W sierpniu znów może wystąpić susza

Nie ma zagrożenia w tym roku, że zabraknie wody pitnej - mówi w weekendowym "Naszym Dzienniku" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. W wyniku opadów sytuacja hydrologiczna w wielu regionach Polski się poprawiła, ale w sierpniu znów może wystąpić susza - ocenił.

(fot. Lukas / Pexels)

Szef MGMiŻ pytany przez dziennik, czy po ostatnich opadach Polsce nadal grozi susza wskazał, że dzisiaj w wyniku opadów sytuacja hydrologiczna w wielu regionach kraju się poprawiła. "W efekcie w najbliższych tygodniach możemy mieć wręcz wezbrania i podtopienia, ale w sierpniu ponownie może wystąpić susza" - dodał.

"Ne ma zagrożenia w tym roku, by zabrakło wody pitnej. Choć do wszystkich kierujemy apel o oszczędzanie wody" - odpowiedział Gróbarczyk na pytanie czy istnieje ryzyko, że zabraknie nam wody w kranie podkreślił:

Według Gróbarczyka musi zmienić się kultura wody użytkowej. "Gospodarka wodna w ogródkach czy przy czyszczeniu, myciu aut musi być racjonalna" - powiedział gazecie. Podkreślił, że od nas zależy poziom wody. "Są miejsca w Polsce, gdzie od lat brakuje wody, przykładem są Skierniewice, gdzie tamtejsze źródła wysychają" - zaznaczył.

Minister wskazał "Naszemu Dziennikowi", że poziom w Wiśle na bulwarach wiślanych w Warszawie wynosi około 90 cm, a w tym roku był on już poniżej 40 cm. "Poprawę tego stanu przyniosły ostatnie opady deszczu. Po kilku tygodniach suszy poziom wody w Wiśle może jednak spaść" - wyjaśnił. Dodał, że dlatego "bezwzględnie potrzeba jest" budowa zbiorników retencyjnych i stopni na Wiśle.

Jak powiedział gazecie, w ramach podjętego programu budowy retencji w ciągu 7 lat mają być zrealizowane 94 inwestycje na ponad 10 mln zł. Dodał, że budowa stopni na Wiśle, opracowana w ramach rozwoju programu retencjonowania wody, wpisuje się też w rozwój żeglugi na Wiśle. "Mamy już zgodę na budowę stopnia wodnego w Siarzewie, obecnie jesteśmy na etapie projektowym" - zaznaczył.

Minister pytany przez "Nasz Dziennik" czy jest szansa, że budowa stopnia w Siarzewie ruszy w 2023 r. wskazał, że ma nadzieję, że uda się znacznie wcześniej rozpocząć budowę. "Specustawa [suszowa - PAP] znajdująca się w negocjacjach ma na celu przyspieszenie wszelkich inwestycji projektowych, pozwoleniowych i finansowych, budowanie konsorcjów i zaangażowanie środków samorządowych do inwestycji niezwykle istotnych lokalnie" - powiedział.

W rozmowie z dziennikiem przypomniał też, że docelowo ma powstać 7 stopni. "Koncepcję całego projektu kaskady w połączeniu z budową drogi wodnej E40 zaprezentujemy latem w konfiguracji z odcinkami żeglownymi" - wyjaśnił. Dodał, że "proces koncepcyjny trochę się wydłużył z uwagi na pandemię". (PAP)

maja/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 xazoir

Problem braku zbiorników retencyjnych w Polsce już się pojawił ok 12 lat temu. Jak widać, polska władza jak zwykle budzi się z rękoma w nocniku i wtedy gdy są najbardziej potrzebne, ich po prostu nie ma bo są w "planach inwestycyjnych". Pewnie i tak zostaną zrealizowane te Plany Inwestycyjne, gdy cała Polska zdąży się już zamienić w Step i nie będzie już czego ratować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 jonh_bastard

Ile płacą za trollowanie?

! Odpowiedz
5 3 guciamucia

No tak, dwa dni deszczu i już wszyscy myślą, że to koniec, a tu guzik. Ja już w tamtym roku postanowiłam się zabezpieczyć i zakupiłam zbiornik na deszczówkę od dom i woda. Szczerze polecam takie rozwiązanie. Mają naprawdę dobry sprzęt, panowie też są przemili, pomogli mi załatwić wszelkie formalności, dobrali odpowiedni sprzęt, pomogli znaleźć ekipę do zamontowania całej instalacji i ogólnie pilnowali na każdym kroku, abym była zadowolona. I teraz mogę cieszyć się świeżymi warzywami z własnej grządki bez obaw, że mi wszystko zmarnieje, bo nie będę miała czym ich podlać :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 izuniuniunia

Zgadzam się, też mam od nich zbiornik i jestem bardzo zadowolona. Jest zdecydowanie lepszy niż zwykła beczka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil