We Wszystkich Świętych nie będzie zmasowanych kontroli w placówkach handlowych

Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć zapowiada, że 1 listopada nie będzie zmasowanych kontroli w placówkach handlowych. Minister Giedrojć podkreślił w rozmowie z IAR, że pierwszy listopada jest dniem zadumy i pracownicy inspekcji też mają prawo do odpoczynku i odwiedzenia grobów bliskich.

Minister zaznaczył, że intensywne, zmasowane kontrole przeprowadzone zostaną w któreś z pozostałych trzech świąt przypadających jeszcze w tym roku. Tym razem jednak handlowcy nie zostaną uprzedzeni, które to będą święta.

Zmasowane, intensywne kontrole dotyczące przestrzegania przepisów o zakazie pracy w handlu w święta przeprowadzane były po raz pierwszy 15 sierpnia tego roku, kiedy przypadało Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego. Wykazały, że co piąty skontrolowany mały sklep złamał zakaz.

Złamanie zakazu stwierdzono też w trzech sklepach wielkopowierzchniowych. Minister Giedrojć przypomina, że w święta nie wolno zatrudniać w handlu pracowników. Za ladą może stanąć jedynie właściciel sklepu albo osoba zatrudniona na innej podstawie niż umowa o pracę. Główny Inspektor Pracy zwraca uwagę, że niektórzy pracodawcy starali się obejść prawo zatrudniając na umowy cywilnoprawne swoich pracowników, którzy na co dzień posiadali umowy o pracę.

Jest to niezgodne z prawem - podkreśla minister Giedrojć. Przypomina też, że zakaz pracy w handlu w święta nie dotyczy stacji benzynowych, aptek, kwiaciarni, kawiarni, restauracji, barów i innych obiektów użyteczności publicznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne