REKLAMA

W międzynarodowej akcji rozbito gangi wyłudzające podatek VAT

2016-10-21 17:33
publikacja
2016-10-21 17:33

18 osób zatrzymano w szeroko zakrojonej operacji organów ścigania Polski i krajów Europy Zachodniej przeciw przestępcom wyłudzającym podatek VAT. Rozbite gangi miały wyłudzić ponad 320 mln euro - podała prokuratura.

W międzynarodowej akcji rozbito gangi wyłudzające podatek VAT / fot. Radek Pietruszka /

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny 19 października organy ścigania i prokuratury z Austrii, Belgii, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii przeprowadziły skoordynowane działania skierowane przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym odpowiedzialnym za wyłudzenie nienależnego podatku VAT.

Przestępcy wykorzystywali mechanizmy "karuzeli podatkowej" i "znikającego podatnika" przy obrocie sprzętem elektronicznym, jak telefony i tablety.

Akcję wspierały Eurojust czyli Europejska Jednostka Współpracy Sądowej, koordynująca działania przeciw zorganizowanej przestępczości dużej wagi i Europol.

Prokurator Stodolny dodał, że skoordynowane czynności zostały zainicjowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie i olsztyńską delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Prokuratorski w Augsburgu i Bawarską Policję Kryminalną z Niemiec oraz Urząd Prokuratora ds. Poważnych Oszustw i Przestępstw Przeciwko Środowisku w Zwolle i Informacyjno-Śledczą Służbę Podatkową w Almello z Holandii.

W akcji zatrzymano 18 osób i dokonano 38 przeszukań. Przesłuchano także wielu świadków i podejrzanych - powiedział Stodolny. W akcji wymierzonej przeciw przestępcom podatkowym brało udział ponad 200 funkcjonariuszy europejskich organów ścigania.

Jak zaznaczył Stodolny, efektem czynności przeprowadzonych w Polsce przez Delegatury ABW w Olsztynie, Rzeszowie, Radomiu, Łodzi, Wrocławiu, Opolu oraz Departamentu Postępowań Karnych ABW w Warszawie, oprócz szeregu przeszukań, są zatrzymania czterech osób.

W Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie przedstawiono im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT w wielkich rozmiarach - ponad 3 miliony złotych - dodał prokurator.

Wobec jednego podejrzanego, Sąd Rejonowy w Olsztynie zastosował areszt, wobec pozostałych trzech podejrzanych, prokurator zadecydował o zastosowaniu poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 15. (PAP)

ali/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~tir
Na telefony i tablety nie ma vatu od półtora roku czyli to stara sprawa .To rozbijanie gangów to
przykrywka dla mafii w Urzędach skarbowych .Zatrzymują tylko słupów którzy już są niepotrzebni a w tym czasie mózgi powiązane z naczelnikami us organizują nowych prezesów
i nowe tematy Pewnie teraz wożą na potęgę
Na telefony i tablety nie ma vatu od półtora roku czyli to stara sprawa .To rozbijanie gangów to
przykrywka dla mafii w Urzędach skarbowych .Zatrzymują tylko słupów którzy już są niepotrzebni a w tym czasie mózgi powiązane z naczelnikami us organizują nowych prezesów
i nowe tematy Pewnie teraz wożą na potęgę kawę albo folie stretch ,Karuzela podatkowa
nie jest możliwa bez udziału naczelnika
~Dżejms
Teraz pora na opodatkowanie mieżdunarodnych korpo. Proponuję opłatę za dostęp do rynku. Nie patrzeć czy mają zyski - nigdy nie będą mieli skoro mogą wliczyć opłatę za logo w miliadrach-pierdyliardach i inne "usługi" doradcze. Miliardami mają bulić proporcjonalnie do udziału w rynku. Nie to won. Poradzimy Teraz pora na opodatkowanie mieżdunarodnych korpo. Proponuję opłatę za dostęp do rynku. Nie patrzeć czy mają zyski - nigdy nie będą mieli skoro mogą wliczyć opłatę za logo w miliadrach-pierdyliardach i inne "usługi" doradcze. Miliardami mają bulić proporcjonalnie do udziału w rynku. Nie to won. Poradzimy sobie bez nich.
~Ola
Typowy przykład wypowiedzi kretyna ulegajacego prymitywnej propagandzie. Bez tych korporacji zdechniemy jak Ukraina .Polacy to prymitywny naród potomkowie chłopów od wieków przystosowani do walki na widły o miedzę , inteligentne osobniki od czasów zaborów opuszczają Polskę inni wymordowani w wojnach. Do budowania dobrobytu Typowy przykład wypowiedzi kretyna ulegajacego prymitywnej propagandzie. Bez tych korporacji zdechniemy jak Ukraina .Polacy to prymitywny naród potomkowie chłopów od wieków przystosowani do walki na widły o miedzę , inteligentne osobniki od czasów zaborów opuszczają Polskę inni wymordowani w wojnach. Do budowania dobrobytu potrzebni nam są
ludzie których prapradziadek pływał na żaglowcach do Chin po jedwab albo budował tkalnie
w Zagłębiu Ruhry w XIXW .To że nie zapłacą trochę podatku dochodowego nie ma znaczenia
bo wartość dodana jaką zostawiają w Polsce w postaci kapitału ZUS-u pensji jest nieporównywalna .Podatki w Polsce należą do najwyższych na świecie nic dziwnego że dają okazję do optymalizacji .

~MG
Przecież po uszczelnieniu systemu podatkowego miano uzyskać dodatkowe 90 mld zł rocznie według prof. Modzelewskiego .
A tu jakieś drobne!!! po międzynarodowej akcji.
~autor
Poręczenie majątkowe zostanie opłacone z tych wyłudzonych pieniędzy. Dobre :)
~Martin
Haha wielkie pieniądze, haha... Niedawno było głośno o informatyku, który założył firmę. Kapitalizacja 15 tys. Przez 5 lat 4 mln. Ale wielką mafię rozbili, propaganda, eeh.
~Gimbaza
Taki gangster od VAT-u to musi mieć super życie. Zawsze ma najnowsze drogie auto i najnowszą drogą dziwkę. Powiem szczerze - też bym tak chciał.
~Max
I zawsze wychodzi za poręczeniem.
~Eskimos
Zgadza sie.
Przecież to rząd za ten VAT, który my płacimy, urządza sobie zakupy.
Tańsza byłaby średniowieczna dziesięcina.
~lo
Co za problem kup sp. zoo jedź do hurtowni w Niemczech kup busa pampersów zapłacisz tylko netto sprzedaj w polskiej hurtowni zapłacą ci z podatkiem Vat i tak w kółko. Po trzech miesiącach sprzedaj spółkę papiery wyrzuć do śmietnika a podatek do kieszeni .Tyle że jak nie masz znajomego w skarbówce to cię najadą potem Co za problem kup sp. zoo jedź do hurtowni w Niemczech kup busa pampersów zapłacisz tylko netto sprzedaj w polskiej hurtowni zapłacą ci z podatkiem Vat i tak w kółko. Po trzech miesiącach sprzedaj spółkę papiery wyrzuć do śmietnika a podatek do kieszeni .Tyle że jak nie masz znajomego w skarbówce to cię najadą potem puszczą cynk do prasy i pisać będą o tobie w gazetach że gangstera od Vatu złapali

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki