WHO ogłasza plan reform, m.in. fundusz w wysokości 100 mln dolarów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła ustanowienie funduszu w wysokości 100 mln USD na nieprzewidziane wydatki, aby umożliwić w przyszłości przeciwdziałanie kryzysom podobnym do epidemii eboli. WHO była krytykowana za spóźnioną reakcję na tę epidemię.

"Nigdy więcej nie chcę, by organizacja musiała zmierzyć się z sytuacją, na którą nie jest przygotowana pod względem personelu, funduszy lub administracyjnie" - powiedziała w poniedziałek szefowa WHO Margaret Chan, zwracając się do ok. 3 tys. delegatów na rozpoczęciu corocznego zgromadzenia WHO w Genewie.

Fundusz, który ma być zasilany z dobrowolnych składek krajów, ma m.in. umożliwić mobilizowanie w trybie pilnym personelu. Szefowa WHO dodała, że proces wdrażania reform ma się zakończyć do końca roku.

Chan oceniła, że WHO została przytłoczona przez ostatnią epidemię eboli w Afryce Zachodniej, w wyniku której zmarło ponad 11 tys. ludzi w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, a zachorowało prawie 26,8 tys.

Według Chan w związku z tą sytuacją "wymagania wobec WHO przekroczyły 10-krotnie to, z czym WHO miała do czynienia w czasie 70 lat jej historii".

Liberia została ogłoszona krajem wolnym od wirusa ebola; odnotowano, że przez 42 dni nie było tam żadnego nowego przypadku zachorowania.

Natomiast w Gwinei pojawiła się fala nowych przypadków, głównie za sprawą rozprzestrzeniania się wirusa w czasie pogrzebów - informowano w piątek.

Gwinea i Sierra Leone odnotowały w tygodniu do 10 maja dziewięć potwierdzonych przypadków choroby, co oznacza najniższy bilans tygodniowy w tym roku - podała WHO.

Margaret Chan zapewniła, że tysiąc pracowników WHO w dalszym ciągu pełni misję w Afryce Zachodniej, aby zapobiec szerzeniu się wirusa, i pozostaną tam tak długo, jak to będzie konieczne.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

ksaj/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil