REKLAMA

W kwietniu OFE zarobiły 4,5 proc. Raport IGTE i Analizy.pl

2021-05-06 15:56
publikacja
2021-05-06 15:56

W kwietniu OFE zarobiły średnio 4,5 proc., a wartość ich aktywów wzrosła o ok. 7 mld zł do 164,2 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IGTE oraz Analiz .pl.

W kwietniu OFE zarobiły 4,5 proc. Raport IGTE i Analizy.pl
W kwietniu OFE zarobiły 4,5 proc. Raport IGTE i Analizy.pl
fot. ImageFlow / / Shutterstock

"Kwiecień przyniósł kontynuację wzrostów na rynkach akcji. Główne światowe indeksy ustanowiły nowe rekordy wszech czasów. Amerykański indeks S&P 500 zyskał 5,2 proc., a niemiecki DAX 0,9 proc. Bardzo dobrze wypadła też warszawska giełda, szczególnie pod koniec miesiąca. Główny indeks WIG wzrósł o 4,7 proc., a mWIG40 i sWIG80 - odpowiednio o 2,7 proc. i 6,3 proc." - napisano w raporcie.

"Kontynuacja wzrostów na rynkach akcji przełożyła się na solidne wyniki funduszy emerytalnych, których portfele wypełnione są akcjami (na koniec marca prawie w 88 proc.). W kwietniu OFE zarobiły średnio 4,5 proc. (od 3,8 proc. do 4,9 proc.), a od początku roku już 11,2 proc. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – PKO BP Bankowy OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 29,8 proc. do 38,6 proc." - dodano.

Według szacunków Analiz Online dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w kwietniu przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o ponad 7 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 6,75 mld zł (4,3 proc.). Na koniec miesiąca w OFE zgromadzone było 164,2 mld zł, o 12,7 mld zł więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem krachu na rynkach akcji wywołanego pandemią COVID-19.

"OFE po odrobieniu start wynikających z pandemii, zgodnie z ich przeznaczeniem, kontynuują proces pomnażania środków zgromadzonych przez Polaków na finansowe zabezpieczenie przyszłości. Mimo to, reforma OFE jest potrzebna, bowiem obecnie ulegają one sukcesywnemu wygaszaniu. Warto wrócić do zaplanowanych zmian, uporządkować system emerytalny i wykorzystać zgromadzone w funduszach środki do rozbudowy i popularyzacji systemu długoterminowych oszczędności. Ich rozwój jest nam wszystkim bardzo potrzebny" – powiedziała cytowana w raporcie prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

"Szczegółowe rozwiązania reformy powinny jednak być spójne z pozostałymi elementami systemu zabezpieczenia emerytalnego, by wybór pomiędzy pozostaniem w systemie kapitałowym, a przejściem do systemu repartycyjnego, rodził tożsame konsekwencje prawnopodatkowe. Niezależnie od tego decydenci w zakresie terminarza legislacji i samej reformy powinni uwzględnić odpowiednie okresy, by PTE dobrze się do niej przygotowały i mogły bezpiecznie ją przeprowadzić" - dodała. (PAP Biznes)

kk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki