REKLAMA
PIT 2023

Wcześniejsza spłata kredytu to prawo do zwrotu części opłat i prowizji – urzędy przypominają

Michał Kisiel2016-05-16 10:17analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-16 10:17

Po raz pierwszy Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie występują w obronie kredytobiorców. Banki i firmy pożyczkowe powinny przy wcześniejszej spłacie zobowiązania oddawać klientom także część pobranych już opłat i prowizji. Wspólna interpretacja przepisów wydana przez urzędy powinna zdyscyplinować podmioty stosujące podejście mniej korzystne dla konsumentów.

Wyobraźmy sobie dość częsty scenariusz. Klient decyduje się na kredyt gotówkowy i zaciąga zobowiązanie na 10 tys. zł na rok. Oprocentowanie kredytu wynosi 10 proc., a oprócz tego zapłaci na początku 10-procentową prowizję (1000 zł) i składkę ubezpieczeniową (doliczaną do każdej raty). Co stanie się, jeśli w połowie okresu spłaty, czyli po 6 miesiącach, zdecyduje się pozbyć całości długu?

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi, że „w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Kredytodawcy nierzadko jednak interpretują ten zapis następująco – klient nie będzie musiał zapłacić odsetek i składki ubezpieczeniowej za 6 kolejnych miesięcy (nie zapłaci już kolejnych rat), ale pobrana na początku prowizja zostaje w kieszeni banku lub firmy pożyczkowej.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Rzecznik i UOKiK mówią jednym głosem – oddać trzeba wszystkie koszty

W stanowisku przygotowanym przez Rzecznika Finansowego i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazano jednoznacznie – kredytodawcy powinni zwrócić klientowi także proporcjonalną część pozostałych elementów składających się na całkowity koszt kredytu. W naszym przykładzie oznaczałoby to, że kredytobiorca dostanie z powrotem 500 zł, czyli połowę z pobranej na początku okresu umowy prowizji.

Rzecznik Finansowy przyjrzał się tej kwestii, idąc tropem wniosków, które napływają do tej instytucji. Od początku swojej działalności w październiku 2015 r. do końca kwietnia Rzecznik otrzymał ok. 500 skarg dotyczących kredytu konsumenckiego. Co piąta sprawa dotyczyła właśnie zbyt niskiego zwrotu w sytuacji wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Interpretacja urzędów opiera się na analizie zarówno brzmienia polskiej ustawy, jak i unijnej dyrektywy. Za takim rozumieniem przepisów przemawia także, na co zwracają uwagę Rzecznik i UOKiK, przewidziana prawem możliwość pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania (w niektórych przypadkach). W dokumencie wskazano, że zwrot nie będzie dotyczyć elementów wydzielonych z ogólnej kategorii kosztów kredytu, czyli np. opłat notarialnych związanych z ustanowieniem zabezpieczeń.

„Jednocześnie należy zaznaczyć, że Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK nie posiadają kompetencji do wiążącej wykładni przepisów prawa powszechnie obowiązującego, stąd prezentowane stanowisko należy odczytywać jako istotną wskazówkę interpretacyjną dla uczestników rynku finansowego” – czytamy w stanowisku urzędów. Być może takie przypomnienie zdyscyplinuje niektórych pożyczkodawców. Wspólne wystąpienie rzecznika i UOKiK nie pozostawia wątpliwości po czyjej stronie staną te instytucje w razie sporów na linii konsument-kredytodawca.

Kredyty frankowe - Pekao będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie

Kredyty frankowe - Pekao będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie

Bank Pekao informuje, że dobrowolnie zobowiązał się do uwzględnienia ujemnej stawki bazowej LIBOR w przypadku, gdy suma marży i stawki jest ujemna. Kredytodawca dołącza tym samym do innych instytucji, które zdecydowały się realizować decyzje wydawane w sprawie ujemnego oprocentowania przez Prezesa UOKiK.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (32)

dodaj komentarz
pamelarosaflores11
Udzielamy pożyczek natychmiastowych o oprocentowaniu 2%. Jesteśmy również inwestorami i możemy inwestować w Twój biznes. Aby uzyskać więcej informacji, napisz na adres pamelarosaflores11@gmail.com.
majaka
Witam,czy jest jeszcze szansa na zwrot prowizji od banku za wcześniejszą spłatę kredytu w roku 2013 czy uległo przedawnieniu?
~epo
Ja w tym tygodniu złożyłam pozew o zwrot opłaty przygotowawczej. Z pewnością potrwa to długo, ale zobaczymy czy zdecydują się oddać proporcjonalnie tą opłatę.
~Zuzia
Witam mam pytanie. Zostało Mi prawie 11000 do spłaty za mieszkanie i bym chciała zapłacić cały kredyt czy będę musiała te 11 000 spłacić czy mniej pieniędzy bardzo proszę o odpowiedź
~magda
witam mam pytanie wziełam kredyt w CA
-całkowita kwota do zapłaty przez pożyczkobiorcę ustalona na dzień zawarcia umowy wynosi 5981,04 i składa się z :
całkowitej kwoty pożyczki 3560,00
całkowity koszt pożyczki na który składają się prowizja od udzielonej kwoty pożyczki gotówkowej w kwocie 661,50
- odsetki umowne w
witam mam pytanie wziełam kredyt w CA
-całkowita kwota do zapłaty przez pożyczkobiorcę ustalona na dzień zawarcia umowy wynosi 5981,04 i składa się z :
całkowitej kwoty pożyczki 3560,00
całkowity koszt pożyczki na który składają się prowizja od udzielonej kwoty pożyczki gotówkowej w kwocie 661,50
- odsetki umowne w kwocie 832,87
-opłata za ochrone ubezpieczeniowa w kwocie 926,67
~magda
czy dostane jakiś zwrot pieniążków
~karol
mam pytanie , czy jest jakiś druk do wydrukowania , bo chce walczy z Bankiem bo spłaciłem ,szybciej kredyt czekam na propozycje lub poradę
~finansowka
Zobacz tutaj
http://www.finansowka.pl/splaciles-wczesniej-kredyt-nalezy-ci-zwrot-pieniedzy

Próbuje samodzielnie uzyskać zwrot prowizji, zobaczymy co z tego wyjdzie
~piter900
Mam pytanie jesli wziolem kredyt w alior banku 61 tys gotowki +14,500 tys prowizji za udzielenie kredytu +8,5 tys do doradcy finansowego niestety sie wkopalem. wychodzi jakies 85tys raty po 1200zl niecale przez 120 miesiecy co daje ok 140tys do splaty jakies obled.. czy po wczesniejszym splaceniu kredytu dostane jakis zwrot pobranej Mam pytanie jesli wziolem kredyt w alior banku 61 tys gotowki +14,500 tys prowizji za udzielenie kredytu +8,5 tys do doradcy finansowego niestety sie wkopalem. wychodzi jakies 85tys raty po 1200zl niecale przez 120 miesiecy co daje ok 140tys do splaty jakies obled.. czy po wczesniejszym splaceniu kredytu dostane jakis zwrot pobranej prowizji? kredyt mam jakies 4 miesiace dopiero??
~MS
nie masz szans na zwrot prowizji tylko na zwrot ubezpieczenia za niewykorzystany okres.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki