REKLAMA

W Wenecji zainstalowano licznik ludności

2016-03-26 06:16
publikacja
2016-03-26 06:16

W Wenecji zainstalowano licznik mieszkańców. To inicjatywa grupy rezydentów, a jej celem jest pokazanie, że miasto na lagunie stale wyludnia się. Według najnowszych danych w historycznym centrum i na okolicznych wyspach mieszka obecnie 83 755 osób.

W Wenecji zainstalowano licznik ludności / fot. Andrea Merola / Ansa

Elektroniczny licznik ludności pojawił się przy jednej z aptek, a więc w miejscu, gdzie zazwyczaj działa zegar i termometr. Urządzenie zamontowała grupa rodowitych wenecjan, mieszkających tam od pokoleń. Jak wyjaśniają, postanowili policzyć rozbitków, którzy mimo trudności codziennego życia w częściowo zalewanym mieście nadal nie opuszczają domów nad kanałami.

Licznik przedstawia dane z rejestru miejscowego urzędu stanu cywilnego. Jednocześnie przedstawiono obok dla porównania statystykę począwszy od czasów świetności w dobie renesansu. Przypomina się - po włosku, a także po angielsku z myślą o turystach - że wówczas Wenecja była jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie. W XV wieku liczyła prawie 200 tysięcy mieszkańców.

Można też przeczytać, że w 1871 roku, a więc po zjednoczeniu Włoch, liczba mieszkańców tego miasta wynosiła ponad 144 tysiące, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie. Dane z drugiej połowy XX wieku dowodzą systematycznego spadku liczby ludności. I tak na przykład 45 lat temu w Wenecji mieszkało 157 tysięcy osób, a dwie dekady później, w 1991 roku - 123 tysiące.

W 2001 roku liczba ta spadła poniżej 100 tysięcy (97 tysięcy). Siedem lat temu, gdy rezydentów było już tylko 90 tysięcy, ta sama grupa, która zainstalowała licznik, urządziła symboliczny pogrzeb Wenecji, by podnieść alarm z powodu stałej ucieczki ludności.

To już drugi taki licznik po urządzeniu prezentującym wyłącznie dane dotyczące historycznego centrum nad Canal Grande.(PAP)

sw/ mmi/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~endi
Wszystkie państwa opanowane przez Chrześcijaństwo wyludniają się , a właściwie wymierają , to jest swoista wizytówka rozpoznawalna dla tej religii ...
~Dżejms
Bo zauważ że są coraz mniej chrześcijańskie. I powiedziałbym dlatego wymierają. Zauważam że pewną misję masz - zwalczanie chrześcijaństwa. Miałeś pecha będąc chłopcem i trafiłeś na księdza homo-pedo? To mogłoby tłumaczyć...albo tata pracował w wydziale 4 do walki z kościołem? Skądś się to bierze. Ewentualnie Bo zauważ że są coraz mniej chrześcijańskie. I powiedziałbym dlatego wymierają. Zauważam że pewną misję masz - zwalczanie chrześcijaństwa. Miałeś pecha będąc chłopcem i trafiłeś na księdza homo-pedo? To mogłoby tłumaczyć...albo tata pracował w wydziale 4 do walki z kościołem? Skądś się to bierze. Ewentualnie korzenie rabiniczne.
~Dżejms
Akurat opuszczanie tego miasta jest racjonalne. Tonie. Walka za wszelką cenę - tak właśnie - bez liczenia się kosztami z przyrodą to nonsens. Taniej się przenieść w inne dogodniejsze miejsce. I przypominam że zatopionych miast jest już parę więc proszę mi tu nie bełkotać o CO2.
~StanRS
Wy się nic nie cieszcie. Polska tak samo się wyludnia. Po 89r. za sprawą żydowsko-styropianowych (nie)rządów polskojęzycznych, Polska straciła więcej ludności niż w czasie II wojny światowej.
~lol1472583697
niech przyjmą imigrantów.
~blab
Chodzi o ceny nieruchomości i koszty życia. Jest na ten temat kilka filmów dokumentalnych.zagrabiczni celebryci Brady pity I inni wykupują nieruchomości "bo mogą " i w sumie pojawiają się tam raz w roku albo i nie. Ich możliwości finansowe mocno winduja ceny przez co zwykłych mieszkańców nie stać na zakup Chodzi o ceny nieruchomości i koszty życia. Jest na ten temat kilka filmów dokumentalnych.zagrabiczni celebryci Brady pity I inni wykupują nieruchomości "bo mogą " i w sumie pojawiają się tam raz w roku albo i nie. Ich możliwości finansowe mocno winduja ceny przez co zwykłych mieszkańców nie stać na zakup czy wynajem i utrzymanie. Bo cała spożywka i usługi przez turystów też są strasznie drogie.
~takitam
A kto te domy buduje? Celebryci kielnia obracaja czy moze.zwykli mieszkancy? Typowe januszowe myslenie.
~Jarema
No i co z tego, że zmniejsza się liczba mieszkańców? Ktoś ma coś z tym zrobić? Czego Ci mieszkańcy oczekują?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki