REKLAMA

Wenezuela rozpoczęła emisję pierwszej państwowej kryptowaluty

2018-02-21 14:20
publikacja
2018-02-21 14:20
FORUM

Rząd Wenezueli przeprowadził pierwszą na świecie emisję narodowej kryptowaluty, uzyskując 4,777 mld juanów z emisji „petro” – ogłosił prezydent Nicolas Maduro.

To wynik pierwszego dnia emisji wenezuelskiej kryptowaluty. Rząd Wenezueli pozyskał w ten sposób równowartość ok. 735 milionów dolarów. Władze w Caracas zamierzały sprzedać w ramach prywatnych aukcji 38,4 proc. z planowanych stu milionów jednostek „petro”. Uczestnicy tych aukcji mieliby liczyć na 60 proc. dyskonta – dodaje Reuters. Nie wiadomo, kim są nabywcy tego wenezuelskiego wynalazku.

"Financial Times” informuje, że „cena emisyjna” wenezuelskiej kryptowaluty została ustalona na 60 dolarów. Takie kryptowalutowe „pre-IPO” ma potrwać do 19 marca. Kolejne 44 mln jednostek „petro” ma zostać rozdysponowane w otwartej ofercie po cenie 60 USD. Rząd chce zachować pozostałe 17,6 mln jednostek.

Według deklaracji wenezuelskich władz każde „petro” ma być zabezpieczone jedną baryłką krajowych zasobów ropy naftowej (czyli surowca jeszcze niewydobytego). Wyemitowane ma zostać sto milionów jednostek „petro”. Państwową kryptowalutą będzie można płacić podatki, grzywny oraz opłacać usługi publiczne.

Emisja pierwszej suwerennej kryptowaluty przez państwo będące faktycznym bankrutem i trawione przez hiperinflację i potężny kryzys gospodarczy zakrawa na wyjątkowo mroczną ironię. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku inflacja w Wenezueli wyniesie 13 000 proc., a produkt krajowy brutto skurczy się realnie o 15 proc. Szacunki za tok 2017 mówią o inflacji rzędu 7276 proc. W Wenezueli brakuje żywności lekarstw i innych podstawowych produktów. Socjalistyczna gospodarka z państwową kontrolą cen praktycznie przestała funkcjonować.

Władze Wenezueli drukują własną walutę w takim tempie, że w grudniu 2016 roku w kraju zabrakło banknotów. Złośliwi komentowali wtedy, że kraj „boliwariańskiej rewolucji” został pierwszym na świecie państwem bezgotówkowym. Trudno uciec więc od wrażenia, że emisja wenezuelskiej kryptowaluty to zwyczajny „skok na kasę” co bardziej naiwnych inwestorów wierzących w magię technologii blockchain.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Życzę Wenezuelczykom żeby przejrzeli na oczy i pogonili tę tłustą świnię.

Chyba że socjalizm im pasuje i wierzą że coś może być za darmo. Wtedy nie mam zastrzeżeń, niech klepią biedę.
silvio_gesell
Gdybyś był w Wenezueli choć jeden dzień to wiedziałbyś, że to nie jest socjalizm bo tam są jedne z największych różnic majątkowych na świecie. Praktycznie nie ma tam żadnych świadczeń. To co jest w Wenezueli to państwowy korporacjonizm, w polityce gospodarczej niedaleko im do faszystowskich Włoch.
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
A ty byłeś że piszesz? Czy znasz kogoś kto był jak powiedział klasyk?
silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany
Tak, byłem dwa dni, uciekłem do Kolumbii bo bym zbankrutował. Buty kosztują 2500zł a pralka 25tyś.
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Masz więc swój ukochany socjalizm w praktyce. To się zawsze tak kończy, u nas było tak samo, uprzywilejowana kasta wmawiająca reszcie że tak musi być.

Kreatury takie jak Zandberg czy Ikonowicz powinno się prewencyjne zamykać do ciupy!
silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany
Trzymanie sztywnego kursu do dolara, nie ma nic wspólnego z socjalizmem. W gruncie rzeczy ludzie mówiący o socjalistycznej rewolucji to faszyści. Faszyzm to korporacjonizm, nic więcej.
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Nie wiem więc wciąż dlaczego bronisz te łachudry z dobrej zmiany.

Wygląda że zasada "pecunia non olet" kasuje poprzednie. Wiedz tylko że każde pincet które dostajesz kosztuje coraz więcej a warte jest coraz mniej.

Miłego wydawania. Na dzieci oczywiście. Pozdrawiam.
sel
My się cofamy do feudalnej pańszczyzny i dziesięciny to wcale nie jest krok w przód, z elementami komunizmu 500+ , ale wszystkie religijne kraje na świecie są feudalne nawet z niewolnikami.. jak w Islamie.. W Wenezueli ustrój nie ma nic do rzeczy , tam najważniejsza jest kontrola nad złożami ropy i elektrowniami wodnymi My się cofamy do feudalnej pańszczyzny i dziesięciny to wcale nie jest krok w przód, z elementami komunizmu 500+ , ale wszystkie religijne kraje na świecie są feudalne nawet z niewolnikami.. jak w Islamie.. W Wenezueli ustrój nie ma nic do rzeczy , tam najważniejsza jest kontrola nad złożami ropy i elektrowniami wodnymi jeżeli to im się uda to nie muszą pracować żeby dobrze żyć , no może część ,ale jak w Katar będą mogli zatrudniać niewolników z innych krajów..do pracy żeby nic nie robić.
silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany
W ekonomii nie kieruję się sympatiami politycznymi. PiS całkowicie nieświadomie realizuje naturalny porządek ekonomiczny w którym pieniądze są emitowane przez dzieci dzięki czemu odzwierciedlają czas, a realne stopy są ujemne co odzwierciedla starzenie się dóbr.

A 500+ bierze żona i przeznacza na obligacje rodzinne
W ekonomii nie kieruję się sympatiami politycznymi. PiS całkowicie nieświadomie realizuje naturalny porządek ekonomiczny w którym pieniądze są emitowane przez dzieci dzięki czemu odzwierciedlają czas, a realne stopy są ujemne co odzwierciedla starzenie się dóbr.

A 500+ bierze żona i przeznacza na obligacje rodzinne - a są one oprocentowane nie tylko powyżej inflacji, ale powyżej wzrostu wynagrodzeń.
ajwaj
""uzyskując 4,777 mld juanów z emisji „petro” – ogłosił prezydent Nicolas Maduro""

czy to byly juany Ch.Rep.Ludowej ? Zastanawiajace gleboko :)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki