REKLAMA

Wiceprezes NBP: Polityka klimatyczna UE będzie wpływać na wzrost cen w kolejnych latach

2021-07-15 10:58
publikacja
2021-07-15 10:58
Wiceprezes NBP: Polityka klimatyczna UE będzie wpływać na wzrost cen w kolejnych latach
Wiceprezes NBP: Polityka klimatyczna UE będzie wpływać na wzrost cen w kolejnych latach
/ Pexels

Spodziewamy się, że unijna polityka klimatyczna będzie oddziaływała na wzrost cen energii i inflacji w kolejnych latach - powiedziała wiceprezes NBP Marta Kightley w trakcie wideokonferencji banków centralnych Grupy Wyszehradzkiej. Dodała, że banki centralne nie mają mandatu do podejmowania działań w zakresie polityki klimatycznej, mogą jednak wspierać rządy w jej realizacji.

"W Polsce, gdzie węgiel odpowiada za znaczną część miksu energetycznego, wpływ unijnych ETS na ceny energii był znaczący. Podczas gdy jesteśmy na początku naszej drogi do zerowej emisji netto, spodziewamy się, że unijna polityka klimatyczna będzie oddziaływała na wzrost cen energii i inflacji w kolejnych latach" - powiedział wiceprezes NBP Marta Kightley.

Kightley wskazała, że banki centralne nie mają mandatu do prowadzenia aktywnej polityki klimatycznej, ale mogą wspierać rządy w realizacji wyznaczonych celów.

"Bank centralne nie mają mandatu do podejmowania aktywnych działań w zakresie polityki klimatycznej. Jeśli jest jedna rzecz, co do której zgadza się większość ekonomistów, to to, że banki centralne powinny pozostać niezależne, a ich podstawowym celem powinno pozostać utrzymywanie stabilności cen. Ten pogląd odzwierciedla mandat powierzony bankom centralnym i ich wysoki poziom niezależności" - powiedziała.

"Oczekiwaniem powinno być, że to rola rządu, który przewodzi w obszarach polityki publicznej innych niż stabilność cen. Bank centralny może wspierać rząd w realizacji polityki w zakresie, jaki nie koliduje z jego podstawowymi celami" - dodała.

(PAP Biznes)

luk/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Ochrona klimatu

Komentarze (12)

dodaj komentarz
arzab
Tak, na pewno polityka klimatyczna jest winowajcą, nie kiepskie decyzje partyjnych aparatczyków np. takich jak u nas !
podatnik-
W latach '70 segregacja śmieci w Szwajcarii polegała na tym, że trzeba było mieć 19(dziewiętnaście) koszy na śmieci i wtedy nie płaciło się za wywóz! W 2021 r. w PRLu bis nadal się nie segreguje a nawet kupuje z zewnątrz i pali. A Pan mówi o polityce klimatycznej przecież między Odrą a Bugiem jest jedno wielkie W latach '70 segregacja śmieci w Szwajcarii polegała na tym, że trzeba było mieć 19(dziewiętnaście) koszy na śmieci i wtedy nie płaciło się za wywóz! W 2021 r. w PRLu bis nadal się nie segreguje a nawet kupuje z zewnątrz i pali. A Pan mówi o polityce klimatycznej przecież między Odrą a Bugiem jest jedno wielkie wysypisko śmieci(czasami płonące) wystarczy pojechać nad rzekę, jezioro, do lasu, etc! Najbliżej polityka klimatyczna jest w Singapurze ale tam ministrów, premierów, etc się zatrudnia nie wybiera?
men24a
Kiedyś PiS wpajał ciemnocie że przyjęcie euro spowoduje gwałtowny wzrost cen. Dzisiaj już klimat a za tydzień wina Tuska.
darius19
ochrona klimatu i przyrody musi kosztowac. W przeciwnym wypadku mamy Chiny lub Indie. Tanio. Ale bez ochrony zdrowia, emerytur, srodowiska, klimatu. Nie dajcie sie przekonac propagandzie PiS ze wszystkiemu winna UE, a oni rozdaja tylko kase. 770mld - skad - z UE. Teraz idzie inflacja i na kogos trzeba to zwalic. Paliwa, energia, ochrona klimatu i przyrody musi kosztowac. W przeciwnym wypadku mamy Chiny lub Indie. Tanio. Ale bez ochrony zdrowia, emerytur, srodowiska, klimatu. Nie dajcie sie przekonac propagandzie PiS ze wszystkiemu winna UE, a oni rozdaja tylko kase. 770mld - skad - z UE. Teraz idzie inflacja i na kogos trzeba to zwalic. Paliwa, energia, spadek sily nabywczej - skutek drukowania pieniedzy.
Raffmo
a ja myślałem, że wielki drapieżny biznes jest za to odpowiedzialny.

Czy to ja pakuję towary w zbyt duże i niepotrzebne opakowania ?
Czy to ja produkuję sprzęty, które się psują po gwarancji lub są nienaprawialne ?

itd. itp.
darius19 odpowiada Raffmo
zalatuje lewactwem. Ale troche w tym racji - wielkie koncerny ponadnarodowe promuja konsumpcje/zysk. Tylko duzi (UE, US, Chiny...) moga in "dac rade"
samsza
Proszę mnie poinformować teraz, jakie będą ceny po zrealizowaniu wszystkich żądań UE, chcę wiedzieć czy mnie stać czy nie.
To niemoralne podpisywanie przez Tuska i Morawieckiego jakiś celów, a społeczeństwo nie wie jakie je koszty czekają.
dididif
Energrtyka: przejście z polskiego węgla na radziecki gaz i eksport prądu z Niemiec: 5 bln PLN.
Najwyższe ceny energii na świecie: następne 0,5 bln PLN/rok.
Przejście na elektryczny bełkot transportowy wraz z prądem: 10 bln PLN w najbliższych 25 latach.
Zakup CO2: 0,3 bln PLN/rok.
Pozostałe fantazje i zachcianki
Energrtyka: przejście z polskiego węgla na radziecki gaz i eksport prądu z Niemiec: 5 bln PLN.
Najwyższe ceny energii na świecie: następne 0,5 bln PLN/rok.
Przejście na elektryczny bełkot transportowy wraz z prądem: 10 bln PLN w najbliższych 25 latach.
Zakup CO2: 0,3 bln PLN/rok.
Pozostałe fantazje i zachcianki komunistycznych dygnitarzy z Brukseli: 0,5 bln/rok.
henk54
Polityka unijna ma wpływ. Również rynki zagraniczne oraz narodowo socjalistyczny Nowy Ład. Jedynie biedaczki z NBP i RPP nie mają totalnie na nic żadnego wpływu. Ich zdaniem wyższe stopy procentowe spowodowałyby wzrost inflacji... Wiedz tęgie głowy "walczą" z inflacją stopami zerowymi. A inflacja coś się Polityka unijna ma wpływ. Również rynki zagraniczne oraz narodowo socjalistyczny Nowy Ład. Jedynie biedaczki z NBP i RPP nie mają totalnie na nic żadnego wpływu. Ich zdaniem wyższe stopy procentowe spowodowałyby wzrost inflacji... Wiedz tęgie głowy "walczą" z inflacją stopami zerowymi. A inflacja coś się nie chce słuchać i przebija kolejne poziomy. Realne stopy procentowe mamy najbardziej ujemne w całej Europie. Oszczędności Polaków są niszczone w ekspresowym tempie.
henk54
Banki centralne są niezależne ale od swojego narodu. Mogą doprowadzić walutę do kompletnego upadku, i są bezkarni.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki