REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wiceprezes ZBP: Liczba spraw sądowych ws. kredytów "frankowych" może wzrosnąć o ok. 40 tys.

2021-08-25 13:20
publikacja
2021-08-25 13:20
Wiceprezes ZBP: Liczba spraw sądowych ws. kredytów "frankowych" może wzrosnąć o ok. 40 tys.
Wiceprezes ZBP: Liczba spraw sądowych ws. kredytów "frankowych" może wzrosnąć o ok. 40 tys.
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

W I połowie 2021 roku liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, zwiększyła się o 19,7 tys. i w całym 2021 roku przybyć może łącznie ok. 40 tys. takich spraw - poinformował PAP Biznes wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

Według danych zebranych przez ZBP pod koniec czerwca 2021 roku przed polskimi sądami toczyło się 58.419 spraw dotyczących kredytów walutowych, z czego w II instancji było 3.565 spraw (6 proc.).

Według tych danych w ciągu czerwca 2021 r. przybyło 3,6 tys. nowych spraw, natomiast od początku 2021 roku przybyło 19,7 tys. nowych spraw.

"Aktualnie w sądach jest 58,5 tys. spraw i od początku roku przybyło ich ponad 19,7 tys. Do tej statystki pewnie trzeba dodać 5-6 tys. spraw, które są na etapie rejestrowania - ich nie ma w statystykach, bo jeszcze do banków te pozwy nie doszły" - powiedział w środę PAP Biznes Białek.

„Obserwujemy cały czas znaczący wzrost spraw, widoczne jest też +zapychanie się+ sądów – widać znaczne wydłużanie się czasu do uzyskania rozstrzygnięcia” - dodał.

Białek ocenił, że w drugiej połowie roku liczba spraw nie będzie niższa, może być nawet wyższa niż w I połowie roku, a 2 września raczej nie dojdzie do przełomu z rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego.

"Skłonność klientów, żeby interesować się ugodowymi rozstrzygnięciami jest niestety, z naszych obserwacji, niewielka i do rozstrzygnięcia SN (niezależnie od tego jakie będzie) klienci banków nadal będą konsekwentnie zachęcani do tego, by składać pozwy i zniechęcani do tego, aby przystępować do ugód” - powiedział Białek.

"Ostrożnie zakładamy, że w tym roku może być około 40 tys. nowych spraw, czyli więcej niż łączna liczba spraw pod koniec 2020 roku" - dodał.

Wśród spraw nieprawomocnych, które obecnie znajdują się w II instancji, 83 proc. spraw zostało dotąd przegranych przez bank w I instancji. Nieważność dotyczyła 72 proc. wyroków, a formuła PLN + LIBOR to 19 proc. wyroków.

"Zwiększa się liczba spraw nieprawomocnych, niekorzystnie rozstrzygniętych dla banków - 83 proc. tych spraw jest przegranych w I instancji, ale cały czas wśród prawomocnych wyroków wciąż jest relatywnie mniej tych spraw przez banki przegrywanych" - powiedział Białek.

ZBP podał, że w czerwcu 2021 zapadło 45 prawomocnych wyroków, wśród których 27 (60 proc.) było negatywnych dla banku (w tym nieważność - 22 wyroków), natomiast 18 wyroków (40 proc.) korzystnych dla banku.

Łącznie w pierwszej połowie 2021 r. zapadły 213 prawomocne rozstrzygnięcia. Wśród nich 59 proc. zostało przez bank przegranych.

ZBP podał, że dane zebrane są z 14 banków, które mają około 99,5 proc. portfela tych kredytów.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki