REKLAMA

W XI większość grup funduszy akcji miała dwucyfrowe stopy zwrotu

2020-12-03 10:32
publikacja
2020-12-03 10:32
fot. Monster Ztudio / Shutterstock

W listopadzie 7 z 9 grup funduszy akcji zanotowało dwucyfrowe stopy zwrotu - poinformowały Analizy .pl w raporcie, dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach. Wśród liderów zestawienia, którzy zyskali blisko 16 proc. znalazły się fundusze akcji polskich uniwersalne. Jedyną grupą, która znalazła się pod kreską są fundusze rynku surowców - metali szlachetnych.

"Takiego rajdu na rynkach akcji nie było już dawno. Większość europejskich giełd rosła po kilkanaście procent, a amerykańskie indeksy sięgnęły nowych szczytów. To był również najlepszy listopad w historii GPW. Spadały natomiast ceny obligacji skarbowych i taniało złoto. Skąd ta zmiana nastrojów? Inwestorzy uznali, że skuteczna szczepionka na koronawirusa oznacza rychły powrót świata do normalności, odradzanie się gospodarek i normalizację polityki pieniężnej" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu wskazali, że szczepionkowa euforia udzieliła się inwestorom na całym świecie, bo wszystkie główne indeksy rosły w dwucyfrowym tempie. Niemiecki DAX zwyżkował o 15 proc., francuski CAC40 o 20 proc., a amerykańskie S&P500 i Nasdaq zyskały odpowiednio 11 i 12 proc., sięgając historycznych szczytów.

"Również na polską giełdę kapitał popłynął szerokim strumieniem. Dość powiedzieć, że dla WIG i WIG20 to był najlepszy listopad w historii tych indeksów. Ich 20-proc. zwyżka jest tak naprawdę pochodną zmiany nastawienia inwestorów. Do łask wróciły spółki z sektora bankowego i paliwowego, a w odstawkę poszły firmy z branży IT i producenci gier komputerowych. Indeksy małych i średnich przedsiębiorstw rosły nieco wolniej - odpowiednio o 15 i 17 proc." - napisano.

Na szczycie listopadowego zestawienia znalazła się grupa funduszy akcji europejskich rynków wschodzących - średnia stopa zwrotu wyniosła 15,8 proc., a tuż za nimi, z wynikiem 15,6 proc. są fundusze akcji polskich uniwersalne. Niemal wszystkie pozostałe grupy funduszy akcyjnych osiągnęły dwucyfrowe stopy zwrotu, poza funduszami globalnych rynków wschodzących (7,8 proc.) i akcji azjatyckich bez Japonii (5,9 proc.).

"Fundusze akcji polskich uniwersalnych zyskały w listopadzie średnio 16 proc. W tym czasie WIG wzrósł o prawie 20 proc., a koniem pociągowym były spółki, które straciły najwięcej podczas pandemii, na czele z bankami. Na 57 funduszy z grupy, indeks szerokiego rynku pobiło zaledwie 9 z nich. (...) Najwyższą stopę zwrotu, przekraczającą 24 proc., wypracował Novo Akcji, który od lat ma zamiłowanie do spółek z sektora bankowego" - napisano w raporcie.

Fundusze dłużne wypracowały zwroty między 0,2 proc. - w przypadku papierów polskich skarbowych - a 1,9 proc. dla globalnych korporacyjnych.

Na dole zestawienia, z 5,3-proc. stratą są fundusze rynku surowców - metali szlachetnych.

"O ile rynek sprzyjał zarządzającym od akcji, tak łatwego zadania nie mieli inwestujący na rynku długu. W listopadzie rentowności obligacji skarbowych rosły, bo zaczęli wyceniać odbicie gospodarcze i tym samym potencjalną normalizację polityki pieniężnej. W efekcie rentowność polskich 10-latek zwiększyła się o 5 pkt bazowych do poziomu 1,23 proc., a rentowność obligacji niemieckich - o 6 pkt baz. W efekcie fundusze papierów dłużnych przyniosły bardzo skromne zyski, a część zanotowała wręcz straty" - oceniono w raporcie.

"Powodów do zadowolenia nie mieli też klienci funduszy rynku złota, bo to właśnie one przyniosły w listopadzie najgorsze stopy zwrotu ze wszystkich funduszy polskich TFI. (...) Notowania złota w listopadzie spadły, ale eksperci przekonują, że to tylko korekta w trendzie wzrostowym" - dodano. (PAP Biznes)

kk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki