Wątpliwości podatkowe? Zawsze na korzyść podatnika

analityk Bankier.pl

Przepisy prawa podatkowego należą do najczęściej zmienianych zasad prawa. Modyfikacje tego samego aktu prawnego następują często nawet kilka razy w tym samym roku. W związku z tempem zmian przepisy redagowane są często niejasno, a w konsekwencji problemem może się okazać ich prawidłowe stosowanie.

Dwuznaczne rozumienie zapisów nie powinno być dla obywateli przeszkodą w codziennym życiu. Temu służyć powinna zasada, zgodnie z którą wątpliwości interpretowane powinny być na korzyść podatników. Głosowanie w referendum m.in. na temat tej zasady zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Zasada ciężaru dowodowego po stronie organu podatkowego oraz wyjaśniania przepisów prawa w sposób bezpieczny dla obywateli oparta jest o konstytucyjne zasady poszanowania praw podatnika. Działanie wbrew tym zasadom ogranicza pewność obrotu, nie pozwala również na swobodne interpretowanie przepisów podatkowych.     

Zasada in dubio pro tributario ma podwójne znaczenie dla obywateli. Po pierwsze, ordynacja podatkowa powinna wskazywać, że niejasny przepis prawa podatkowego powinien zawsze być interpretowany na rzecz podatnika. W konsekwencji podatnik, który znajduje się w określonej sytuacji i stosuje przepis prawa, nie może ponosić negatywnych konsekwencji stosowania go w sposób bardziej korzystny dla niego.

Zasada in dubio pro tributario zawarta została w projekcie noweli Ordynacji podatkowej z grudnia ubiegłego roku. Obecne jej wprowadzenie będzie nie tylko chroniło podatników w przypadku niejasności przepisów prawa, ale może przyczynić się również do ograniczenia dyskutowanej również klauzuli obejścia prawa podatkowego.

Obejście prawa podatkowego batem na podatnika

W szerszym znaczeniu zasadę interpretacji przepisów na korzyść podatników stosować należy również w odniesieniu do klauzuli obejścia prawa. Była ona w ostatnich dniach bardzo ostro krytykowaną za przenoszenie ciężaru procesowego z organu podatkowego, na podatnika.  Klauzula obejścia prawa pozwalałaby na to, by organ podatkowy, w sytuacjach stosowania niejasnych przepisów podatkowych, nakładał dodatkowe sankcje na podatników bez ustalania, że działanie było naruszeniem przepisów prawa podatkowego.

Przykład: Podatnik dokonał darowizny na rzecz swojej matki, ta natomiast dokonała darowizny na rzecz swojego męża – ojczyma podatnika. Ten znowu przekazał tę samą kwotę pieniędzy swojej córce z innego małżeństwa. Każda z tych darowizn pozostaje zwolniona z podatku, gdyby jednak dokonana została między podatnikiem a ostateczną osobą, która została obdarowana, to naliczony zostałby podatek.     

Piotr Szulczewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Adam222

Panie Bredzisławie. Jeśli prawo jest do dupy to trzeba zmienić prawo a nie pisać nowe na temat interpretacji tego wadliwego. Dobrze napisane prawo nie ma dowolnej i niejasnej interpretacji. Nie ma wtedy co rozstrzygać.

! Odpowiedz
3 2 ~oki

Czy w Polsce rządzą fachowcy , czy dyletanci...? Są na swiecie sprawdzone metody, a u nas ciągle eksperymenty i wywarzania otwartych drzwi...Nie umieją rzadzić , to na bruk , albo do roboty którą wykonają dobrze...
Kwota wolna od podatku, też nie do ruszenia , bo zawalą się finanse .[tak twierdzą rządzący finansiści !] Niech popatrza ne europę i nie tylko [ azja ,afryka...!!!]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Art

To już lepiej zapytać w referendum "Czy chcesz być zdrowy i bogaty?" zamiast się głupio pytać "Czy chcesz domiar podatkowy?"

! Odpowiedz
2 2 ~Jacek

"Przykład: Firma dokonał darowizny miliona zł (cały zysk firmy) na rzecz żony wlasciciela, ta natomiast dokonał darowizny (miliona zł) na rzecz swojego męża . Ten znowu przekazał pewna kwotę pieniędzy (200 tys. zł) swojej córce . Każda z tych darowizn pozostaje zwolniona z podatku ."
O TO CHODZI ? Polak potrafi . I niech ktorys urzednik zabroni firmie cos darowac .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~Adam222

I co w tym złego. Od tego wypracowanego miliona firma zapłaciła podatek a dalej może robić z tym co chce. Ile razy ma płacić?

! Odpowiedz
1 3 ~Polak

Jak to odkrył 10 maja 2015 r około godziny 21szej wybitny filozof od bigosu , mistcz ortogafiii polskiej , specjalista od macania kur na ale tylko na mazurach Bronisław pierdzioch K. : " a jednak ... :-))) wyborców trzeba słuchać.." . A dziś obudził się lekko i czyta z kartki swoje obietnice typu "co tylko chcecie"i choć nie rozumie co mu emeryci z WSI posunęli ale czyta , duka , stęka ze swoją miną idioty. Nawet gdy oszukają w dogrywce kolejny raz to za każdym następnym razem nienawidzimy tych zdrajców ferajny tuska bardziej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Wyborca

wyborcy poradzą sobie z tym

! Odpowiedz
1 9 ~burza

Tylko po co Referendum, to powinno byc z automatu.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.