Szef WHO: Musimy działać szybko

Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa - ostrzegł w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

(fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters)

Tedros, zapytany podczas codziennego briefingu o to, czy epidemia znajduje się w "punkcie krytycznym", odpowiedział, że wierzy, że wirusa da się powstrzymać. "Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie" - dodał.

Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią. "Jeżeli dobrze zadziałamy, możemy zapobiec poważnemu kryzysowi, ale jeżeli zmarnujemy okazję, będziemy mieli poważny problem" - stwierdził.

Tedros wyraził też zaniepokojenie pojawianiem się przypadków zakażeń bez powiązania epidemiologicznego, tzn. u osób, które nie podróżowały do Chin czy nie miały kontaktu z kimś, u kogo stwierdzono obecność koronawirusa. Wspomniał, że w Iranie w ciągu dwóch dni wykryto 18 przypadków zakażenia, a w piątek Liban poinformował o pierwszym przypadku stwierdzonym w tym kraju. Kwarantannie poddana została 45-letnia kobieta, która przyjechała z Iranu. Zakażenie wykryto też u osoby, która przybyła z Iranu do Kanady. "Te punkty są bardzo niepokojące - proszę je traktować jak punkty, a nie tendencje" - podkreślił Tedros.

Na świecie potwierdzono ponad 76 tys. przypadków zakażeń. W Chinach kontynentalnych z powodu koronawirusa zmarło 2236 osób; cztery osoby zmarły w Iranie, trzy w Japonii, po dwie w Hongkongu i w Korei Południowej, a po jednej na Tajwanie, na Filipinach i we Francji. (PAP)

kib/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 infinum

Jest conajmniej prawdopodobne, jeśli nie wręcz pewne, że covid-19 rozprzestrzeni się na cały glob i zostanie z nami już, tak jak została grypa.

! Odpowiedz
1 13 and00

W Korei na dziś 433, od wczoraj przybyło 224

Dwa południowokoreańskie miasta Daegu i Cheongdo uznane zostały za „specjalne strefy”
Daegu jest czwartym co do wielkości miastem w kraju, a jego ulice są obecnie opuszczone, ponieważ 2,5 miliona mieszkańców poproszono o pozostanie w domu po tym, jak władze ostrzegły, że tylko w ten sposób można ograniczyć skale zagrożenia wirusem

Jednocześnie południowokoreańskie ministerstwo obrony nakazało blokadę całego personelu w jednostkach wojskowych i odwołało urlopy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 dzyszla

- Proszę państwa, proszę o jeszcze 10 minut cierpliwości!
...
- Dzień dobry, zaczynamy konferencję. Witam wszystkich zgromadzonych oraz uczestników, których teraz przedstawię... Po mojej lewej stronie siedzi specjalista w zakresie epidemiologii, zwycięzca wielu konkursów i artykułów publikowanych w Sience i Nature, rektor uniwersytetu kalifornijskiego, profesor od 30 lat... (...) (...) (...) (...) Musimy działać szybko! Dlatego pozwolicie, że po przerwie odczytam statystyki, a w trzeciej części zapowiemy daty konferencji, na których przedstawimy zarys planów działania. Do zobaczenia po przerwie za godzinę! Zapraszam na pyszną kawę i przekąski dostępne w korytarzu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 kkk1111

zapomniałeś dodać ze po skończonym posiedzeniu zapraszamy do kasy gdzie zostaną wypłacone diety oraz rozdane zaproszenia na nstepne bezowocne spotkanie, o miejscu spotkania powiadomimy telefonicznie po wybraniu stosownej lokalizacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil