REKLAMA

W długi weekend fuzje banków. Będą problemy dla klientów

Wojciech Boczoń2019-11-08 11:40analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-08 11:40

W nadchodzący weekend dwa banki zapowiedziały dłuższe przerwy techniczne. W obu przypadkach wiążą się one z prowadzonymi fuzjami. Bank Millennium przejmie Euro Bank, a BNP Paribas wchłonie systemy byłego Raiffeisen Polbanku. Obie przejmowane marki ostatecznie znikną z rynku.

Obie fuzje zostały zapowiedziane już wcześniej. Bank BNP Paribas wchłonął część detaliczną Raiffeisen Bank Polska jesienią ubiegłego roku. Do tej pory nie zostały połączone jednak systemy obu banków. Fuzja operacyjna, bo tak potocznie mówimy o procesie łączenia systemów, została zaplanowana na długi listopadowy weekend 8-11 listopada. W tym samym czasie Bank Millennium będzie przepinał klientów Euro Banku na swoją bankowość. W obu przypadkach wiąże się to z dłuższą przerwą techniczną.

/ YAY Foto

W piątek oba banki skrócą godziny działania placówek bankowych. W Euro Banku od godziny. 13.00 placówki będą działały tylko w ograniczonym zakresie – nie będzie można wykonywać operacji gotówkowych. O godzinie 18.00 zostaną wyłączone systemy bankowości internetowej i mobilnej. Oznacza to, że klienci Euro Banku nie będą mogli m.in. realizować płatności internetowych, zbliżeniowych telefonem i aktywować nowych kart. Nie będą też obsługiwane operacje w serwisie telefonicznym. Niedostępna będzie ponadto możliwość sprawdzenia kartą debetową w bankomatach salda dostępnego na rachunku. Bank Millennium rozpocznie przerwę techniczną w sobotę nad ranem. Wszystko powinno wrócić do normy w godzinach wieczornych 11 listopada 2019 r. (poniedziałek).

Millennium przejmuje Euro Bank. Co to oznacza dla klientów?

Millennium przejmuje Euro Bank. Co to oznacza dla klientów?

Bankowość internetowa i mobilna eurobanku zostaną wyłączone i od 11 listopada klienci eurobanku będą mogli korzystać z kanałów elektronicznych Banku Millennium. Millennium obiecuje, że po fuzji nie zmienią się warunki cenowe produktów – połączenie nie będzie miało wpływu na podwyższenie opłat i prowizji. Nie zmienią się też numery rachunków osobistych, oszczędnościowych, lokat terminowych, kart debetowych i kredytowych, numery rachunków i harmonogramy spłat kredytów i pożyczek gotówkowych,  kredytów ratalnych i kredytów hipotecznych  udzielonych w złotych. Pozostaną także te same loginy do systemów bankowości internetowej. A co się zmieni?

Z kolei Bank Paribas w piątek zamknie swoje oddziały o godzinie 13.00. Od godziny 15.00 nie będzie już można zalogować się do systemów bankowości internetowej i mobilnej byłego Raiffeisen Polbanku. O godzinie 22.00 zostaną wyłączone systemy BNP Paribas, czyli bankowość GOonline, Pl@net i aplikacja mobilna Gomobile, Biznes Pl@net oraz BGŻ Optima. Podobnie jak w Euro Banku nie będzie można realizować płatności internetowych w powyższych systemach. Transakcje Blik i Pay-by-link nie będą dostępne od piątku 8 listopada od momentu wyłączenia systemów elektronicznych (od godz. 15.00) dla klientów dawnego Raiffeisen Bank Polska i od 22.00 dla klientów Banku BNP Paribas. Podczas długiego weekendu migracyjnego nie będzie możliwości dodania lub usunięcia karty płatniczej do usługi Apple Pay, Google Pay, transakcje realizowane z wykorzystaniem tych usług będą realizowane normalnie.

Fuzja operacyjna BNP Paribas i Raiffeisena. Co to oznacza dla klientów?

Fuzja operacyjna BNP Paribas i Raiffeisena. Co to oznacza dla klientów?

Jesienią ubiegłego roku Bank BNP Paribas przejął wydzieloną część Raiffeisen Banku Polska. Do tej pory nie połączono jednak systemów bankowych, w tym bankowości mobilnej i elektronicznej. Stanie się to już w listopadzie. Użytkownicy eks-Raiffeisena przesiądą się na e-bankowość i m-bankowość BNP Paribas, ujednolicone zostaną produkty i usługi.

Klienci obu banków będą mogli korzystać z płatności bezgotówkowych swoimi kartami przez cały weekend.

W nadchodzący weekend dane klientów obu przejmowanych banków zostaną zmigrowane na nowe systemy. Po zakończonej fuzji bankowość internetowa i aplikacje mobilne eurobanku i Raiffeisena zostaną ostatecznie wyłączone. Od poniedziałku wieczorem klienci będą korzystać odpowiednio z systemów Millennium i BNP Paribas. Po fuzji z polskiego rynku znikną marki Euro Banku i Raiffeisen Polbanku.

To już kolejne fuzje banków w ostatnim czasie. W ostatnich latach z rynku zniknęły m.in. takie marki jak BGŻ, Meritum Bank, Nordea, Kredyt Bank czy Sygma Bank. Z kolei podzielone BPH, Raiffeisen Bank i Deutsche Bank istotnie ograniczyły swoją działalność, rezygnując z obsługi klientów detalicznych. Konsolidacja sektora bankowego nie dobiegła jednak do końca. Na sprzedaż wystawiony został jeszcze mBank. Na tę chwile nie wiadomo jednak, w czyje ręce trafi. Nie wiadomo też, jaki los ostatecznie spotka tę dobrze rozpoznawalną przez klientów markę.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
nostsherlock
Banki robią się większe, aż będą "za duże, żeby upaść"
1as
W mBanku najbardziej rozwalają mnie te zadania. Mam już chyba 400 zaległych, bo szkoda mi czasu na odhaczanie.
newcommer
Mbank ? Najgorszy system bankowy jaki mam okazje używać. Zdecydowanie nie polecam jako klient tego banku. Oprocentowanie ujemne, tfi i makrela to jedyne plusy. Polecam wszystko inne byle nie ten badziew udający bank.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki