REKLAMA

"Wiedźmin" droższy od JSW [Wykres dnia]

Adam Torchała2015-04-16 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-04-16 07:00
"Wiedźmin" droższy od JSW [Wykres dnia]
"Wiedźmin" droższy od JSW [Wykres dnia]
fot. www.thewitcher.com/witcher3/ / / materiały dla mediów

Jeszcze kilka lat temu nad Wisłą byłoby nie do pomyślenia, że państwowy gigant, jeden z największych graczy na światowym rynku węgla koksowego, może być wart mniej niż rodzimy producent gier video. Na giełdzie nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a przypadek CD Projektu, który wyprzedził właśnie pod względem giełdowej kapitalizacji Jastrzębską Spółkę Węglową, jest na to najlepszym dowodem.

Lipiec 2011 był istotnym miesiącem zarówno w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej jak i CD Projektu. Pod względem wartości spółki dzieliła wówczas jednak przepaść. Pierwsza z nich "spała na gotówce" dzięki węglowej hossie i z pompą wchodziła na giełdę. Rząd reklamował akcje JSW jako świetną inwestycję i namawiał Polaków do wzięcia udziału w ofercie publicznej w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Debiut na GPW nastąpił 6 lipca 2011 roku.

Na GPW chciał trafić także CD Projekt. Producent gier wybrał jednak nieco inną drogę i postanowił zrobić to bocznymi drzwiami. Posłużyła do tego notowany już na giełdzie Optimus, dawny hegemon polskiego rynku informatycznego, który po wielu sporach ze Skarbem Państwa - słynna sprawa Romana Kluski - wypadł z biznesu.


Producent gier porozumiał się z dogorywającym Optimusem w 2009 roku, a 25 lipca 2011 nastąpiło przypieczętowanie umowy poprzez zmianę nazwy giełdowej spółki na CD Projekt RED. W tym dniu spółka była wyceniana na 670 mln zł. Dla porównania giełdowa kapitalizacja JSW była wówczas o ponad 21 razy większa i sięgała 14,2 mld zł.

Zestawienie kapitalizacji giełdowej JSW i CD Projektu za okres 25.07.2011 - 15.04.2015
Zestawienie kapitalizacji giełdowej JSW i CD Projektu za okres 25.07.2011 - 15.04.2015 (Bankier.pl)

Kolejne lata przyniosły jednak przecenę węgla, która pociągnęła w dół wycenę JSW stawiając spółkę na granicy niewypłacalności. Momentem kulminacyjnym tego procesu były strajki i odwołanie prezesa, które miało miejsce na początku 2015 roku. Wycena spółki wynosi obecnie zaledwie 1,95 mld zł (stan z 15 kwietnia 2015).

W tym samym czasie CD Projekt podbijał rynek gier komputerowych adaptacją sagi Andrzeja Sapkowskiego pt. "Wiedźmin". Najnowsza gra z serii "Wiedźmin 3: Dziki Gon", jest najbardziej wyczekiwaną grą 2015 roku, a jej premiera ma mieć miejsce 19 maja. Sukcesy poprzednich i oczekiwania wobec nowej części widać po wycenie spółki, która przekroczyła 2 kwietnia 2 mld zł. Obecnie (stan z 15 kwietnia 2015) producent "Wiedźmina" wart jest 2,01 mld zł. Przepaść pomiędzy kapitalizacjami obu spółek przestała istnieć i teraz to Goliat musi gonić Dawida.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~mama
Cały normalny świat pozbywa się tego syfu jak węgiel. Tylko w Polsce uważa się go za dobro narodowe i podstawę gospodarki. Jak w Rosji, RPA i innych krajach trzeciego świata. Nawet Chiny od niego odchodzą bo uwazaja że kopać to mogą w Afryce a nie u nich.
~ityle
Cena jest oczywistym i jasnym obrazem, tego ile warte jest zarządzanie przez polityków - smutne, ale to obraz straszliwej głupoty. Tyle warte są "nasze elity polityczne".
~Ba
Dlatego właśnie JSW wogóle nie powinna była wchodzić na giełdę. Wyciulali ludzi na maxa , dzięki wejściu na giełde wyciągnęli ze spółki miliardy, ludzie poszli kupili , bo POlitycy i niejaki były prezes Z. powiedzieli że na tym zarobią że to "gigant", ludzie wywalili oszczędnośc życiai z myślą że zarobią. A to była normalna Dlatego właśnie JSW wogóle nie powinna była wchodzić na giełdę. Wyciulali ludzi na maxa , dzięki wejściu na giełde wyciągnęli ze spółki miliardy, ludzie poszli kupili , bo POlitycy i niejaki były prezes Z. powiedzieli że na tym zarobią że to "gigant", ludzie wywalili oszczędnośc życiai z myślą że zarobią. A to była normalna legalna kradzież i łatanie budżetu . Z Amber gold się udało z JSW też, kto wie może teraz na "wiedźminie" wyciulają kolejnych?
~vik
a ilu ludzi brało kredyt na preferencyjnych warunkach by kupić... tak jak piszesz rozwalili cały przemysl
~jka
Wszyscy ci którzy wprowadzili JSW na giełde powinni dostać dożywaocie.
~waldek
JSW TO NAJWIĘKSZA FIRMA W EUROPIE I SPRZEDAJE WĘGIEL KOKSOWNICZY ZASTOSOWANIE DO HUT A HUTY TEGO WĘGLA GAZEM NIE ZASTĄPISZ !!! I WĘGIEL SCHODZI NA PNIU ZADZWON DO JSW TO SIĘ DOWIESZ CO TO JEST ZA FIRMA
~de
Jak akcje wiedźmina będa po 136 zł to rząd POlityków też go okradnie i też z niego zrobi bankruta. Tak jak to zrobił z Optimusem.
~ADAM
"Wiedźmin" JEST NIKIM W PORÓWNANIU DO JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ 2016 AKCJE BĘDĄ W GRANICACH BOGDANKI
~jsw-the-end
mówisz o grze na który czeka cały świat , wątpie by na koks czekał choc skrawek tego świata.
~gucio odpowiada ~jsw-the-end
dobra gra, ale ich można stworzyć nieskończoną ilość, a złoża koksa i infrastruktury tak łatwo się nie da,

wirtualny świat dla znudzonych ludzi,

tak to jest, że wykreować można wszystko, ale do czasu ....

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki