REKLAMA

Zbliża się fuzja operacyjna BNP Paribas i Raiffeisena. Co to oznacza dla klientów?

Wojciech Boczoń2019-09-04 06:50analityk Bankier.pl
publikacja
2019-09-04 06:50

Jesienią ubiegłego roku Bank BNP Paribas przejął wydzieloną część Raiffeisen Banku Polska. Do tej pory nie połączono jednak systemów bankowych, w tym bankowości mobilnej i elektronicznej. Stanie się to już w listopadzie. Użytkownicy eks-Raiffeisena przesiądą się na e-bankowość i m-bankowość BNP Paribas, ujednolicone zostaną produkty i usługi.

31 października 2018 r. Bank BNP Paribas (wówczas jeszcze BGŻ BNP Paribas) wchłonął wydzieloną część Raiffeisen Banku Polska. Tym samym stał się dla klientów stroną umów o konta, karty, kredyty i depozyty. Do tej pory nie zmieniły się jednak nazwy produktów, a klienci nadal korzystają z eksraiffeisenowych systemów bankowości elektronicznej i mobilnej. Sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie. Fuzję operacyjną zaplanowano na 9-11 listopada.

fot. / / FORUM

Nowa bankowość internetowa i mobilna

W weekend 9-11 listopada system bankowości internetowej Raiffeisena zostanie zastąpiony systemem GOonline. Loginy klientów nie ulegną zmianie, ale trzeba będzie nadać nowe hasło. Przestanie też działać dotychczasowa aplikacja Mobilny Portfel. Klienci będą musieli przenieść się na aplikację BNP Paribas GOmobile. Jednocześnie zostanie przeniesiona historia transakcji z ostatnich 24 miesięcy z systemu nnline do GOonline.

Bank planuje także ujednolicić ofertę produktową. Zmianie ulegną nazwy kont osobistych. Wymarzone Konto Osobiste, Konto Osobiste Wygodne, Konto Osobiste Aktywne, Konto Oszczędzające, Konto Osobiste Komfortowe przekształcą się na Konto Otwarte na Ciebie. Rachunek jest bezpłatny, ale przy karcie pojawia się opłata warunkowa w wysokości 3 zł. Można jej uniknąć, dokonując jednej dowolnej transakcji.

Konto Osobiste Komfortowe zmieni się w Konto Komfortowe, a Konto Osobiste Premium w Konto Premium. Oferowane przez Raiffeisena konta oszczędnościowe zmienią się natomiast w Konto Dobrze Oszczędnościowe. Numery kont i kart płatniczych nie ulegną zmianie.

Kredyty i lokaty po staremu

Posiadacze obecnego Konta Wymarzonego po fuzji będą mogli skorzystać z dodatkowego bonusu. W rachunkach otwartych po 20 marca 2017 roku dostępne będą karty z ubezpieczeniem z ceną obniżoną o połowę przez okres sześciu miesięcy. Dotyczy to Karty Otwartej na Świat (ubezpieczenie „Rezygnacja z podróży”) i Karty Otwartej na eŚwiat (ubezpieczenie „Cyber Pomoc”).

Z kolei posiadaczom Wymarzonych Kont otwartych przed 20 marca 2017 bank zaproponuje lokatę 6M na 1,5 proc. Posiadacze kont oszczędnościowych będą mogli natomiast skorzystać z oferty lokaty 6M na 1,8 proc. Od 9 listopada klienci eks-Raiffeisena z kartą Visa do Wymarzonego Konta nie będą już mogli korzystać z bankomatów Euronetu za darmo. W zamian bank udostępni im sieć Planet Cash.

Nie ulegną zmianie parametry kredytów i lokat. Wyjątkiem będzie Lokata WIBORNa, która zmieni się w Lokatę Standardową. Jej oprocentowanie będzie od tej pory stałe, zgodne z obowiązującą w banku tabelą oprocentowania. Fuzja operacyjna będzie oznaczała także wyłączenie dotychczasowej platformy wymiany walut R-Dealer. W jej miejsce pojawi się platforma FX Planet, która będzie dostępna w dni robocze przez 24 godziny na dobę.

Dwie fuzje w jeden weekend

W listopadowy weekend 9-10 dojdzie do jeszcze jednej fuzji w polskim sektorze bankowym. Na ten czas połączenie operacyjne zaplanował także Bank Millennium, który przejmuje eurobank. Podobnie jak w przypadku BNP Paribas i Raiffeisena, wyłączone zostaną stare systemy eurobanku, a klienci przesiądą się na bankowość elektroniczną Banku Millennium. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać tu.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mknowak
No to EWAKUACJA....... poziom obsługi po przejęciu to dno nic nie można załatwić a teraz jeszcze zabiorą konto oszczędnościowe które było dobrze oprocentowane to już chyba nie ma co czekać trzeba uciekać.
mrtroublemaker
Po co trzymać kasę we francuskim banku i nabijać im kieszenie, nie mamy w Polsce swoich banków? Wybór jest szeroki od dużych PKO, Pekao po mniejsze... Alior, Getin, Idea Bank ;)
khh
No to ty tam trzymaj, plac, nabijaj kase pisiewiczom w radzie nadzorczej i ciesz sie platnym standardem serwisu, ktory wszedzie indziej dostalbys za darmo. A tu nie siej fermentu, my mamy mozgi i umiemy czytac tabele oplat i prowizji :)
mrtroublemaker odpowiada khh
Chyba nie piszesz o BNP bo ani standardem, ani ceną nie są w żaden sposób konkurencyjni
khh odpowiada mrtroublemaker
O BNP akurat nie, ich klientem zostalem przypadkowo, w wyniku wydarzenia, o ktorym jest ten artykul. Stad tez szukam alternatywy. PKO i Pekao odpadly od razu, poziom obslugi wola o pomste do nieba, a tabela oplat za najprostsze czynnosci zwala z nog. Alior to wrecz odlecial z cennikiem, a kto sie teraz przeniesie do Getinu albo Idei O BNP akurat nie, ich klientem zostalem przypadkowo, w wyniku wydarzenia, o ktorym jest ten artykul. Stad tez szukam alternatywy. PKO i Pekao odpadly od razu, poziom obslugi wola o pomste do nieba, a tabela oplat za najprostsze czynnosci zwala z nog. Alior to wrecz odlecial z cennikiem, a kto sie teraz przeniesie do Getinu albo Idei to moze sie obudzic z powrotem w BNP szybciej niz mysli, bo kto zgadnie jak dlugo beda jeszcze istniec. Ot i cala polska bankowosc.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki