Wall Street blisko rekordów po przemówieniu Trumpa

2019-11-12 22:03
publikacja
2019-11-12 22:03
fot. Evan El-Amin / Shutterstock

Jesteśmy „blisko” porozumienia z Chinami, ale nic nie jest jeszcze dogadane – tak można by streścić wtorkowe wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa. Reakcja Wall Street była słaba, a główne indeksy utrzymały się w pobliżu historycznych rekordów.

- Oni są zdesperowani, aby zawrzeć umowę. Ale to my jesteśmy tymi, którzy zdecydują, czy chcemy zawrzeć umowę – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych podczas długo wyczekiwanego wystąpienia na forum nowojorskiego Klubu Ekonomicznego.

- Jesteśmy blisko. Znacząca Faza Pierwsza porozumienia handlowego z Chinami może się zdarzyć. Może się zdarzyć wkrótce. Ale zaakceptujemy tylko taką umowę, która jest dobra dla Stanów Zjednoczonych, naszych pracowników i naszych wspaniałych przedsiębiorstw – dodał Donald Trump.

/ Bankier.pl

Inwestorzy w napięciu oczekiwali na to wystąpienie prezydenta Trumpa. Niektórzy liczyli na więcej konkretów czy nawet datę zawarcia „dealu” z Chinami. Ale nic takiego nie zostało powiedziane. Wiemy tylko tyle, że nadal nic nie wiemy. Jakaś umowa handlowa między USA a ChRL może zostanie zawarta, a może i nie. Może ona się pojawić za tydzień, za miesiąc albo i wcale.

Stąd też i reakcja rynku akcji była chłodna, choć w pierwszej części sesji dało się wyczuć lekki optymizm. Nowojorskie indeksy nawet poprawiły niedawne rekordy wszech czasów. S&P500 po raz pierwszy w dziejach znalazł się powyżej 3100 punktów.  Ale jeszcze przed rozpoczęciem przemówienia Trumpa ceny akcji zaczęły się osuwać.

W końcówce sesji giełdowe byki nie pozwoliły indeksom spaść pod kreskę. Ostatecznie Dow Jones utrzymał poziom z poniedziałkowego zamknięcia, pozostając tuż poniżej historycznego rekordu. Podobnie jak S&P500, który zdołał zyskać 0,15% i zakończyć dzień na poziomie 3 091,12 pkt., w trakcie sesji poprawiając jednak niedawny rekord. Tak samo jak Nasdaq, który zaliczył nowy śródsesyjny rekord, ale nie poprawił piątkowego rekordu zamknięcia.

Wall Street ma za sobą miesiąc silnych wzrostów cen akcji napędzanych trzema obniżkami stóp procentowych w Rezerwie Federalnej, faktycznym powrotem do QE oraz nadziejami na wygaszenie wojny handlowej z Chinami. Nie rozpieszczają za to wyniki amerykańskich korporacji. Zyski spółek przypadające na indeks S&P500 w trzecim kwartale okazały się o niespełna 1% niższe niż przed rokiem. Tymczasem sam S&P500 znajduje się o 13% wyżej niż rok temu. W efekcie wskaźnik c/z dla tego indeksu sięga już 22,8 wobec 20,7 w listopadzie 2018.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
open_mind
Dyktatura bankowa trwa w najlepsze. Bogaci liczą zyski a Janusze piją tanie alkohole i nabijają jak szaleni karty kredytowe kupując zupełnie niepotrzebne nikomu Chińskie badziewie. Czas przebudzenia będzie szokiem.
kimdzongtusk
Wall Street - giełda-zombi, która jest tak naturalna jak nabotoksowana panienka . Kilka największych banków postawilo tam swoje serwery i grają same boty. Brak zmienności, realizacji zysków ( nawet w hossie sa korekty), na złe dane indeksy rosna etc. etc. etc.
. Kiedyś giełdy były miejscem pozyskiwania kapitałów
Wall Street - giełda-zombi, która jest tak naturalna jak nabotoksowana panienka . Kilka największych banków postawilo tam swoje serwery i grają same boty. Brak zmienności, realizacji zysków ( nawet w hossie sa korekty), na złe dane indeksy rosna etc. etc. etc.
. Kiedyś giełdy były miejscem pozyskiwania kapitałów i były barometrem gospodarki, dziś już nie ma sensu ich istnienia w takiej formia jak sa obecnie ( ręcznie sterowane przez banki centralne niczym gospodarka w CCCP) + największy naganiacz na "niedowartościowane " akcje Prezydent USA .
silvio_gesell
Będzie jak z brexitem, rozmowy będą trwać ad infinitum. Populacja spada, więc jedni będą obwiniać drugich za spadek popytu, a drudzy pierwszych za spadek podaży.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki