Widać sygnały poprawy w niemieckim przemyśle

Ignacy Morawski2020-01-27 07:18założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-01-27 07:18
fot. PopTika / Shutterstock

Po wielu miesiącach recesji, niemiecki przemysł wykazuje oznaki ożywienia. Mogą one wynikać ze wzrostu popytu na samochody na świecie. Branża motoryzacyjna powoli wychodzi z dołka wywołanego m.in. zaostrzaniem norm emisyjnych i przestawianiem firm na produkcję aut elektrycznych.

O ożywieniu w niemieckim przemyśle świadczy wzrost wskaźnika PMI, opracowywanego co miesiąc na podstawie ankiet wśród menedżerów zamówień. Indeks PMI mierzący koniunkturę w całej gospodarce wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy (54,2 pkt - widać to na wykresie poniżej), a indeks dla samego przetwórstwa do najwyższego poziomu od 11 miesięcy (45,2 pkt).

/ SpotData

To nie jest jeszcze poziom nastrojów, który mógłby wywoływać duży optymizm odnośnie perspektyw na najbliższy rok. Tym bardziej, że firmy przemysłowe wciąż sygnalizują zwolnienia pracowników. Ale w tym momencie liczy się jeden sygnał: cykl się odwrócił, przemysł wychodzi z dołka.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki