REKLAMA

Jeden z tańszych brokerów wypowiedział umowy klientom. XTB komentuje rynkowe doniesienia

Michał Kubicki2023-06-07 10:31redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-07 10:31

Klienci WealthSeed dostali wypowiedzenia umów na świadczenie usług maklerskich i muszą czym prędzej zarządzać swoimi aktywami u brokera, bo w innym wypadku sprzeda je on na rynku po cenie umożliwiającej transakcję. Handel na GPW poprzez platformę WealthSeed był jednym z tańszych na rynku. 

Jeden z tańszych brokerów wypowiedział umowy klientom. XTB komentuje rynkowe doniesienia
Jeden z tańszych brokerów wypowiedział umowy klientom. XTB komentuje rynkowe doniesienia
fot. Dylan Martinez / / Reuters

To już kolejna firma inwestycyjna, która w ostatnich dniach wycofuje się ze swojej oferty dla klientów indywidualnych, po tym jak Aion Bank zachęcił swoich do likwidacji kont, na których inwestowali w międzynarodowe ETF-y, zapowiadając przy tym koniec usług robodoradztwa.

Kolejną jest WealthSeed, który wystartował w Polsce na początku 2022 r., najpierw z ofertą akcji spółek zagranicznych, bezprowizyjnym marketem funduszy i kilkuset ETF-ami. Już pod koniec roku broker był krajowym członkiem giełdy i notował największy miesięczny przyrost klientów. Miał także w ofercie robodaradców, ułatwiających inwestowanie m.in. na oferowanych rynkach zagranicznych.

"Dane KNF od lat pokazują, że działalność podstawowa firm inwestycyjnych, czyli oferowanie dostępu klientom do handlu akcjami czy ETFami nie przynosi zysków. Powodem jest oczywiście niska skala biznesu oraz wysokie koszty tego typu rozwiązań" - komentuje dla Bankier.pl ostatnie doniesienia rynkowe Filip Kaczmarzyk, członek zarządu DM XTB.

"Biorąc pod uwagę wciąż bardzo niską świadomość i wiedzę polskich inwestorów na temat instrumentów ETF, opieranie się tylko na tej jednej linii biznesowej jest bardzo ryzykowne i kapitałochłonne. Należy do tego dodać wysoką konkurencyjność produktu, łatwość dostępu, wszechobecną bezprowizyjność oraz wymagania technologiczne klientów i otrzymujemy produkt, który bez odpowiedniej skali nie ma szans zaistnieć na rynku" - dodaje.

Wypowiedzenie umowy

Dla klientów handlujących na GPW WealthSeed miał także atrakcyjną ofertę z niską prowizją maklerską, którą przebijał z polskich podmiotów tylko DM XTB. To wszystko jednak nie przetrwało próby czasu, ponieważ klienci WealthSeed otrzymali w nocy 7 czerwca wypowiedzenia świadczenia usług maklerskich.

Okres wypowiedzenia Umowy Inwestycyjnej trwa 30 dni i podczas tego okresu możesz wykonywać wszystkie operacje na swoim rachunku” – informuje broker i przypomina, że „w tym okresie należy wycofać ze swojego konta wszystkie środki pieniężne i instrumenty finansowe. Inwestycje w jednostki funduszy inwestycyjnych można sprzedać lub dalej nimi zarządzać poprzez dowolnego innego dystrybutora. Inwestycje w papiery wartościowe mogą zostać sprzedane lub przeniesione do innego domu maklerskiego”.

Co ważne, jeśli klienci po tym czasie wciąż będą mieli na rachunkach akcje lub ETF-y, WealthSeed informuje, że ma prawo sprzedać je po cenie umożliwiającej realizację transakcji. Firma zastrzega, że w okresie wypowiedzenia, do momentu wycofania środków lub aktywów z rachunku są one tak samo bezpieczne jak były do tej pory i podlegają określonym gwarancją.

Sprzedaj lub przenieś aktywa

Za marką WealthSeed stoi firma Fair Place Finance S.A., założona przez Sławomira Lachowskiego, byłego prezesa mBanku i jednego z twórców polskiej bankowości internetowej. Fair Place Finance prowadziło dom maklerski, którego liczba klientów na koniec kwietnia zbliżała się do 10 tys. Wypowiedzeń umowy oraz 30-dniowy okres wypowiedzenia zmusza ich do zarządzania swoim aktywami.

Na szczęście w Tabeli Opłat i Prowizji pojawiła się stosowna zmiana, która mówi, że przeniesienie polskich instrumentów do innej instytucji rozliczeniowe jest bezpłatne w okresie wypowiedzenia. Nie ma takiej zmiany w odniesieniu do zagranicznych instrumentów. Tu w cenniku dalej widnieje opłata w wysokości 0,95 proc. wartości przenoszonych instrumentów zagranicznych, lecz nie mniej niż równowartość 25 euro za każdy instrument zagraniczny oznaczony odrębnym kodem.

O wiele kosztowniejsze może okazać przeoczenie terminu, bo wtedy WealthSeed, zgodnie z komunikatem będzie mógł sprzedać aktywa (akcje, ETF-y) na rynku po cenie umożliwiającej dokonanie transakcji, co w praktyce może oznaczać spore dyskonto.

Na wszystkie dodatkowe pytania związane z procesem wypowiedzenia umowy odpowiada przygotowany przez firmę poradnik FAQ. Jak głosi informacja dla klientów, WealthSeed zdecydował się skupić działalność na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym, biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i perspektywy rozwoju na najbliższe lata.

„Strategiczne decyzje biznesowe wymagają wyboru najbardziej prospektywnych kierunków rozwoju na bazie optymalizacji wykorzystania ograniczonych zasobów ludzkich i kapitałowych. W tym kontekście należy rozumieć wygaszenie usług dla klientów detalicznych na platformie WealthSeed, której model biznesowy zintegrowanego ekosystemu płatniczo-inwestycyjnego jest bez wątpienia przełomowy” - mówi Filip Lachowski, prezes Fair Place Finance S.A., cytowany w komunikacie prasowym spółki.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (14)

dodaj komentarz
lobotomek
Podlegają określonym gwarancjom. Mylenie narzędnika liczby pojedynczej z celownikiem liczby mnogiej to współczesny haniebny analfabetyzm. Ludzie, jesteście Polakami, czy kosmitami?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chudy_january
Borowiak,
jak chcesz reklamować swoją - słabiutką - książeczkę, to wykup reklamę na bankierze !
a ty zalewasz spamem w komentarzach naganiając na swoje grafomańskie wywody
zaś w życiu okazało się, że nic nie zarobiłeś, mieszkasz w radomskich blokowiskach....
tomitomi
'''Tanie mięso , psy jedzą ! '''
zosiah
Ciekawe, czy ktokolwiek, kiedykolwiek i w czymkolwiek jeszcze zaufa tak niepoważnej firmie.
iambankier
Jakiś miesiąc temu mieli sporą akcję reklamową na yt. Ale poczytałem kto jest założycielem, jaką akcję odwalili przeszłości i dałem sobie spokój pomimo niezłej oferty
innowierca
za "chwile" wszystko co tanie, lub bezprowizyjne wypowie umowy. Ludzie nie rozumieja, ze te wszystkie platformy inwestycyjne, fintechy, nie powstaja zeby ktos zarobil. Na gieldach, tych wszystkich "instrumentach" oprocz insiderow, to prawie nikt nie zarabia. Dopiero co byl artykul na Bankierze, ze jeden fintech za "chwile" wszystko co tanie, lub bezprowizyjne wypowie umowy. Ludzie nie rozumieja, ze te wszystkie platformy inwestycyjne, fintechy, nie powstaja zeby ktos zarobil. Na gieldach, tych wszystkich "instrumentach" oprocz insiderow, to prawie nikt nie zarabia. Dopiero co byl artykul na Bankierze, ze jeden fintech wypowiedzial umowy klientom, ktorzy potrafili korzystac z produktu odroczonych platnosci, nie ponoszac zadnych kosztow, "mieszczac" sie zasadach. Zyskiwali, nie ponosili kosztow oplat, prowizji, to zostali wykluczeni z mozliwosci korzystania uslug tej firmy :)
innowierca odpowiada innowierca
a "ulica" dalej mysli, ze jak na jakiejs platformie drobnym drukiem jest, ze 80% traci z tym brokerem, to 20% zarabia :) - a z tych 20% to 80% nic albo niewiele zarabia, bo jest wymog podania statystyki tracacych tylko. Po to powstaly setki apek(platform), zeby ulica miala latwy dostep do rynkow kaitalowych. Nie z tego a "ulica" dalej mysli, ze jak na jakiejs platformie drobnym drukiem jest, ze 80% traci z tym brokerem, to 20% zarabia :) - a z tych 20% to 80% nic albo niewiele zarabia, bo jest wymog podania statystyki tracacych tylko. Po to powstaly setki apek(platform), zeby ulica miala latwy dostep do rynkow kaitalowych. Nie z tego zyja rynki kapitalowe, zeby ulica zarabiala.Jest dokladnie odwrotnie. W praktyce typowy ciulacz
"zamieniajacy" sie w inwestora po sciagnieciu apki :) , wplacajacy na "platforme" z dostepem do instrumentow he he 20 tysi, majacy szczescie, po 2 latach zabiera te sama kase, pomniejszona o oplaty i prowizje plus inflacje. Pomimo, ze przez 2 lata stracil lacznie okolo 20%, to w statystykach tracacych nie jest. Typowa przygoda :)
innowierca odpowiada innowierca
i dlatego organizuje sie te wszystkie webinary, akademie inwestowania, zeby nagonic
masowo niebogatego klienta. Pamietam, jak juz na kilka miesiecy przed ostatnia zwalka na rynkach finansowych (gieldach), moj bank organizowal konkurs z nagrodami pienieznymi, za otwarcie konta inwestycyjnego. Zeby akcje kupowali tacy co nawet kilka
i dlatego organizuje sie te wszystkie webinary, akademie inwestowania, zeby nagonic
masowo niebogatego klienta. Pamietam, jak juz na kilka miesiecy przed ostatnia zwalka na rynkach finansowych (gieldach), moj bank organizowal konkurs z nagrodami pienieznymi, za otwarcie konta inwestycyjnego. Zeby akcje kupowali tacy co nawet kilka tysiecy uciulane maja. Duzi uciekali, a dziesiatki milionow leszczy mialo nie dopuscic do totalnego krachu, i zminimalizowac jego impact na rynkach finansowych. Dokapitalizowac szybko rynki kapitalowe w trakcie krachu. Wszystko jest ladnie zaprojektowane i realizowane. Nic nowego.

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki