REKLAMA

"WSJ": Xi osobiście zatrzymał największy debiut giełdowy świata

2020-11-13 08:00
publikacja
2020-11-13 08:00
Reuters

Xi Jinping osobiście podjął decyzję o wstrzymaniu największego debiutu giełdowego świata - spółki Ant Group, kontrolowanej przez Jacka Ma, podaje "The Wall Street Journal".

Ant miała zadebiutować na szanghajskim i hongkońskim parkiecie 5 listopada. Wartość oferty miała łącznie przekroczyć 34 mld dol. 3 listopada giełda w Szanghaju poinformowała o wstrzymaniu największego IPO w historii, uzasadniając decyzję zmianami otoczenia regulacyjnego w branży fintech oraz "innymi poważnymi problemami". Mogło to spowodować "niedopełnienie warunków emisji i notowań lub wymogów dot. ujawniania informacji".

"The Wall Street Journal" zwraca uwagę, że decyzja o wstrzymaniu debiutu była kulminacją wielu lat napiętych relacji między najbardziej znanym chińskim przedsiębiorcą a rządem, który jest zaniepokojony jego wpływami i szybkim rozwojem kontrolowanego przez niego giganta płatności cyfrowych. Z kolei rządzący Chinami od 2012 r. Xi Jinping dąży do wzmocnienia roli KPCh, także w gospodarce, i postrzega prywatny biznes jako zagrożenie dla władzy partii.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Jack Ma wygłosił podczas Bund Summit kontrowersyjną mowę, która, jak donosi amerykańska gazeta, "wywołała wściekłość" liderów Państwa Środka, w tym samego Xi.

"Nie możemy regulować przyszłości wczorajszymi środkami (...) W Chinach nie ma żadnego systemowego ryzyka finansowego, ponieważ w Chinach nie ma systemu finansowego. Ryzyko to brak systemów" - mówił najbogatszy Chińczyk, cytowany przez "The Wall Street Journal". Tymczasem władze Państwa Środka w ostatnim czasie ponownie mocniej zaczęły podkreślać potrzebę zapobiegania ryzykom finansowym, czyli de facto większej kontroli nad stosunkowo niedoregulowanym rynkiem.

Xi miał osobiście wydać polecenie zbadania sprawy i wstrzymania debiutu giełdowego Ant Group. "Xi nie obchodzi, czy jesteś na liście najbogatszych czy nie" - cytuje anonimowego wysokiego urzędnika "WSJ". "Zależy mu na tym, co robisz po tym, jak się wzbogacisz i czy dostosowujesz swoje interesy do interesów państwa".

Ant Group to chiński fintech powiązany z Alibaba Group, firmą założoną przez Jacka Ma. Kontroluje m.in. Alipay, największą chińską platformę płatności, z której usług korzysta ponad 730 mln użytkowników. Poza samymi płatnościami platforma oferuje także pożyczki, inwestycje czy ubezpieczenia.

Po publikacji decyzji o wstrzymaniu IPO Ant i planach kolejnych regulacji sektora technologicznego wycena Alibaby spadła o ponad 10 proc. i Jack Ma przestał być najbogatszym Chińczykiem. Obecnie według Bloomberga zajmuje 3. miejsce z majątkiem niespełna 54 mld dol. Na szczycie rankingu jest Pony Ma, główny akcjonariusz innego giganta technologicznego - Tencenta, wyceniany na 57,5 mld dol.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jes
Nie spodobało sić pierwszemu sekretarzowi to nie będzie. Jakby Nieinternowany chciał móc tak samo. Tylko może pomarzyc.
itso_konstytucja_nie_urzadza
"Nie możemy regulować przyszłości wczorajszymi środkami (...)'' o tu to to Pionierstwo

«ten, kto toruje nowe drogi w jakiejś dziedzinie»
źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/pionierstwo.html
itso_chram_panszczyzna
no niby co się nie podoba ?
demeryt_69
Jack Ma vel. Ma Yun jest wielkim filantropem i poprzez Jack Ma Foundation w 2015 r. odbudował 10 tys. domów po trzęsieniu ziemi w Nepalu.
demeryt_69
Ma Huateng vel. Ma Huateng również jest wielkim filantropem - przekazał swoje akcje Tencent za $2,3 mld do Ma Huateng Global Foundation.
demeryt_69
Errata: oczywiście miało być Pony Ma vel. Ma Huateng :)
and00
Soros Ma też
Fundację krzewienia internacjonalizmu i LGBT+++
dał na to 20 mld USD
Filantrop :)
demeryt_69 odpowiada and00
Ma też 11% udziału w Agorze oraz 100% w Fundacji Batorego.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki