REKLAMA

WIG20 w górę. Kopex znów wystrzelił

Adam Torchała2016-03-29 17:12redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-03-29 17:12
WIG20 w górę. Kopex znów wystrzelił
WIG20 w górę. Kopex znów wystrzelił
/ materiały dla mediów

WIG20 po świętach obrał kierunek na 2000 punktów. Do przeskoczenia psychologicznej granicy wciąż brakuje 47 punktów, jednak marzec 2016 i tak póki co jest świetnym dla byków miesiącem.

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostem wartości indeksu WIG o 0,75%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 730 mln zł. Bardzo dobrze wypadły duże spółki, WIG20 urósł o 0,91%, podczas gdy mWIG i sWIG notowały wzrosty niższe niż 0,5%. Indeks blue chipów w cały marcu zyskał już ponad 7%. Takiego wyniku nie udało się osiągnąć na GPW od lutego 2014 roku. Obecnie miesięczna stopa zwrotu WIG-u 20 jest niemal identyczna jak przed dwoma laty. Jeżeli przez najbliższe dwie sesje indeks nie straci formy, to marzec 2016 roku będzie najlepszym miesiącem od czerwca 2012 roku, a więc czasów polsko-ukraińskiego Euro.

W pierwszych godzinach wtorkowej sesji bohaterem rynku był KGHM. Kombinat rósł o ponad 3%, mimo słabych nastrojów na rynkach surowcowych. Inwestorzy w ten sposób reagowali na piątkowe doniesienia o możliwym cięciu podatku miedziowego o 1/3. Stosowny projekt Ministerstwo Finansów ma przedstawić w kwietniu. Ostatecznie podaż na KGHM-ie powróciła do głosu i spółka dzień zakończyła ledwie 0,7% ponad kreską.

fot. / / Bankier.pl

Przy słabszej drugiej części dnia w wykonaniu KGHM-u, najmocniejszymi ogniwami WIG-u 20 okazały się akcje BZ WBK oraz Polsatu, których wartość wzrosła o ponad 2%. Blisko osiągnięcia tego wyniku były także papiery Pekao oraz Orlenu. Najsłabiej wypadł z kolei Alior, którego giełdowa wycena spadła o 1,8%.

Na szerokim rynku znów bardzo mocne wzrosty zanotowała para Kopex-Famur. Pierwsza spółka umocniła się o 20%, druga o 11%. W połowie marca pojawiła się informacja mówiąca, że główny akcjonariusz Famuru chce przejąć kontrolę nad większościowym pakietem Kopeksu. Wówczas także powstał raport DM BOŚ zalecający kupno obu spółek. Dziś trafił on do szerokiego grona inwestorów.

Na głównych europejskich rynkach obserwowano dziś kosmetyczne wzrosty. Podobnie po pierwszych godzinach handlu wyglądał także krajobraz w USA. Inwestorów czeka dziś jeszcze wystąpienie Janet Yellen, które zaplanowano na 18:20. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~BB
Zabawnie ten "wystrzał" wygląda. Podobnie wygląda jak ten "wodospad" pieniędzy który na mnie spłynie na emeryturze, gdy do tego czasu opłacę "niewielkie i dogodne" składki.
Perspektywa 3letnia i już ten wystrzał wygląda na piardnięcie kota.
~Michał_
Uda się Amerykanom windowac giełdy dalej w gore bo taka jest wola świata to będzie rosło wszędzie nie ma co iść pod prąd
~THI
Dwoch panow z kopex-famor sie UMOWILO i zrobia w balona leszczy /a sobie KASE/!!!
~pilna_sprawa
Szanowni, bardzo proszę osobę, która zna się trochę na strategii Ichimoku o analizę bieżącej sytuacji na rynkach. pilne! jak mam dalej iwnestować? w chmurze nadzieja
~Gaga
Coś wspaniałego! WIG20 wystrzelił! Prawie dziesięć lat temu WIG20 zbliżał się do 2400 punktów, jeszcze kilka takich wystrzałów i ci co 10 lat temu zainwestowali odrobią straty! Może nastąpi to za kolejne 10 lat! Jakie wspaniałe newsy!!! :)
~maturzysta2004
akurat kaska na emeryturę
~15_07_1410pkt
przypominam o scenariuszu bazowym na Grunwald na 15 lipca. tak sieskończy ten optymizm, że dotknie 2 tysie punktów, trochę się pobuje tam i z powrotem, mocno na chilę podskoczy i jak runie to nie daj boże będzie największa konfrotnacja nowoczesnej europy, a może i swiata
~Inwestor odpowiada ~15_07_1410pkt
Srata tata podpuszczaczu jutro dopłata do depo. czekam na twoją kasę.
~star41
Kopex wystrzelił a nie WIG. Słabo z rozumieniem tekstu.
~bigshort
obstawiam, że w jutrzejszym komentarzu z giełdy nie padnie ani razu słowo blue chipy! dzisiaj jest tylko raz, w zaszłym tygoniu było codziennie. analiza: słowo blue chipy znajduje się po silną presją otoczenia i napotyka na opór w postaci innych zwrotów (np. ogniwo), sformyłowanie już wypłąciło dywidendęw tym roku obstawiam, że w jutrzejszym komentarzu z giełdy nie padnie ani razu słowo blue chipy! dzisiaj jest tylko raz, w zaszłym tygoniu było codziennie. analiza: słowo blue chipy znajduje się po silną presją otoczenia i napotyka na opór w postaci innych zwrotów (np. ogniwo), sformyłowanie już wypłąciło dywidendęw tym roku nie ma isły się utrzymać w dalszych kmentarzach giełowych w krókiej prspektywie. potwierdzają do malejące ratingi głównych agencji oraz rekomendacje domów maklerskich. długofalowy trend sugeruje osłąbienie zainteresowania tym słowem zarówno ze strony podażowej jak i popytowej. słowo blu chipy znalazło się w krótkoterminowym kanale spadkowym, dodatkowo wspieranym przez umacniającego się złotego. rynek z niecierpliwością będzie czakał na sygnały w rynku miedzie, decyzję EBC (tzw. bazoookę) oraz informacje z zaaoceanu. kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy (tzw. pejrollsy), któych publikacja nastąpi dopiero w piątek oraz najnowszy odczyt poziomu wód jeziora Mitchigan, zwłąszcza ta ostatnia informacja może być kluczowa ze względu na oczątek wiosny i roztopy, co jak wiadomo może się wiązać z gwałtownymi, ale którektoerminowymi wahaniami poziomu wód. reasumująć jeżeli myśłiśz os owie blue chipy to niedoważaj i redukuj, aż do piątku

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki