W USA duże spadki cen ropy

2022-08-15 10:10
publikacja
2022-08-15 10:10
W USA duże spadki cen ropy
W USA duże spadki cen ropy
fot. Anton Watman / / Shutterstock

Ceny ropy w USA mocno spadają. Inwestorzy niepokoją się o popyt w Chinach i oceniają perspektywy większej padaży ropy z Iranu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,32 USD, niżej 1,92 proc., ale po wzroście od początku tego roku o ok. 20 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 96,36 USD za baryłkę, w dół o 1,83 proc.

Inwestorzy niepokoją się o kondycję chińskiej gospodarki i popyt na paliwa w tym kraju po tym, jak w poniedziałek bank centralny Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe, zwiększając wsparcie dla chińskiej gospodarki dotkniętej negatywnymi skutkami lockdownów wprowadzonych w czasie epidemii COVID-19.

Dane z Chin wskazują, Że popyt na ropę w lipcu spadł o 9,7 proc. do 12,16 mln baryłek dziennie w ujęciu rdr.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W okresie od stycznia do lipca popyt na ropę w Chinach zmniejszył się z kolei o 4,6 proc. rdr, do 12,74 mln baryłek dziennie.

"Lockdowny covidowe w Chinach wciąż ciążą popytowi na paliwa, wraz z utrzymującymi się obawami o recesję" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Tymczasem inwestorzy z uwagą śledzą trwający od kilkunastu miesięcy proces przywracania porozumienia nuklearnego z Iranem, który nieco przyspieszył.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazał, że istnieją podstawy do podpisania porozumienia nuklearnego w "bardzo bliskiej przyszłości". Dodał też, że podczas ostatniej rundy rozmów na temat ożywienia umowy nuklearnej poczyniono "znaczne postępy".

Tydzień temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że po 11 miesiącach rozmów w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku wypracowany "finalny tekst" porozumienia został przekazany Teheranowi.

Bankier.pl

Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.

W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych.

Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej, które rozpoczęły się w Wiedniu w 2021 roku, toczyły się z przerwami od 11 miesięcy.

"Perspektywa powrotu na rynek większej ilości ropy z Iranu wzmacnia +niedźwiedzie+ nastroje na globalnych rynkach paliw" - ocenia Hari. (PAP Biznes)

aj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
roobo
Na wakacje za paliwo 6 -tka z przodu i to bez promocji
a niedawno po 8 zł
tecdswv4t
RYNKI
Jak zwykle przed dużymi zwrotami na rynkach, optymizm jest nadal wysoki. Ale ta jesień prawdopodobnie zmieni to wszystko, ponieważ realia zarysowane na początku tego artykułu w końcu uderzyły w świat.

Giełdy są teraz bardzo blisko zakończenia korekty i wznowienia trendu spadkowego na dobre. Możliwe, że prawdziwe
RYNKI
Jak zwykle przed dużymi zwrotami na rynkach, optymizm jest nadal wysoki. Ale ta jesień prawdopodobnie zmieni to wszystko, ponieważ realia zarysowane na początku tego artykułu w końcu uderzyły w świat.

Giełdy są teraz bardzo blisko zakończenia korekty i wznowienia trendu spadkowego na dobre. Możliwe, że prawdziwe spadki na rynkach poczekają do września, ale ryzyko jest już teraz i bardzo niebezpieczne. Wiemy z całą pewnością, że świat stoi w obliczu zniszczenia bogactwa i transferu bogactwa w znacznych proporcjach. Większość aktywów papierowych umrze stosunkowo szybko, w tym papierowe pieniądze. Obejmuje to oczywiście akcje, obligacje, nieruchomości i wszystkie instrumenty pochodne. Spadki 75-95% w ciągu najbliższych kilku lat nie będą rzadkością.

langdon25
Openmind - kiedy wojna ?
tecdswv4t
USA, elita USA nigdy nie nienawidziła nikogo bardziej niż Trumpa. Próbowali wszystkiego, co mogli podczas jego rządów, a teraz jest on pierwszym byłym prezydentem, na którego FBI robi nalot i rozpruwa mu nawet sejfy. Pozostaje im ostatnie wyjście — Assassination i znalezienie przy nim paszportu rosyjskiego. Dodam, że on miał prawo USA, elita USA nigdy nie nienawidziła nikogo bardziej niż Trumpa. Próbowali wszystkiego, co mogli podczas jego rządów, a teraz jest on pierwszym byłym prezydentem, na którego FBI robi nalot i rozpruwa mu nawet sejfy. Pozostaje im ostatnie wyjście — Assassination i znalezienie przy nim paszportu rosyjskiego. Dodam, że on miał prawo do wiedzy w tych dokumentach, bo był prezydentem natomiast pracownicy FBI nie.!!!

Reżim USA strzelił sobie w stopę, nakładając sankcje na Rosję. Rosjanie nadal sprzedają swoją energię Niemcom, Chinom, Indiom itd., a zamiast tego cierpią USA, Europa i reszta świata z wysoką inflacją i niedoborami energii.

Przy już wysokim poparciu dla republikanów i Trumpa, ten nalot prawdopodobnie przyniesie odwrotny skutek niż ten, którego pragnie reżim. Ile razy możesz strzelić sobie w stopę, zanim naprawdę zaboli?

300_pala
Miłośnik Putina broni Trumpa…. Przypadek ..
tecdswv4t
Politycy zawsze dowiadują się zbyt późno, że marzenia polityczne i rzeczywistość gospodarcza są od siebie tak odległe jak niebo i piekło. Gdyby ci politycy kiedykolwiek studiowali historię, nauczyliby się, że wszystkie te iluzje wielkości zawsze kończą się nie tylko łzami, ale całkowitym upadkiem.
tecdswv4t
Inwestorzy mogą być spokojni. Wojny zawsze napędzają popyt. Prawie wszystkie wojny w historii toczyły się między sąsiednimi krajami. Ale w XX wieku Stany Zjednoczone to zmieniły.

Bez prowokacji i z dala od swoich granic Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Wietnam, Serbię, Irak, Libię i Syrię. Tak więc 300-letnia westfalska
Inwestorzy mogą być spokojni. Wojny zawsze napędzają popyt. Prawie wszystkie wojny w historii toczyły się między sąsiednimi krajami. Ale w XX wieku Stany Zjednoczone to zmieniły.

Bez prowokacji i z dala od swoich granic Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Wietnam, Serbię, Irak, Libię i Syrię. Tak więc 300-letnia westfalska zasada nieingerencji została przy wielu okazjach właściwie pogrzebana przez Stany Zjednoczone. Ale USA nie tylko złamały tę zasadę, ale też zawiodły w każdym z wymienionych konfliktów. Zawiodą i na Ukrainie.

Istnieje ryzyko, że to, co obecnie wydaje się być konfliktem lokalnym we wschodniej Ukrainie, stanie się poważnym konfliktem międzynarodowym. To nie jest wojna między małym, niewinnym krajem a supermocarstwem. Nie, to poważny konflikt między USA a Rosją. A skoro Chiny zadeklarowały, że wspierają Rosję, jest to konflikt między trzema głównymi mocarstwami na świecie. A ponieważ Stany Zjednoczone zmusiły UE do przyłączenia się przeciwko Rosji bronią, pieniędzmi i sankcjami, jest to konflikt o dużych rozmiarach. Polska notabene sama wyskoczyła przed szereg i jeszcze finansuje ochoczo ten konflikt.

daniel_1
W USA duże spadki cen ropy, a w Hiszpanii ceny mieszkań w górę!
grzegorzkubik
No i ładnie. W Polsce też leci cena paliwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki