REKLAMA

"W ostatniej fazie hossy do gry wchodzą rządy”. Narkun w rozmowie z Kolanym

2023-06-05 06:00
publikacja
2023-06-05 06:00

Pomimo załamania na rynku kredytów mieszkaniowych ceny nieruchomości tylko ledwie drgnęły. Jaki jest stan polskiego rynku mieszkaniowego i co nas czeka w najbliższej przyszłości – o tym wszystkim opowiadał Tomek Narkun podczas Konferencji WallStreet27.

"W ostatniej fazie hossy do gry wchodzą rządy”. Narkun w rozmowie z Kolanym
"W ostatniej fazie hossy do gry wchodzą rządy”. Narkun w rozmowie z Kolanym
/ Bankier.pl

- Rynek nieruchomości cyklicznie nadal jest w fazie boomu. Mieliśmy taki średniookresowy dołek między wrześniem a lutym, gdzie wysokie stopy procentowe zaczęły robić swoje i było takie okienko negocjacyjne nawet u dużych deweloperów – twierdzi Tomek Narkun, ekspert rynku nieruchomości.

- Mieliśmy za sobą takie pierwsze zwątpienie w rynek i trend wzrostowy – uważa Narkun. - Ale dzisiaj mamy klasykę cyklu - do gry wchodzą rządy (lub banki) i rynek odżywa ze względu na zapowiedzi rządowego kredytu na 2%  – dodaje.

- Gdyby nie kredyt 2%, który wchodzi w życie w lipcu, to rynek wyglądałby troszeczkę inaczej. Jest to bez wątpienia dopalacz na rynku nieruchomości i takie wlanie optymizmu do deweloperów, pośredników i wszystkich uczestników rynku – nie ma wątpliwości gość Bankier.tv.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (36)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Opowiada Tomek, czy to dziecko?

Obecnie ten osobnik jest Tomaszem , tak jak wpisane do do dokumentów

Jeśli już infaltyzujemy, to dlaczego nie Tomaszek, Tomus, etc.

Pss. Piszcie zdrobniałe bajki.
lejdi
To może nie dziecko, ale ze sposobu wysławiania się wynika, że rozwój wyhamował około 12. roku życia. Więc najsamwpierw posłuchaj wypowiedzi, a potem czep się tego Tomka :)
jsunday
Wszyscy wiedzą, że nie ma kasy, a kryteria udzielania kredytu wskazują na to, iż z wielkiej chmury duży deszcz...
Wszyscy się przeliczą, od lipca zaczną się comiesięczne spadki. Co widać już po rosnącej liczbie ogłoszeń sprzedaży na wtórnym.

PODAŻ > POPYT = SPADKI


W 2023 r. z kredytu 2-proc. skorzysta ok.
Wszyscy wiedzą, że nie ma kasy, a kryteria udzielania kredytu wskazują na to, iż z wielkiej chmury duży deszcz...
Wszyscy się przeliczą, od lipca zaczną się comiesięczne spadki. Co widać już po rosnącej liczbie ogłoszeń sprzedaży na wtórnym.

PODAŻ > POPYT = SPADKI


W 2023 r. z kredytu 2-proc. skorzysta ok. 25-30 tys. osób - Buda, MRiT
PAP - Biznes
1 cze 2023, 8:11


1.06.2023, Warszawa (PAP) - Z programu zakładającego możliwość wzięcia kredytu z oprocentowaniem 2 proc. w 2023 r. skorzysta ok. 25-30 tys. osób - ocenił w telewizji Polsat News minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
"W 2023 r. ja zakładam, że to będzie może 25-30 tys. osób" - powiedział Buda.
Program "Pierwsze mieszkanie" zakłada m.in. kredyty z oprocentowaniem 2 proc. i dopłatami państwa, a także konto oszczędnościowe na zakup mieszkania z premiami od państwa.

https://stooq.pl/n/?f=1555213&search=buda

hfjdj
Hahaha a jaka jest ta podaż i popyt. Bo że z chmury deszcz to wszyscy wiedzą tylko gdzie ona jest?
lisior
Moim zdaniem od momentu gdy T. Narkun pokazał się w mediach w towarzystwie ministra z rządu PiS (Budy) należy podchodzić do opinii tego "eksperta" z dużą ostrożnością..........:).
chojnak
Aczkolwiek Narkun bierze udział nad dwoma pożytecznymi regulacjami. Pierwsza to powszechnie dostępna i codziennie aktualizowana baza danych cen TRANSAKCYJNYCH (koniec z wydumanymi cenami 'ofertowymi'!) dla każdej lokalizacji. A dwa - wiewiórki plotkują, że ma nastąpić legislacyjne poluźnienie ochrony niepłacących lokatorów.Aczkolwiek Narkun bierze udział nad dwoma pożytecznymi regulacjami. Pierwsza to powszechnie dostępna i codziennie aktualizowana baza danych cen TRANSAKCYJNYCH (koniec z wydumanymi cenami 'ofertowymi'!) dla każdej lokalizacji. A dwa - wiewiórki plotkują, że ma nastąpić legislacyjne poluźnienie ochrony niepłacących lokatorów. Byłby to koniec z zawodowymi 'nie płacę, mieszkam, i nic mi nie możecie zrobić!'. To też byłby olbrzymi plus.
velazquez
Wpływ omawianego kredytu „2%” na rynek, będzie mniejszy, niż wielu zawodników z teamu dev, flipy, cesje & prowizje by chciało. W 2021 roku udzielono ponad 250 tys. kredytów (przy rekordowo niskich stopach procentowych: 0,10%, obecnie 6,75%). W 2022 roku ok. 125 tys. Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego Wpływ omawianego kredytu „2%” na rynek, będzie mniejszy, niż wielu zawodników z teamu dev, flipy, cesje & prowizje by chciało. W 2021 roku udzielono ponad 250 tys. kredytów (przy rekordowo niskich stopach procentowych: 0,10%, obecnie 6,75%). W 2022 roku ok. 125 tys. Szacunki BIK na 2023 rok to ok. 80-90 tys. kredytów. Dlatego dodatkowe 0-40 tys. kredytów „2%” rocznie, nie zmieni istotnie sytuacji, szczególnie że będą dotyczyć zakupów z rynku pierwotnego, wtórnego i na budowę domu (efekt będzie „rozwodniony”).

Ten program w dłuższej perspektywie będzie miał wpływ przede wszystkim na rynek najmu (zmniejszy rentowność). Bo jeśli każdego roku, popyt na najem będzie malał o do 40 tys. jednostek, to już jednak coś znaczy – zwłaszcza w kontekście zakończenia działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą, co „za jakiś czas” powinno nastąpić i zwolnić sporo lokali mieszkalnych.

Nadmienię tylko dla porządku…
W 2021 i 2022 roku rozpoczęto odpowiednio budowę: 277 tys. i 200 tys. mieszkań. Więc jest to wielokrotnie więcej, niż roczny wolumen z tego programu…a gdzie jeszcze w tym wszystkim cały rynek wtórny.
Także w żadnym razie lokali mieszkalnych nie zabraknie, a podaż będzie nadal przewyższać popyt.
adam841019
Cenzura na bankierze ma się dobrze. Już drugi mój komentarz został usunięty
jpelerj
Najzabawniejsze jest używanie przez naganiaczy pseudo-naukowego żargonu, którego nie rozumieją: "cyklicznie rynek ciągle jest w fazie boomu). ROTFL
jpelerj odpowiada (usunięty)
Ależ pisz sobie - nie ma to jak lustro. Mnie nie przeszkadzasz. LOL

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki