REKLAMA

WKS: zbuntowani żołnierze uwolnili ministra obrony

2017-01-08 02:41
publikacja
2017-01-08 02:41

Minister obrony Wybrzeża Kości Słoniowej Alain-Richard Donwahi i towarzyszące mu osoby mogli w sobotę opuścić budynek, z którego nie chciała ich wypuścić grupa żołnierzy sprzeciwiających się niektórym punktom wypracowanego tego samego dnia porozumienia ws. zakończenia dwudniowej rewolty.

WKS: zbuntowani żołnierze uwolnili ministra obrony / fot. Thierry Gouegnon / Reuters

Szef resortu obrony został uwięziony w budynku władz miasta Bouake, gdy grupa żołnierzy, niezadowolonych z wypracowanego kilkadziesiąt minut wcześniej porozumienia, otworzyła ogień. W budynku przebywali wówczas także pozostali członkowie delegacji rządowej, burmistrz Bouake oraz dziennikarze.

Porozumienie kończące dwudniową rewoltę ogłosił w sobotę prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara. Na jego mocy rząd ma uwzględnić żądania żołnierzy, którzy domagają się premii oraz poprawy warunków pracy i życia. Wypowiadając się do swych ministrów i do dziennikarzy Ouattara oświadczył, że rząd zgodził się uwzględnić żądania żołnierzy dotyczące premii, warunków pracy i życia.

Agencja cytuje jednego ze zbuntowanych żołnierzy, sierżanta Mamadou Kone, który potwierdził, że rewolta się skończyła. "Niektórzy z naszych żołnierzy pozostaną, żeby zająć się zabezpieczeniem sklepów i banków, ale większość wróci do koszar" - powiedział.

Jak podaje Reuters, część żołnierzy sprzeciwiła się jednak niektórym ustaleniom i zażądała, by premie wypłacono im natychmiast.

Bunt żołnierzy rozpoczął się w piątek, kiedy przejęli oni broń z posterunków policji w Bouake i zaczęli kontrolować drogi wjazdowe do tego miasta.

W sobotę słychać było strzały w największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej - Abidżanie oraz w kilku innych miastach. Nie było jednak doniesień o ofiarach.

Dwa lata temu na Wybrzeżu Kości Słoniowej doszło do niemal identycznej rewolty, kiedy żołnierze zabarykadowali ulice w wielu miastach, domagając się wypłaty zaległego żołdu. Także wtedy rząd zgodził się spełnić postulaty finansowe zbuntowanych żołnierzy i zapewnić im niekaralność.(PAP)

mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki