REKLAMA
PIT 2023

Wiceminister: Będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku

2021-04-09 17:43
publikacja
2021-04-09 17:43

Zależy nam na tym, by osoby najmniej zarabiające zapłaciły najmniej podatku, będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda cytowany przez PR24.

Wiceminister: Będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku
Wiceminister: Będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku
fot. Rafał Siderski / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Buda był w piątek gościem PR24. "@waldemar_buda: zależy nam na tym, by osoby najmniej zarabiające zapłaciły najmniej podatku. Będziemy się skupiali na kwocie wolnej od podatku #NowyŁad" - napisano w piątek na Twitterze PR24.

Zdaniem Budy rząd chce wyrównać proporcje w płaceniu podatku. "Nie będą to rozwiązania przeciwko komuś, ale dla kogoś. Nie koncentrujemy się na podwyższaniu podatków, ale na zmniejszaniu tym, którym należy zmniejszyć" - czytamy na Twitterze PR24.

W czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział w PRI, że początkowo w Nowym Ładzie nie będzie propozycji zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, jak sugerują to niektóre media.

“To jest jeden z wariantów, który zaoferowaliśmy (zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - PAP), ale ja bym nie stawiał najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej na niższy poziom 15-20 tys. zł na ten moment, a dopiero za rok, jak już wychodzimy z pandemii, to możemy mieć większe ambicje” - powiedział Kościński.

Reklama

Minister podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje, że system podatkowy należy zmienić w taki sposób, aby osoby mniej zarabiające płaciły procentowo niższe podatki od osób, które zarabiają więcej.

Poinformował też, że nie widzi potrzeby podnoszenia podatków. “Cały czas patrzymy, jak możemy obniżać podatki, żeby więcej pieniędzy zostało w naszych kieszeniach, a jak będziemy więcej wydawać, to gospodarka będzie rosła i w naturalny sposób więcej podatków wejdzie do finansów publicznych i tak dość bezboleśnie możemy wyjść z tego kryzysu” - stwierdził.

autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
lipsk
Dobra rada. Skupiajcie się szybko bo to co uważacie za sukces ze ubóstwo się zmniejszyło to szybko wróci przy rosnących cenach stałych za prąd, żywność i utrzymanie mieszkania. Zwłaszcza dla bieda emerytów i bieda pracowników.
januszbizensu
Więcej sensu miałoby dokładne zbadanie w jakim stopniu wszystkie opłaty, składki i podatki obciążają poziom życia niż mówienie o jednym wybranym wycinku rzeczywistości. Pod tym względem jest tak, Janusz zarabia niby 4000zł, 1000zł dokłada się do systemu emerytalnego z którego sam przecież jeszcze nie korzysta po prostu to idzie na Więcej sensu miałoby dokładne zbadanie w jakim stopniu wszystkie opłaty, składki i podatki obciążają poziom życia niż mówienie o jednym wybranym wycinku rzeczywistości. Pod tym względem jest tak, Janusz zarabia niby 4000zł, 1000zł dokłada się do systemu emerytalnego z którego sam przecież jeszcze nie korzysta po prostu to idzie na utrzymanie kogoś innego. Potem 17% tego co zostanie jest mu zabierane a potem we wszystkim co kupi jest zawarty VAT 23%, akcyzy inne opłaty. Potem lokalne podatki i opłaty.

Teraz polecam się zastanowić jak to wpływa na możliwości i życie takiej osoby.
siema123
Czyli jednak stwierdzili że ukraść 30tys to może być niebezpieczne i ukradną 15-20tys rocznie na propagande i skupowanie głosów.
lelo1949
Kwota wolna od podatku powinna być jednakowa dla wszystkich,obojętnie 30 czy 20 tyś,czy 10
carlito1
Kolejny majstersztyk pisowskiej propagandy... Większa kwota wolna i jednoczenie brak odliczenia Skalski zdrowotnej od dochodu .... Policzcie sobie sami...:):))::

Ułatwie co niektórym i podpowiem, że efekt będzie Bilski zera... Za to marketing na światowym poziomie...
fiat126p
Przecież osoby najmniej zarabiające płacą najmniejsze podatki, nie tylko nominalnie ale i procentowo.
Prawdziwa kwota wolna jest wtedy, gdy nie trzeba jej zgłaszać. W Polsce nie ma kwoty wolnej, to najniższa stawka podatkowa 0%, rozszerzona o "wybrańców". Kwota wolna powinna być kompromisem między ubytkiem z budżetu,
Przecież osoby najmniej zarabiające płacą najmniejsze podatki, nie tylko nominalnie ale i procentowo.
Prawdziwa kwota wolna jest wtedy, gdy nie trzeba jej zgłaszać. W Polsce nie ma kwoty wolnej, to najniższa stawka podatkowa 0%, rozszerzona o "wybrańców". Kwota wolna powinna być kompromisem między ubytkiem z budżetu, kosztem (nie tylko finansowym) jej ściągania i realiami rynku, a nie socjalistyczną potrzebą przekupstwa elektoratu i zabawą w Janosika. Te warunki spełnia ok. 1,5 średniej miesięcznej np. dochody z pracy wakacyjnej.
Ciekawostka: sam tylko dodatkowy socjal wprowadzony przez PiS (500+, "dobre" starty, 13. 14. itd. "emerytury") plus dotacja do TVP, koszty ściągania i rozliczeń PIT to... ok. 90% dochodów z PIT. Lepiej zlikwidować większość tego socu i znieść PIT lub zostawić 10% powyżej przychodów 2 mln rocznie.
Po zniesieniu PIT-u można znieść podatek od darowizn, który jest po to by strony nie wymieniały się bezpodatkowo: darmowa usługa (praca) za darowiznę. I oczywiście znieść podatek od śmierci, zwany spadkowym.
W innej wersji podatek proporcjonalny (liniowy) od funduszu płac, zero ulg i rozliczeń, na własnym tyle samo.
itso_tea_earl_grey_hot
''realiami rynku'' - o jakim rynku mowa ?
itso_tea_earl_grey_hot
''Przecież osoby najmniej zarabiające płacą najmniejsze podatki, nie tylko nominalnie ale i procentowo.'' - nieprawda płacą 17% w przedziale do 85 528
itso_tea_earl_grey_hot
''Prawdziwa kwota wolna jest wtedy, gdy nie trzeba jej zgłaszać. '' dla mnie była by prawdziwa nawet gdyby miała 0% i została zgłoszona.
jes odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
Zadanie dla ciebie. Czy to prawda czy fałsz.
19% od 1000 < 19% od 5000

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki