REKLAMA

Ile kosztuje test na COVID-19?

Dominika Florek2021-04-23 15:45, akt.2021-12-02 14:48redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-23 15:45
aktualizacja
2021-12-02 14:48
Ile kosztuje test na COVID-19?
Ile kosztuje test na COVID-19?
fot. Cryptographer / / Shutterstock

Test na COVID-19 jest kluczowy w rozpoznaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów: od molekularnego po kasetkowy. Ceny najdroższych sięgają nawet 500 zł. Sprawdź, ile kosztuje test na obecność koronawirusa.

Wybierając test na obecność COVID-19, można kierować się dokładnością, ceną lub dostępnością danego rodzaju testu. W diagnostyce stosuje się najczęściej testy molekularne i immunologiczne. Warto pamiętać, że im dokładniejszy test na obecność koronawirusa, tym wyższa cena takiego testu. Sprawdzamy, ile kosztują poszczególne rodzaje testów na COVID-19.

Test molekularny na COVID-19

Test molekularny jest najdokładniejszy ze wszystkich. Pozwala wykryć nawet niewielką liczbę cząsteczek wirusa SARS-CoV-2 w badanym materiale biologicznym (pobieranym z nosogardzieli). Wśród dostępnych na rynku metod diagnostyki pod kątem zakażenia koronawirusem są to najbardziej czułe testy. Umożliwiają wykrycie, czy dana osoba jest w momencie pobierania materiału chora na COVID-19. Testy molekularne mogą wykryć wirusa nawet do 3 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów zakażenia.

Testy molekularne są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Testy molekularne, nazywane również genetycznymi, wykorzystują jedną z najbardziej zaawansowanych technik potwierdzania obecności COVID-19. Testy sprawdzają, czy w danej próbce wymazu występuje materiał genetyczny wirusa (RNA) metodą odwrotnej transkrypcji i łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym.

Ile kosztuje test molekularny?

Diagnostyka testem molekularnym pozwala na wykrycie, czy w danym momencie badana osoba choruje na koronawirusa. Jednak wyniki testów genetycznych nie są w stanie wskazać, czy aktualnie zdrowa osoba przeszła zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Testy molekularne wykonywane są w laboratoriach, materiał biologiczny może zostać pobrany w warunkach domowych. W tym przypadku ważne jest zadbanie o odpowiednie przechowywanie próbki.

Aktualnie na rynku można spotkać się z ofertą dwóch rodzajów testów molekularnych na COVID-19:

  • test RT-PCR,
  • test RT-LAMP/FRANKD.

Ile kosztuje test na COVID-19? Test RT-PCR (ang. Reverse Transcription and real-time Polymerase Chain Reaction) jest najdokładniejszym testem wykrywającym zakażenie koronawirusem na rynku. Badanie genetyczne opiera się na wymazie z nosogardzieli. Umożliwia identyfikację dwóch sekwencji genetycznych wirusa – jest tzw. testem pełnym. Jednocześnie należy on do najdroższych testów na COVID-19. Koszt testu molekularnego RT-PCR może wynieść od 270 do nawet 750 zł. Wyższa cena tesu związana jest z wydaniem zaświadczenia dla podróżujących lub a opcją dojazdu do pacjenta.

Z kolei RT-LAMP/FRANKD (z ang. Reverse Transc.riptase Loop-mediated isothermal Amplification) jest testem przesiewowym. W praktyce oznacza to, że pozwala on na identyfikację jednej sekwencji genetycznej (w przeciwieństwie do RT-PCR, który wykrywa dwie). Z reguły dodatni wynik testu RT-LAMP potwierdza się testem RT-PCR, przeważnie jest to zawarte w cenie badania.

Czas analizy próbek wymazu testów RT-LAMP/FRANKD jest krótszy niż w przypadku RT-PCR, wynosi około 30 minut. Materiał biologiczny pobiera się z reguły z gardła. Cena badania RT-LAMP/FRANKD jest niższa niż testów molekularnych RT-PCR wynosi od 200 do 300 zł.

Test antygenowy na COVID-19

Testy antygenowe należą do najszybszych testów. Pozwalają na wykrycie zakażenia koronawirusem w ciągu 10 - 30 minut. Testy antygenowe umożliwiają zidentyfikowanie antygenu (białek strukturalnych) SARS-CoV-2 w pobranych próbkach wymazu z gardła lub nosogardła. Diagnostyka za pomocą testów antygenowych jest rekomendowana zarówno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jak i przez Ministerstwo Zdrowia dla osób z objawami COVID-19 w celu rozpoznania zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Test antygenowy jest mniej czuły od testów molekularnych wykonywanych metodą RT-PCR, ponieważ rozpoznaje jedynie cząstki wirusa (wiriony) obecne w próbce pobranego materiału biologicznego, nie posiadając zdolności do ich multiplikacji. Osoby, które podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem powinny wykonać test antygenowy od 5 do 7 dniu po wystąpieniu pierwszych objawów.

Ile kosztuje test antygenowy?

Dodatni wynik testu antygenowego wskazuje na obecność wirusa SARS-CoV-2 u badanej osoby. Jednocześnie ujemny wynik należy dodatkowo potwierdzić testem molekularnym wykonywanym za pomocy metody RT-PCR. Ujemny wynik testu antygenowego u osoby bezobjawowej wyklucza zakażenie COVID-19 z dużym, lecz nie 100-procentowym, prawdopodobieństwem. Cena testu antygenowego wynosi od 100 do 150 zł.

Ile kosztuje test na koronawirusa antygenowy w aptece?

Test na koronawirusa - antygenowy umożliwiający wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - można kupić także w aptece. Diagnostykę można przeprowadzić samodzielnie w domu, na podstawie wymazu pobranego z nosogardzieli, bez konieczności stawienia się w punkcie pobrań. Warto pamiętać, że testy genetyczne są bardziej skuteczne od antygenowych.

Aktualnie w aptekach dostępny jest spory wybór produktów do samodzielnej diagnostyki. Są też różne rodzaje testów antygenowych. Podstawową różnicę stanowi sposób pobierania wymazu. Można znaleźć testy antygenowe ze śliny oraz przedniej części nosa. Koszt testu antygenowego w aptece waha się od 30 zł do 150 zł.

Test immunologiczny na COVID-19

Testy immunologiczne to trzeci rodzaj testów, które pozwalają wykryć zakażenie chorobą COVID-19. Testy serologiczne, jak inaczej nazywa się testy immunologiczne, różnią się od wymienionych wcześniej kategorii testów zarówno sposobem diagnostyki, jak i rodzajem pobieranego materiału biologicznego.

Testy immunologiczne wykonywane w kierunku koronawirusa umożliwiają wykrycie obecności przeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy po kontakcie z wirusem oraz mierzą obecność antygenów wirusa SARS-CoV-2 we krwi lub materiale biologicznym. Testy immunologiczne wykrywają trzy rodzaje przeciwciał:

  • IgM,
  • IgA,
  • IgG.

Obecność wymienionych przeciwciał oznacza, że badana osoba miała kontakt z koronawirusem. Wyniki badania nie doprecyzowują jednak, czy dotyczą one aktualnie trwającej choroby COVID-19, czy przebycia zakażenia we wcześniejszym czasie. Testy immunologiczne wykonuje się przeważnie z pobranej próbki krwi.

Ile kosztuje test immunologiczny?

Testy immunologiczne w porównaniu do testów molekularnych nie pozwalają wykryć, czy osoba poddana badaniu właśnie przechodzi zakażenie koronawirusem, czy dodatni wynik dotyczy przebytej w przeszłości choroby COVID-19. Dodatkowo do wad testów serologicznych należy możliwość otrzymania fałszywie dodatniego testu.

W związku z tym testy immunologiczne z reguły wykonuje się w celu sprawdzenia, czy badana osoba przeszła chorobę COVID-19. Najlepiej test serologiczny wykonać pomiędzy 10 a 21 dniem od wystąpienia pierwszych objawów zakażenia koronawirusem. Badania serologiczne można wykonać także po szczepieniu w celu zweryfikowania ilość przeciwciał neutralizujących i oceny immunologicznej organizmu.

Z powodu niższego poziomu dokładności wyników testów immunologicznych oraz braku informacji, czy rezultat dodatni dotyczy aktualnej choroby, czy zakażenia, które miało miejsce w przeszłości, ceny są niższe. Koszt testu serologicznego w labolatorium może wynieść od 100 do 220 zł

Test kasetkowy na COVID-19

Jednym z rodzajów testów immunologicznych (serologicznych) są testy kasetkowe. Diagnostykę można wykonać samodzielnie w domu lub w punkcie medycznym. Wyniki testów kasetkowych gotowe są w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Jednak testy kasetkowe nie są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Do powodów, dla których WHO nie zaleca stosowania testów kasetkowych jest ich dokładność – są znacznie mniej czułe od testów laboratoryjnych. W praktyce oznacza to, że osoba, która jest chora na COVID-19 może uzyskać wynik negatywny testu kasetkowego, ponieważ ma za mało przeciwciał w danej próbce krwi. Dodatkowo podobnie jak w przypadku pozostałych testów immunologicznych, z otrzymanych wyników nie można określić, kiedy dokładnie badana osoba zetknęła się z koronawirusem.

Ile kosztuje test kasetkowy?

Wynik testu kasetkowego, pozwalający na wykrycie wirusa SARS-Cov-2, otrzymywany jest na podstawie niewielkiej próbki krwi. Dokładniej mówiąc wystarczy jedna kropla krwi z palca, aby sprawdzić, czy badana osoba jest chora na COVID-19. Do wad testów kasetkowych należy zaliczyć ich niski poziom dokładności oraz miarodajności. W związku z tym ceny testów kasetkowych są dużo niższe od pozostałych. Ich koszt zaczyna się nawet od 30 zł i sięga do 60 zł.

Ile kosztuje test z marketu?

Biedronka, Lidl, Kaufland, Dino czy Aldi oferują klientom możliwość zakupu testu na obecność koronawirusa. Pierwszą siecią, która wdrożyła do sprzedaży testy immunologiczne (serologiczne) była Biedronka. Od 15 marca w sklepach sieci dostępne są testy na obecność koronawirusa, które badają obecność wirusa SARS-CoV-2 we krwi – wykrywają obecność przeciwciał IgG i IgM. Cena testu wynosi 39,99 zł.

Bezpłatny test na COVID-19

Oprócz płatnych testów na obecność koronawirusa wykonywanych w prywatnych palcówkach medycznych można otrzymać skierowanie na bezpłatny test. Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie COVID-19 powinna skontaktować się z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub samodzielnie wykonać kwestionariusz online.

Skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 można m.in. dostać od lekarza POZ po przeprowadzonym wywiadzie medycznym m.in. za pośrednictwem teleporady. W trakcie rozmowy lekarz zapyta o bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, występujące objawy oraz występujące choroby przewlekłe.

Jeżeli pacjent nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem może wypełnić kwestionariusz online i otrzymać bezpłatne skierowanie na test na obecność koronawirusa. Ankieta dostępna jest na rządowej stronie internetowej gov.pl/dom. Formularz przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Test na Covid-19 online. Sprawdzamy, jak otrzymać skierowanie".

Pobranie wymazu w celu wykonania testu na obecność wirusa SARS-Cov-2, czy jego przeciwciał następuje w laboratorium lub specjalnym punkcie pobrań. W niektórych przypadkach pobranie wymazu może odbyć się w warunkach domowych.

Ile trzeba czekać na wyniki testu na COVID-19?

Czas oczekiwania na wyniki testu na obecność koronawirusa jest różny. Przeważnie najszybciej dostępne są wyniki testów antygenowych, nawet od 10 do 30 minut. Z kolei na rezultat testów immunologicznych trzeba czekać z reguły do 48 godzin. Najdłuższy czas jest w przypadku testów na przeciwciała – do 3 dni roboczych.

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
gregorkampol24
testy można kupić teraz tanio w internecie, na stronie bjococo.pl znalazłem 1szt za 19,99zł więc ceny typu 250-400zł/szt to już historia
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kenn
Te testy są BARDZO wątpliwe (wysokie prawdop. pozytywnie fałszywych) i mają tylko uzasadniać narrację.
eljotek
Problem w tym, że testy dostepne w sieciówkach to nie są testy potwierdzające czy ktos ma czy nie ma korony. To sa testy na przeciwciała, których jakosc jest watpliwa z tego co ludzie pisza w sieci. Żeby gdziekolwiek poleciec i potwierdzic czy mozna wsiasc na poklad samolotu trzeba zrobic test pcr. W diagnostyce w esklepie rozpisane Problem w tym, że testy dostepne w sieciówkach to nie są testy potwierdzające czy ktos ma czy nie ma korony. To sa testy na przeciwciała, których jakosc jest watpliwa z tego co ludzie pisza w sieci. Żeby gdziekolwiek poleciec i potwierdzic czy mozna wsiasc na poklad samolotu trzeba zrobic test pcr. W diagnostyce w esklepie rozpisane sa wszystkie pakiety testów z opisami wymaganymi przez dane państwo
ameba1
Teraz w biedrze usłyszysz - "A może teścik na kowid do tego?" :) Ale kto bogatemu zabroni ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankster-kreator
Najtańszy i najlepszy test to rzut monetą. Jak wypada rzeszka to zakażony jak orzeł to jeszcze nie zakażony.
masekrut555
Dobry pomysł to kupno wykrywacza kłamstw. Jak pika to pozytywny, jak nie pika to negatywny.
jacek-19
A w Austrii testy sa darmowe. Idziesz z "ulicy" i robisz test, bez zadnego skierowania.
ptokbentoniczny
Nie ma nic za darmo. Kiedy to zrozumiesz?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki