a więc o 6,42% poniżej wczorajszego zamknięcia.

Bernatowicz zwraca jednak uwagę, że na obecne przeceny nie można patrzeć jedynie w negatywnym świetle.

- Patrząc historycznie, zarówno w przypadku CD Projektu, jak i innych spółek, które produkują gry komputerowe, spadki wywołane informacją o przesunięciu terminu premiery były często dobrą okazją do tańszego kupna papierów – zaznacza analityk.

Gracze będą musieli poczekać na "Wiedźmina 3" kolejne 12 tygodni
Gracze będą musieli poczekać na "Wiedźmina 3" kolejne 12 tygodni (materiały dla mediów)

Przykładów potwierdzających te słowa dostarcza sam CD Projekt. Warto bowiem zaznaczyć, że wczorajsze przesunięcie premiery nie jest pierwszym takim wydarzeniem w przypadku „Wiedźmina 3”. Podobna sytuacja miała miejsce w marcu 2011, kiedy to studio zakomunikowało, że premiera ich sztandarowej gry zostanie przesunięta na luty 2015. Wcześniej spółka zapowiadała, że trzecia część przygód Geralta z Rivii będzie dostępna już w 2014 roku.

Informacja ta spowodowała, że w trzy dni cena akcji CD Projektu osunęła się o ponad 22%. Następna sesja przyniosła jednak odbicie o ponad 15%, a po kilku tygodniach akcje producenta Wiedźmina notowane były już po cenach wyższych, niż te sprzed 11 marca.

Jakość przede wszystkim

Problemem pozostaje jednak kwestia, czy powtarzający się przypadek przekładania premiery „Wiedźmina 3” nie sugeruje jakichś głębszych problemów CD Projektu, które mogłyby zaowocować kolejnymi przesunięciami, a w konsekwencji słabą grą. Studio zapewnia jednak w komunikacie, że u podstaw wczorajszej decyzji leży tylko i wyłącznie chęć pełnego dopracowania gry.

- Wielkość i złożoność "Wiedźmina 3", będąca jedną z jego kluczowych zalet ma decydujący wpływ na przebieg produkcji – czytamy w liście otwartym zarządu spółki - Teraz, pod koniec prac, widzimy jak wiele detali wymaga poprawek. Wypuszczając najważniejszą grę w historii studia musimy być pewni, że błędy zredukowaliśmy do poziomu pozwalającego w pełni cieszyć się rozgrywką.


Podobnie twierdzi Bernatowicz. Wprawdzie według analityka DM BOŚ nie można na pewno stwierdzić, że nie będzie kolejnych przesunięć daty premiery i spadków podobnych do dzisiejszych, jednak problemy nie mają raczej natury strukturalnej.

Premiera "Wiedźmina" została już raz przełożona
Premiera "Wiedźmina" została już raz przełożona (materiały dla mediów)

- Obstawiam scenariusz, że są to opóźnienia wywołane chęcią dopracowania gry, a nie dużymi, strukturalnymi problemami z jej produkcją – twierdzi Bernatowicz - Moim zdaniem spółka zdaje sobie sprawę, co dobitnie pokazują ostatnie premiery w branży, że nie można sobie w tej chwili pozwolić na wydawanie gier niedopracowanych.

Gra warta świeczki

A sukces „Wiedźmina 3” jest spółce bardzo potrzebny. To najdroższy projekt CD Projektu, który jest kontynuacją najbardziej znanej serii studia. Wydaje się, że gra, z racji bardzo dużej rozpoznawalności, zwróci się bezproblemowo, jednak jej jakość będzie kluczowa dla wiarygodności studia i zyskowności nie tylko tego projektu, ale również i przyszłych. Ewentualne potknięcie może także mocno uderzyć w kurs spółki, która na poziomie wskaźników jest obecnie wyceniana zdecydowanie wyżej, niż jej rodzimi konkurenci z branży tacy jak np. CI Games.


Analitycy wydają się jednak spokojni o sukces tytułu. Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK w niedawnych wypowiedziach dla agencji Newseria przewidywał – Nadchodzący rok będzie zdecydowanie najlepszy w historii dla CD Projekt, myślę, że możemy się spodziewać nawet trzycyfrowego wyniku netto.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~lol
HEH - jawny zarobek na graczach - kopiąc ich w d. Tak się nazywa dzisiejszy W3. Czyli jak zrobić na naiwności dzieciaków. A w kwietniu okaże się że nie dadzą rady ukończyć gry, mimo tego iż już pisali że jest ukończona:( albo okaże się (co jest bardziej prawdopodobne) że ma tyle błędów iż nie będzie się w HEH - jawny zarobek na graczach - kopiąc ich w d. Tak się nazywa dzisiejszy W3. Czyli jak zrobić na naiwności dzieciaków. A w kwietniu okaże się że nie dadzą rady ukończyć gry, mimo tego iż już pisali że jest ukończona:( albo okaże się (co jest bardziej prawdopodobne) że ma tyle błędów iż nie będzie się w niego dać grać :( z resztą jak Wiedźminem bywało.
~ogłoszenia
tanio-sprzedam.pl - sprawdź
~oby
A o co woła przeceniony cigames?
~Cd
Ale nie ma co kisić kasy pół roku więc warto teraz sprzedać i wejśc za 3-4 miesiace
~game
Przy okazji CDP wypuścioło grę The Wither Adventure Game na różne platformy sprzętowe ;-)
~gracz
nie ma co siać paniki bo opóźnienia to standard w tej branży, nawet u największych producentów gier. To wydanie gry zbugowanej może być klapą finansową, patrz Battlefield 4 który sprzedał się nieporównywalnie gorzej od poprzednika. Poza tym okres luty-marzec jest już tak zatłoczony mega produkcjami, że przesunięcie nie ma co siać paniki bo opóźnienia to standard w tej branży, nawet u największych producentów gier. To wydanie gry zbugowanej może być klapą finansową, patrz Battlefield 4 który sprzedał się nieporównywalnie gorzej od poprzednika. Poza tym okres luty-marzec jest już tak zatłoczony mega produkcjami, że przesunięcie Wiedźmina może równie dobrze wyjść mu na korzyść pod względem sprzedaży.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki