W trakcie piątkowej sesji WIG20 po raz pierwszy od lipca 2019 roku notowany był powyżej 2300 pkt. Indeks zanotował szóstą wzrostową sesję z rzędu. Wzrosty w ostatnich dniach są stabilne, jednak niewielkie.


Na piątkowej sesji WIG20 - dzięki świetnej końcówce - zyskał skromne 0,19 proc i na zamknięciu jego wartość na przebiła okrągłą granicę 2300 pkt. To pierwsze tego typu wydarzenie na tym indeksie od dwóch lat. Warto przy okazji wspomnieć, że maksima w górę przesuwa i WIG (ósma sesja z rzędu), choć tutaj mowa o rekordach historycznych. Należy jednak pamiętać, że WIG bierze pod uwagę dywidendy, od WIG20 są one z kolei odcinane, co utrudnia bicie rekordów.
Dzisiejsze maksima na WIG20 poprzedziła świetna wiosna. W czerwcu nastąpiła wprawdzie stabilizacja notowań, jednak ostatnie sesje znów przyniosły przewagę wzrostów. Niewielkich, jednak wystarczyło to do przebicia poziomu 2300 pkt.
Będąc przy skali wzrostów warto wspomnieć, że na sześć ostatnich zielonych sesji, poziom 0,3 proc. sesyjnych wzrostów przekroczono tylko raz - wczoraj (+0,6 proc.). Pozostałe sesje to kosmetyczne, jednak konsekwentne ruchy w górę i podobnie wyglądała i piątkowa sesja.
Mniejsza zmienność na WIG20 to jednak nie tylko kwestia kilku ostatnich sesji. By znaleźć dzień z ruchem o ponad 1 proc. trzeba cofnąć się aż do 19 lipca. Wynik, który wcześniej pojawiał się mniej więcej przynajmniej raz na tydzień, teraz po raz ostatni obserwowany był blisko miesiąc temu. Warto do tego dodać dużo niższą wakacyjną aktywność inwestorów, którą potwierdziły słabe dane za lipiec. W efekcie obecną hossę można określić mianem pełzającej.
Na piątkowej sesji w górę poszły także inne główne indeksy GPW. WIG zyskał 0,26 proc., mWIG40 0,24 proc., a sWIG80 o 0,51 proc. Obroty na szerokim rynku sięgnęły ledwie 645 mln zł. Wzrostom towarzyszyły dziś ważne dane z gospodarki. Wiosną 2021 roku polska gospodarka nabrała rozpędu. Roczna dynamika produktu krajowego brutto pobiła wszelkie rekordy, co jednak w znacznej mierze było zasługą ekstremalnie niskiej bazy sprzed roku. Niestety, rośnie i inflacja, tempo wzrostu cen według GUS sięgnęło 5 proc.
Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniejsze wzrosty zanotowały Allegro (o 2,1 proc.) oraz Pekao i Lotos - obie po ok. 1,5 proc. Przedstawiciele paliwowej grupy zapowiedzieli, że wyniki spółki w drugiej połowie roku nie powinny się znacząco pogorszyć w stosunku do rekordowych wyników z drugiego kwartału. Liderem spadków, podobnie jak w czwartek, był Mercator Medical (spadek o 3,6 proc.). Około 2-proc. przecena dotknęła też akcje JSW i Tauron.
Na szerokim rynku uwagę zwracały akcje 11 bit studios (spadek o 5,8 proc.), które rozpoczęło kampanię promocyjno-marketingową gry "Frostpunk 2". Spółka uruchomiła m.in. oficjalną stronę internetową tytułu oraz kartę gry w serwisach: Steam, GOG i Epic Store, co oznacza rozpoczęcie budowy wishlist gry. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego w rejestrze krótkiej sprzedaży poinformowała, że WorldQuant posiada pozycję krótką netto na 0,53 proc. akcji 11 bit studios.
Adam Torchała

























































