REKLAMA
ZAGŁOSUJ

W Sejmie szkolenia dla nowych posłów

2015-11-03 12:09
publikacja
2015-11-03 12:09

W Sejmie rozpoczęły się we wtorek dwudniowe szkolenia dla nowych posłów. W tej kadencji w ławach poselskich zasiądzie 215 osób, dla których będzie to pierwsza kadencja. Nowi posłowie zapowiadają ciężką pracę; chcą szybko poznać "labirynt" korytarzy sejmowych.

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn powiedział we wtorek PAP, że nowi posłowie podczas szkoleń m.in. dowiedzą się o przysługujących im prawach i obowiązkach, będą mogli także poznać topografię Sejmu.

"Dla wszystkich chętnych posłów VIII kadencji, Kancelaria Sejmu organizuje dwudniowe szkolenia, są trzy główne bloki tematyczne - rola posła w stanowieniu prawa i jego pozycja ustrojowa, kwestie związane z prowadzeniem biur poselskich, uposażeniami oraz szkolenie techniczne, związane z obsługą systemu do głosowania" - powiedział Węgrzyn.

Każdy poseł otrzyma "wyprawkę" zawierającą niezbędne dokumenty i informacje, m.in. regulamin Sejmu, konstytucję czy ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Główna część szkolenia odbywa się na sali plenarnej. Tam posłowie wysłuchują wykładów merytorycznych poświęconych m.in.: organizacji Sejmu i trybu uchwalania ustaw, wykonywaniu mandatu poselskiego, procedurom głosowań w Sejmie wraz z demonstracją aparatury do głosowania, prawnym ograniczeniom publicznej, zawodowej i gospodarczej działalności posłów, finansowym i rzeczowym świadczeniom poselskim oraz tworzenie i funkcjonowanie biur poselskich.

Poseł PiS, w przeszłości m.in. kandydat tej partii na premiera rządu technicznego, Piotr Gliński ocenił, że nowy Sejm będzie bardzo ciekawy, ponieważ będzie aż 215 nowych posłów. "To dobrze dla demokracji, że jest wymiana elit i dobrze dla Polaków. Nowo wybrany Sejm na pewno będzie ciężko pracował, będziemy odpowiedzialni za to, żeby w Polsce była pozytywna zmiana" - stwierdził.

Inny debiutujący poseł PiS Mieczysław Miazga powiedział PAP, że bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy w Sejmie. "Jestem pierwszy raz w Sejmie, ale myślę, że sobie poradzę, to okazały gmach, dużo w nim labiryntów, muszę go poznać, dowiedzieć się gdzie składać dokumenty, kwestionariusze, powoli będę poznawał tajniki Sejmu i będę starał się zrobić coś dobrego dla Polski" - dodał. Miazga, do niedawna radny sejmiku podkarpackiego, podkreślił, że ma za sobą 25-letnie doświadczenie w samorządzie, które w jego ocenie pomoże mu w pracy w parlamencie.

W Sejmie debiutują też dwie nowe formacje: ruch Kukiz'15 i Nowoczesna. "Gdybym nie miał wiary w to, że będzie lepiej, to zostałbym na scenie muzycznej, zarabiał pieniądze, tyle" - mówił we wtorek dziennikarzom Paweł Kukiz. "Wierzę w to, że będzie lepiej, że dojdzie do zgody narodowej, do konsensusu, który doprowadzi do stworzenia nowej konstytucji" - dodał.

Piotr Apel (Kukiz'15) przyznał w rozmowie z PAP, że mandat poselski to dla niego nowe, ciekawe wyzwanie. "Nie byłem jeszcze w takiej sytuacji, jestem zdeterminowany, żeby ciężko pracować dla Polski" - zadeklarował.

Największym wyzwaniem dla Tomasza Jaskóły (Kukiz'15) będzie stanowienie prawa. W jego ocenie Sejm ustanawia za dużo nowych przepisów. "Nie jestem zwolennikiem tworzenia prawa ponad miarę. Czasami się wydaje, że powinniśmy tworzyć ustawy niemalże inflacyjnie. To nieprawda. Im więcej wolności dla obywateli, tym lepiej" - dodał.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Ruch Kukiza, Nowoczesna i PSL. Prezydent w najbliższych dniach ma ogłosić datę zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

Uroczystość wręczenia posłom nowej kadencji zaświadczeń o wyborze odbędzie się 4 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu. Węgrzyn powiedział PAP, że uroczystość organizuje PKW, a Kancelaria Sejmu jedynie udostępnia pomieszczenia. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mrr/ mce/mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki