Waszczykowski: Rosja nie wypełnia porozumień; należy utrzymać sankcje

Rosja nie wypełnia porozumień pokojowych z Mińska; UE powinna wobec niej utrzymać sankcje - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak poinformował, podobne zdanie miała w poniedziałek większość wypowiadających się na ten temat w Brukseli ministrów krajów UE.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Szefowie dyplomacji "28" spotkali się w Brukseli, żeby rozmawiać m.in. o kondycji Partnerstwa Wschodniego przed spotkaniem ministerialnym w ramach tej inicjatywy, zaplanowanym na 19 czerwca i szczytem przewidzianym na 24 listopada.

Na marginesie posiedzenia odbyła się rozmowa ministrów z szefem MSZ Ukrainy Pawło Klimkinem. Jak relacjonował dziennikarzom Waszczykowski, podczas spotkania omawiana była m.in. kwestia przedłużenia wygasających w połowie roku sankcji wobec Rosji, nałożonych za jej agresję na Ukrainie.

"Była na ten temat rozmowa; w niektórych wypowiedziach przewijał się ten wątek jako temat, którego nie należy podejmować, bo porozumienia mińskie są niezrealizowane. W związku z tym większość tych, którzy się wypowiadali, zdecydowanie uznawało, że sankcje powinny być kontynuowane. Rosja jest państwem niekooperatywnym, nierealizującym porozumień mińskich, więc nie ma o czym dyskutować" - powiedział minister.

Jak zaznaczył, ministrowie poświęcili wiele miejsca sytuacji na Ukrainie, konfliktowi, reformom ukraińskim w kontekście przygotowanego na jesień szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Będzie on organizowany przez prezydencję estońską, ale nie odbędzie się w Tallinie, tylko w Brukseli. Waszczykowski podkreślał, że to nie przypadek, bo chodzi o to, żeby pokazać, iż Partnerstwem powinna się zająć cała UE właśnie w Brukseli.

"Rozmawialiśmy, co dalej po wprowadzeniu w życie porozumień z trzema krajami Partnerstwa Wschodniego, czyli z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, i uznaliśmy, że Partnerstwo musi być kontynuowane" - mówił szef MSZ.

UE wynegocjowała z tymi trzema krajami utworzenie pogłębionych, kompleksowych stref wolnego handlu (DCFTA), które mają pogłębić relacje gospodarcze obu stron, a także zbliżać standardy wschodnich partnerów do unijnych.

Waszczykowski podkreślał, że nie można na tym poprzestać, bo potrzebny jest program dalszego przybliżania tych krajów do Europy, który będzie im dawał klarowną unijną perspektywę. Zapowiedział, że jesienny szczyt Partnerstwa nie będzie tylko "remanentem sytuacji, jaką dziś mamy, ale będzie to nowa wizja dalszej współpracy tych krajów z UE".

Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa obejmująca kraje leżące na wschodzie Europy. Ma pogłębiać wspólne więzi polityczne i integrację gospodarczą. W jego skład wchodzą: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ kar/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Czaxnc

Panie jakie sankcje, powinnismy robic interesy w ruskimi buisness is buisness. UE naklada jakies sankcje, ale Interesy pewnie robia ze soba, dobry przyklad nordstream 2. Handlowac, robic interesy a nie robic z nich wroga nr 1. Zachodni ziomale i tak nam nie pomoga w razie konfliktu tylko nas sprzedadza jak to zwykle.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl