Waszczykowski: Nie pokłócimy się o garść helikopterów

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski uważa, że sprawa rezygnacji z zakupu śmigłowców Caracal nie wpłynie negatywnie na relacje z Francją. Jak mówił w czasie podsumowania pierwszego roku pracy w resorcie, to jednostkowa kwestia, która nie zaważy na długoletnich stosunkach.

Waszczykowski: Nie pokłócimy się o garść helikopterów
Waszczykowski: Nie pokłócimy się o garść helikopterów (fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

"Nie przesadzajmy proszę państwa, jesteśmy ważnym wzajemnie dla siebie partnerem handlowym i nie pokłócimy się po kilkuset latach przyjaźni o garść helikopterów", powiedział minister. Zaapelował o umiar i odejście od - jak to ujął - "helikopterowej histerii, bo relacje polsko-francuskie są bardzo rozległe i obliczone na wiele miliardów euro".

Minister poinformował, że o tej kwestii premier Beata Szydło rozmawiała z prezydentem Francji Francoisem Hollandem w czasie szczytu w Brukseli w październiku, a on osobiście - ostatnio z ministrem spraw zagranicznym Francji. Witold Waszczykowski podkreślił, że obie strony zwróciły uwagę na rozległe wspólne interesy niemal w każdej dziedzinie. "Mamy w Polsce francuskie inwestycje warte 20 miliardów euro"- powiedział Witold Waszczykowski.

Rozmowy z Francuzami w sprawie zakupu śmigłowców Caracal zostały zakończone przez resort rozwoju na początku października. Rząd tłumaczył, że partnerzy z Airbus Helicopters nie przedstawili oferty, która byłaby korzystna ekonomicznie dla Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Białek/wcześniejsze/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ArmPl

To było duże ryzyko offsetowe a poza tym maszyny w tej liczbie zdecydowanie przepłacone a na tym troszkę się znam więc piszę, ale możecie mieć inne zdanie.

! Odpowiedz
0 2 stefa

czy tu komentujacy sa za tym aby nawet przeplacac ale pieniadze biednej francji dac- tak na to wychodzi. czyj wy wiec interes reprezentujecie

! Odpowiedz
4 3 ~dukla

Nie mozna oczekiwac od tego pisowskiego aparatczyka ze cos madrego powie

! Odpowiedz
2 1 ~Marek

mówi o garści helikopterów, których pisowski budżet ni udźwignął.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil