REKLAMA

WIG20 zielony mimo spadków w Europie

Adam Torchała2016-02-03 17:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-03 17:24

Europejskie indeksy środową sesję kończyły na sporych minusach. Czerwień ominęła jednak Warszawę, gdzie WIG20 zdołał zakończyć sesję ponad kreską.

WIG20 zielony mimo spadków w Europie
WIG20 zielony mimo spadków w Europie
/ gpw.pl

Giełdy we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii kończyły dzisiejszy dzień z sięgającymi blisko 1,5% stratami. Spadki na rynkach śródziemnomorskich były jeszcze wyższe: MIB i IBEX traciły ponad 2,5%, Athex nurkował o ponad 4%. Słabe nastroje panowały także w Ameryce, gdzie S&P500 tracił 0,7%. Rynkom nie pomagała nawet drożejąca o blisko 6% ropa naftowa, która po spadkach z początku tygodnia znów wróciła do odrabiania strat.

Zdecydowanie lepiej od zagranicznych odpowiedników spisywał się dzisiaj WIG20. Po fatalnym 2015 roku, gdy był on jednym z najsłabszych indeksów na Starym Kontynencie, WIG20 w lutym prezentuje relatywną siłę. Biorąc pod uwagę ostatnie 10 dni, rodzime blue chipy należą do europejskiej czołówki. Wprawdzie do odrobienia strat z ostatniej bessy wciąż daleko, jednak sytuacja ta może sugerować, że wewnętrzne problemy polskich spółek są już w cenach.

fot. / / Bankier.pl

Dzisiaj WIG20 zakończył sesję 0,43% ponad kreską. Kosmetyczne straty zanotowały mWIG i sWIG, WIG wzrósł o 0,15%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 640 mln zł. Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym dla polskiej giełdy mogła dzisiaj być decyzja RPP dotycząca stóp procentowych, rada jednak nie zdecydowała się na zmiany w polityce pieniężnej.

Reklama

Wśród blue chipów najlepiej radziły sobie papiery Eurocashu i CCC, które urosły o ponad 3%. Za ich plecami znalazła się PGE (+2,2%), która zaprezentowała szacunki dotyczące wyników za 2015 rok. 3 mld zł straty netto, w związku z wcześniejszymi odpisami, nie mogły zdziwić inwestorów. Drożał także mBank (+1,8%), którego wyniki akcjonariusze poznają jutro. Czekający na nowy zarząd KGHM zyskał 1,5%.

Pod kreską znalazły się dziś jedynie cztery blue chipy: Polsat, Enea, Tauron i Orlen. Najsłabiej radził sobie ten ostatni, jego przecena sięgnęła 2,9%. Dziś pojawił się apel do rządu o wyjęcie handlu paliwami z ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przestrzega, że sprzedaż paliw w weekendy może stać się mało opłacalna.

Na szerokim rynku najciekawiej wyglądało Hawe. Walcząca z problemami spółka, której akcje w 2015 roku sięgnęły historycznego dna, dziś zanotowała kolejną świetną sesję (+19,4%). Władze spółki poinformowały o cofnięciu wniosku dotyczącego upadłości i jednoczesnej chęci rozpoczęcia procesu sanacyjnego.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~bafangoo
Co dzis serwuje Kasynko? :)
~niepelnosprawny_org
gpw bedzie najlepsza
~Uoren_Bufet
GRUNWALD - 15 lipca - 1410 pkt., dzisiajesze notoawnia potwierdzają scenariusz bazowy. leciutka korekta w głębokim trendzie spadkowym. indesk siebujał tam i z powrotme i ledwo wyszedł nad kreskę, rzutem na taśmę, nic to dobrego nie wróży, apleuję zatem do rycerstwa - szykujcie oręż na lato, będzie konfrotnacja. kobiety - nie czekajcie GRUNWALD - 15 lipca - 1410 pkt., dzisiajesze notoawnia potwierdzają scenariusz bazowy. leciutka korekta w głębokim trendzie spadkowym. indesk siebujał tam i z powrotme i ledwo wyszedł nad kreskę, rzutem na taśmę, nic to dobrego nie wróży, apleuję zatem do rycerstwa - szykujcie oręż na lato, będzie konfrotnacja. kobiety - nie czekajcie na mezów swych z obiadem
~Uoren_Bufet
dobra zmiana + rania ropa + słaby pln + brexit + grexit + imigranci + ukraina = 1410

news: Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla środowego "Bilda", że groźba wybuchu otwartej wojny na wschodzie Ukrainy jest obecnie większa niż w zeszłym roku.
~prideaceh
Skoro Banki okradają nas to dlaczego nie mamy my ich okradać jak nadaża się do tego okazja??? Można sprzedać bankowi swoje dane osobowe i zgarnąć za to 100 zł (słownie sto złotych) !!! Pewnie i tak zalewa was spam mailami super lokat i pożyczek więc dlaczego nie zarobić na tym 100 zł ??? wejdz na stronkę dusigrosz.com.pl i postepuj Skoro Banki okradają nas to dlaczego nie mamy my ich okradać jak nadaża się do tego okazja??? Można sprzedać bankowi swoje dane osobowe i zgarnąć za to 100 zł (słownie sto złotych) !!! Pewnie i tak zalewa was spam mailami super lokat i pożyczek więc dlaczego nie zarobić na tym 100 zł ??? wejdz na stronkę dusigrosz.com.pl i postepuj wg instrukcji Sa jednak haczyki - kase dostaniesz dopiero z końcem kwietnia, w tym czasie musisz założyć w 100% darmowe konto bankowe (brak wszystkich opłat za za konto, karte, bankomaty to wszystko do 06.2017r.) wpłacić tam jakies fundusze i wykonać minimum 5 transakcji kartą (karta za free). Jak to zrobisz dostaniesz 100 zł od banku do końca kwietnia - kolejny haczyk - konto można zamknąć tylko w placówce banku - przy zakładaniu konta proponuje kuriera nie przelew bo przychodzi wiele zrotów przelewm niestety :(:(
~Sceptyk
Z pomocą PiS do wakacji WIG20 1200pkt. Bez pomocy 1500. OFE wróć!!!
~ace
Jak widzę te Twoje codzienne kopiuj-wklej-wypociny, to chyba bym nawet chciał żeby było 800 pkt., byle te bzdurne prognozy minęły się z rzeczywistością...
~olo
wyboru raczej dużego nie mamy...

http://fabrykamemow.pl/memy/373763/Wyboru-o-my-raczej-duzego-nie-mamy--------------------------------------
~qazic odpowiada ~ace
dlaczego zaglądasz tu codziennnie? nie masz pracy, dziewczyny, psa, telewizora? co z tobąnie tak
~TonalDusk
dlaczego nie uzasadnisz swojego stanowiska? 1200/OFE jakieś pomieszanie z poplątaniem. dzieki przeniesiniu środków z OFE do ZUS zatrzymaliśmy jak szacuję kilkadziesiąt miliardów złotych. OFE to ok. 130/150 mld. w ciągu ostatniego roku w20 spadł prawie 30% podziel sobie ile to jest 30% z 150 mld? w związku z tym, że ponad połowa inwestorów dlaczego nie uzasadnisz swojego stanowiska? 1200/OFE jakieś pomieszanie z poplątaniem. dzieki przeniesiniu środków z OFE do ZUS zatrzymaliśmy jak szacuję kilkadziesiąt miliardów złotych. OFE to ok. 130/150 mld. w ciągu ostatniego roku w20 spadł prawie 30% podziel sobie ile to jest 30% z 150 mld? w związku z tym, że ponad połowa inwestorów na Królewskiej jesz z zagranicy, sporą kakę oddalibyśmy niemieckim i amerykańskim inwestorom. a tak jest w państwowym funduszu. i mam jeszcze jedno pytanie, jak tak tęskinsz za OFE to czy masz chociaż IKE lub IKZE i czy wiesz co to wogóle jest

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki