Ważne zmiany w mBanku. Nowy sposób logowania do e-bankowości

Wojciech Boczoń2019-07-15 09:01analityk Bankier.pl
publikacja
2019-07-15 09:01

mBank poinformował o zmianach, jakie czekają klientów od września. Jedną z kluczowych informacji jest nowy sposób logowania do bankowości internetowej. Użytkownicy mBanku nie są jednak wyjątkiem. Podobne zmiany czekają także klientów innych banków.

Do 14 września banki mają czas na dostosowanie swoich systemów do zapisów ustawy o usługach płatniczych (PSD2). Pisaliśmy już na naszych łamach, że jedną ze zmian będzie konieczność częstszego podawania PIN przy płatnościach zbliżeniowych. Nie jest to jednak jedyna nowość. Banki wprowadzą także nowy sposób logowania do systemów bankowości internetowej. Informuje o tym mBank w korespondencji do klientów.

Bank poprosi o hasło jednorazowe

Podczas logowania do e-bankowości wymagane będzie tzw. silne uwierzytelnienie klienta. Co to oznacza w praktyce? Bank będzie prosił nie tylko o login i hasło użytkownika, ale także o wpisanie hasła jednorazowego z SMS lub potwierdzenia dyspozycji za pomocą mobilnej autoryzacji. Będzie to dodatkowy element zabezpieczający dostęp do sytemu transakcyjnego i finansów klienta. Podobne rozwiązania będą musiały wprowadzić także inne banki.

/ fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Zgodnie z nowymi przepisami silne uwierzytelnianie będzie bowiem wymagało podania dwóch z trzech następujących elementów:

  • Czegoś, co wiemy (np. numeru klienta, hasła, numeru PESEL),
  • Czegoś, co mamy (np. telefonu komórkowego, tokena),
  • Czegoś, czym jesteśmy (np. odcisk palca)

Szczegółowo o zmianach pisał Michał Kisiel w artykule „Nowe standardy w bankowości elektronicznej – logowanie do banku będzie bardziej skomplikowane”. Autor zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z bezpieczeństwem. Użytkownicy będą musieli przyzwyczaić się do nowych zasad podawania hasła jednorazowego w trakcie logowania. Do tej pory banki informowały, że nie wymagają tego typu informacji, bo sposób ten często wykorzystywali oszuści w kampaniach phishingowych („podaj hasło jednorazowe”).

mBank informuje ponadto, że wycofa z oferty listy haseł jednorazowych, ponieważ nie spełniają warunków dyrektywy PSD2. Listy haseł jednorazowych stracą ważność 14 września 2019 r. Od tej daty nie tylko nie będzie możliwe zlecenie za ich pomocą przelewu, ale także nie da się zalogować na konto w serwisie transakcyjnym. Użytkownicy powinni więc „przesiąść się” na hasła jednorazowe wysyłane w SMS-ach lub na mobilną autoryzację.

Nowości w mBanku

Z korespondencji wysłanej przez mBank wynika ponadto, że przy okazji zmian w regulaminach pojawią się też nowości produktowe. Czego możemy się spodziewać? Jedną z nowości będzie prośba o przelew Blik w aplikacji mobilnej. Użytkownik będzie mógł przygotować i wysłać formatkę przelewu np. do znajomego, który ma zrobić przelew. Osoba, która ma zlecić przelew będzie musiała jedynie zaakceptować zaproponowaną płatność w swojej aplikacji mobilnej.

Nowością będzie także bezpłatne eKonto Junior dla dzieci. Do rachunku będzie wydawana darmowa karta Visa Junior lub Mastercard Opaska Junior. Opaska będzie kosztować 25 zł. W ofercie banku pojawią się też dwie nowe karty płatnicze Visa i Mastercard, których wizerunki będą pionowe. O ich wprowadzeniu bank poinformuje w osobnych komunikatach.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
knl111
Czyli teraz będzie tak: potrzebujesz pilnie zrobić operację bankową a rozładował ci się telefon i nie masz jak szybko go podładować to zapomnij o przelewie, zapomniałeś telefonu - zapomnij o przelewie, zgubiłeś albo ktoś ci ukradł telefon (nie daj boże na urlopie za granicą!) - zapomnij o przelewie. Brawo ten bank!
skasowane_konto
oficjalny przekaz - wprowadzamy zmiany aby wzmóc bezpieczeństwo

ukryty przekaz - w oddziałach pusto, głucho, aż słychać bzyczenie much. Jakby tu zachęcić klientów do przychodzenia do oddziałów żeby można im było nawinąć makaron na uszy nie wydając na to złotówki hmmm

Także Ci którzy będą mieli
oficjalny przekaz - wprowadzamy zmiany aby wzmóc bezpieczeństwo

ukryty przekaz - w oddziałach pusto, głucho, aż słychać bzyczenie much. Jakby tu zachęcić klientów do przychodzenia do oddziałów żeby można im było nawinąć makaron na uszy nie wydając na to złotówki hmmm

Także Ci którzy będą mieli problemy z logowaniem nie unikną takiej wizyty, więc spodziewajcie się kanonady pytań i propozycji zanim dotrwacie do momentu odblokowania własnej bankowości internetowej.
samsza
W pewnym banku po "zalogowaniu: login + hasło" trzeba z kilkunastu wybrać zdefiniowany wcześniej obrazek, jak wybierze się źle to blokada i konieczna wizyta w placówce? Proste i genialne, a siła ochrony wystarczająca. Bo do przelewu oczywiście sms.
petrolnuts
Podaj bank. Może się przeniosę
karbinadel
PS. Z tego co przeczytałem, podczas logowania bank MOŻE poprosić o dodatkowe uwierzytelnienie, ale nie musi. Czyli autor niezbyt dokładnie zapoznał się z nowym regulaminem
cyklonb
// Np. podczas logowania poprosimy Cię nie tylko o identyfikator i hasło, ale także wpisanie hasła SMS // - to jest fragment nowego regulaminu logowania do mBanku - W informacji przesłanej mi mailem uprzedzono mnie że bez hasła SMS się nie zaloguję na konto przez internet.
karbinadel odpowiada cyklonb
No to lipa. Zawsze jest ryzyko, że telefon padnie, rozładuje się, zepsuje lub zgubi w najmniej odpowiednim momencie. Czyli na przykład podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich albo w Gruzji.
karbinadel odpowiada karbinadel
Dodam jeszcze, że te przepisy wchodzą w całej UE. Tylko że np. do konta w niemieckim banku mam przyrząd do generowania kodów. Działa off-line, i jest uruchamiany wprowadzaniem karty bankowej. Ot taki drobny gadżet, opracowany zapewne z myślą o emerytach, którzy nie korzystają ze smartfonów
karbinadel
Najpierw wprowadzają ułatwienia (bankowość elektroniczna), a potem z czasem tak je komplikują, że ułatwienia stają się utrudnieniami. A do obsługi w placówkach nie da się wrócić, bo większość polikwidowali - a w pozostałych kasują po kilka złotych za każda bzdurę
cyklonb
Ja już dostałem odpowiednią książeczkę z instrukcjami i ją przestudiowałem, wynika z niej że ważniejsza od banku jest firma telekomunikacyjna ale nie zawsze, mBank ma na nią sposób jak przez pół roku miałem w godzinach pracy wyłączony telefon zarejestrowany w banku a mBank nie mógł mi przysyłać reklam to mi Ja już dostałem odpowiednią książeczkę z instrukcjami i ją przestudiowałem, wynika z niej że ważniejsza od banku jest firma telekomunikacyjna ale nie zawsze, mBank ma na nią sposób jak przez pół roku miałem w godzinach pracy wyłączony telefon zarejestrowany w banku a mBank nie mógł mi przysyłać reklam to mi telefon wyrejestrowali z systemu bankowego. Obecnie oznaczać to będzie że nie będę mógł się zalogować na konto. Z tym silnym uwierzytelnieniem to lipa nie mówiąc o silnym potwierdzeniu przelewu, listy haseł jednorazowych nikt mi nigdy nie ukradł a do smartfona już mi się parę razy włamali. Najwyraźniej chodzi o to żeby pozbyć się tych co są mniej aktywni i korzystają z listy haseł jednorazowych, jak nie przejdziesz na potwierdzenie SMS to na przykład nie możesz korzystać z aplikacji mobilnej na smartfona (nic się w aplikacji nie potwierdza SMS-em a nawet nie trzeba jej instalować na numerze zarejestrowanym). Najwyraźniej chodzi o pozbycie się niektórych klientów nie odpowiadających pożądanemu profilowi przez mBank.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki