REKLAMA

Główny akcjonariusz Famuru chce przejąć kontrolę nad większościowym pakietem Kopeksu

2016-03-17 09:12
publikacja
2016-03-17 09:12
Główny akcjonariusz Famuru chce przejąć kontrolę nad większościowym pakietem Kopeksu
Główny akcjonariusz Famuru chce przejąć kontrolę nad większościowym pakietem Kopeksu
/ materiały dla mediów

Główny akcjonariusz Famuru, TDJ Equity I, podpisał z Krzysztofem Jędrzejewskim, większościowym akcjonariuszem Kopeksu, umowę warunkową przewidującą przejęcie kontroli nad większościowym pakietem Kopeksu - podał Famur w komunikacie. O godzinie 10:00 akcje Famuru zyskują ponad 23%, a Kopeksu blisko 30%.  

fot. JODLOWSKI TOMASZ / / FOTORZEPA/FORUM

- To szansa na stabilizację oraz znakomita baza dla rozwoju obu firm, a przez to także całego Śląska. Połączone spółki stanowiłyby jedną z większych firm przemysłowych w Polsce, która z pewnością mogłaby dołączyć do grupy championów narodowych, których tworzenie jest promowane w planie ministra Morawieckiego - skomentował plany Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Realizacja umowy jest warunkowana między innymi: restrukturyzacją zadłużenia Grupy Kopex, satysfakcjonującymi wynikami przeprowadzonego badania due diligence grupy, otrzymaniem zgody organów antymonopolowych na koncentrację.

fot. / / Bankier.pl

Famur podał, że w przekazanej spółce informacji TDJ Equity I zapewnił również, iż po spełnieniu się wszelkich warunków zawieszających Famur będzie miał możliwość przejęcia kontroli nad tymi aktywami.

- Mam nadzieję, że biorąc pod uwagę trudną sytuację sektora, podjęcie kluczowych decyzji ze strony wierzycieli Kopex oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostanie zrealizowane jak najszybciej, z uwzględnieniem obecnych warunków rynkowych. Jest to absolutnie kluczowe dla powodzenia całego procesu. Jeśli harmonogram będzie przebiegać zgodnie z naszymi oczekiwaniami, mamy szansę przeprowadzić transakcję w sierpniu, a pierwsze efekty współpracy powinny być widoczne już w momencie formalnego przejęcia przez Famur kontroli nad Kopexem – dodał Mirosław Bendzera.

Branża pod presją

Wspomniana trudna sytuacja sektora to pochodna bessy na rynku węgla. Kopalnie zarabiają mniej, a w konsekwencji mniej zamówień trafia do spółek dostarczających im sprzęt. W ostatnich latach giełdowa wartość Kopeksu i Famuru spadała więc śladem branży surowcowej.

fot. / / Bankier.pl

Zdecydowanie gorzej z bessą radzi sobie Kopex. Spółka, która obecnie warta jest około 1/5 tego co Famur, jeszcze w 2011 r. szczyciła się większą kapitalizacją. Coraz większe problemy widać także w finansach spółki. Po ostatnim raporcie finansowym, w którym ujęte zostało m.in. 430 mln zł odpisów, spółka poinformowała o złamaniu kowenantów bankowych.

To nie pierwsze podejście do przejęcia. W 2014 roku Famur zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek, poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur. Krzysztof Jędrzejewski, kontrolujący ponad 59 proc. akcji Kopeksu, był jednak wtedy przeciwny połączeniu spółki z Famurem i ostatecznie do połączenia nie doszło. Teraz na korzyść Famuru gra jednak wspomniana ciężka sytuacja Kopeksu.

Takie tegoroczne dywidendy zapowiedziały spółki z GPW

Takie tegoroczne dywidendy zapowiedziały spółki z GPW

Spółki powoli odsłaniają karty dotyczące dywidend wypłacanych w 2016 roku. W Bankier.pl postanowiliśmy sprawdzić, co o tegorocznych dywidendach już wiadomo - pisze Adam Torchała.

morb/ pel/ ana/ BPL/ at

Źródło:Bankier24
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~żart
Famur buduje (produkuje), Kopex (Kopeks) handluje.
Za dużo "pośredników".


~msw
mostostal zabrze kolejnt do przejecia?
~oyt
to najlepszy scenariusz dla obu firm, gdyby Bumech jeszcze dołączył to będziemy mieli Mega spółke tylko takie kombinaty mają teraz szanse przetrwać, brawo !!świetna decyzja
~Desperado
W zeszłym tygodniu sprzedałem akcje famuru z ,,zyskiem'' 0,03 zł/szt. Kto wiedział?Kto?
~wawa
Poprzedni Zarząd Kopexu się nie popisał. zrobić długów na ponad 600mln zł
~lewe
teraz znamy powód odpisu i dołowanie akcji.pewnie Jedrzejewski weźmie ekstra premie poza wartością akcji, ale inni?
~danon
Wcześniej jego pakiet wart był ponad 700 mln, a dziś ok 170 mln. W kilka lat zszedł na dno, gdzie jego miejsce.
~plutarch
Jeszcze niedawno Jędrzejewski zarzekał, że nie sprzeda Kopeksu.
~lewe
potrzebna kasa tylko na co? gdzie zainwestuje swoją kasę?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki