WOŚP przebił miliard złotych

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już ponad ćwierć wieku. W tym czasie udało się zebrać ok. miliard złotych.

[Aktualizacja 13.01.2019 r. 20:00] WOŚP w dniu 27 finału przebił kwotę miliarda złotych.

Dwa lata temu temu z okazji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opublikowaliśmy przekrojową analizę dorobku tej inicjatywy od strony finansowej. Dziś, w przededniu 27. Finału, czas na drobną aktualizację o najnowsze dostępne dane. O tym, jak powstały wyliczenia zamieszczone na poniższych wykresach, przeczytacie Państwo we wspomnianym artykule "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od strony finansów".

W 2018 r. WOŚP zanotowała rekordowo wysoką zbiórkę w kwocie 126 373 804,34  zł. To o ponad 20 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Zsumowanie nominalnych kwot za wszystkie poprzednie lata orkiestry daje – w zależności od przyjętego kursu dolara, bo w tej walucie WOŚP podawała wyniki pierwszych finałów – około 950 mln zł. Wszystko wskazuje więc na to, że po tegorocznym finale nominalna kwota zbiórki przekroczy okrągły miliard złotych.

Bankier.pl znów zagra dla WOŚP

Bankier.pl, portal numer 1 na rynku informacji o finansach, już po raz trzeci wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W  tym roku mogą Państwo wylicytować m.in.  dwuosobowe zaproszenie do udziału w gali „Złoty Bankier”, w czasie której wręczymy nagrody liderom polskiej bankowości.

Kwoty nominalne w tak długim okresie nie mówią jednak wszystkiego – przecież ceny 25 lat temu były o wiele niższe niż dzisiaj. Po uwzględnieniu skumulowanej inflacji konsumenckiej dla wszystkich Finałów, łączna zebrana w ich czasie kwota wynosi już nieco ponad miliard złotych. Różnica względem kwot nominalnych może wydawać się niewielka, jednak choć w latach 90. szalała w Polsce wysoka inflacja, to Orkiestra zbierała wówczas relatywnie niewielkie kwoty.

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 zkonopko

Wooow. Tyle szumu, tyle ludzi, a tu facet na jednej orkiestrze nie potrafi zebrać nawet tyle ile państwo wydaje w ciągu 1 dnia na służbę zdrowia. A ile to kupowania sprzętu, fotek i darmowej indoktrynacji neomarksistowskiej młodzieży na przystanku. No i jeszcze prawie nic nie bierze, ale niech przynajmniej powie za ile melonów sprzedał swojego jednoosobowego melona swojej fundacji orkiestrowej. I tak się to robi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
31 37 specjalnie_zarejstrowany1

Dawac mi tu minusy juz Wam pisze czemu nie place na ta orkiestre. Nie dlatego ze mam cos do Owsiaka, organizatorow i jak ta kasa jest wydawana. W zadnym wypadku. Nie daje dlatego, ze place skladke co miesiac do NFZ (jak wiekszosc z nas) ktora by mogla pokryc 100 takich orkiestr rocznie. Najlepsze jest to ze NFZ sie do tego podpina i nie wstyd im jest akceptowac te "datki". A co z moim datkiem miesiac w miesiac przez wszystkie lata mojego zycia? Najlepsi sa Ci co pracuja na czarno i jak dadza na orkiestre 100 zl to czuja ze nalezy im sie medal filantropa. I wszyscy sie ciesza tancza jaka nasza sluzba zdrowia jest nieefektywna i im wieksza jest dysproporcja tym jest wieksza radocha. Caly rok w patologi jest w porzadku jak jest jeden dzien normalnosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 14 tindala

Dałem Ci plusa bo masz absolutną rację. Co nie zmienia faktu że miło jest widzieć jak ludzie wysupłują kasę dla publicznego dobra. Ja np. zbieram na swojej ulicy śmieci i daję na różne inicjatywy chociaż mógłbym powiedzieć że mi się należy bo płacę podatki.

! Odpowiedz
6 16 jkendy

A ja płace na orkiestrę co roku, i płace coraz więcej i będę płacił w przyszłym roku, bo idę do szpitala i widzę, że na co drugim urządzeniu jest przyklejone serduszko Wielkiej Orkiestry.

! Odpowiedz
49 80 karbinadel

Nigdy nie pojmę, dlaczego PiSiorom przeszkadza WOŚP.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 21 pull_up_terrain_ahead

Bankier, zmień nazwę na Bankier Polski, coraz bliżej wam do "narodowych" mediów.

! Odpowiedz
39 16 tindala

Jeżeli rzeczywiście nie wiesz to przypominam, że Pan Owsiak chciał "strzelać z bańki" krytykom Lecha Wałęsy. Najgorzej jak ktoś świetny w tym co robi e.g. szewc, aktor, muzyk zaczyna się publicznie mądrzyć na tematy których do końca nie ogarnia - to potem w efekcie cierpi dobra sprawa - na szczęście Polacy to ludzie łagodni o czym świadczy wysokość zbiórki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 44 search

Bo to konkurencja i wiadomo dla kogo. Pis trole niech daja na Tadka, ale nie rozumie dlaczego z moich podatkow dofinanowuje sie olygrache torunskiego oplywajacego w luksusy.
1% podatku (to poza wrzutka do puszki) to sama przyjemnosc.
Ja osobiscie nie bronie nikomu by dawal na fundacje koscielne

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil