W pierwszy weekend jesieni - 480 placówek kulturalnych z ofertą dla seniorów

Zwiedzanie muzeów, spektakle teatralne, warsztaty - to atrakcje, które czekają na seniorów w weekend 27-29 września w ramach akcji MKIDN "60+ Kultura". Seniorzy będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty 480 placówek kulturalnych.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Celem akcji "60+ Kultura", organizowanej co roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z innymi instytucjami kultury, jest zachęcenie osób powyżej 60. roku życia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz przybliżenia im oferty działających w ich okolicach placówek, które specjalnie na tę okazję zorganizują przeróżne warsztaty, zajęcia, wystawy, spotkania, spektakle i wiele innych rozrywek. MKiDN podało, że najwięcej placówek kulturalnych zaangażowało się w akcję w województwie mazowieckim i małopolskim.

W ramach organizowanej po raz 9. akcji osoby po 60. będą mogły odwiedzić 281 muzeów w całej Polsce. W poznańskim Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w dniach 27-29 września bilety dla seniorów będą w cenie 2 zł. Również za symboliczną złotówkę seniorzy w dniach 27-29 września będą mogli zwiedzić Muzeum Miasta Łodzi. Z kolei Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie organizuje w piątek o 14 bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej "Śladami pamięci".

W sobotę w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku na wyspie Ołowiance odbędzie się plener malarski "Barwy Wody", w którym seniorzy będą mogli eksperymentować z nietypowymi formami malarskimi.

Muzeum Narodowe w Warszawie w sobotę i niedzielę przygotowało dla seniorów pokaz malarstwa XX wieku, podczas którego zostaną zaprezentowane 143 obrazy w większości przechowywane w muzealnych magazynach.

W mniejszych miastach seniorzy również będą mogli skorzystać z bogatej oferty muzealnej, chociażby w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Solcu Kujawskim, gdzie odbędzie się między innymi spotkanie z poezją - czytanie wierszy przez poetkę Grażynę Rochnę-Woźniak. W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce osoby po sześćdziesiątym roku życia na hasło "60+ Kultura" będą mogły za symboliczną złotówkę wejść do muzeum. Dodatkowo przewodnicy w muzeum bezpłatnie oprowadzą seniorów po ekspozycji, wprowadzą ich w świat tajemnic Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków w USA, a także historię Warki.

Ponadto w akcji weźmie udział również 30 teatrów, które będą prowadzić sprzedaż biletów na spektakle w promocyjnych cenach oraz zaproponują udział w warsztatach. W olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza seniorzy obejrzą spektakl "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza za 10 zł. W Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie osoby po 60. roku życia będą mogły nabyć bilet na spektakle "Szkoda, że jest nierządnicą" oraz "Marlena. Ostatni koncert" za 25 zł. Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zaprasza w piątek o godz. 19. na spektakl "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające" w reż. J. J. Połońskiego za 8 zł.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie proponuje seniorom w niedzielę, za 8 zł, między godz. 12-13.30 warsztat relaksacyjny.

Równie bogata jest oferta bibliotek, które zgłosiły swój udział w akcji. W 48 placówkach seniorzy będą mogli m.in. obejrzeć wystawy, wziąć udział w zajęciach komputerowych i spotkaniach, a także kupić bilety w promocyjnej cenie na spektakle i opery. Szeroki wachlarz zajęć przygotowały także domy kultury i inne ośrodki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie w piątek organizuje w dwóch swoich filiach warsztaty komputerowe oraz rękodzielnicze dla seniorów. W Katowicach w Regionalnym Instytucie Kultury w piątek, o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Johnem Markiem - amerykańskim pianistą polskiego pochodzenia, pisarzem, reżyserem, scenarzystą i producentem filmu "Chopin i Liszt w Paryżu". Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Seniorzy za symboliczną złotówkę w miejscowości Bartne (Małopolskie) będą mogli także zwiedzić ekspozycję stałą: XIX- wieczne wnętrze cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana, barokowy ikonostas oraz rzeźbiony i polichromowany boczny ołtarz, pochodzący z 1797 r.

Pełna lista atrakcji została zamieszczona na stronie internetowej MKiDN. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne