REKLAMA

W Polsce przybyło ponad ćwierć biliona złotych

2021-01-26 15:00
publikacja
2021-01-26 15:00
W Polsce przybyło ponad ćwierć biliona złotych
W Polsce przybyło ponad ćwierć biliona złotych
/ FORUM

W 2020 roku podaż pieniądza w Polsce zwiększyła się o 16,4%, czyli w ujęciu nominalnym o 257 mld złotych. Był to najsilniejszy od przeszło dekady okres ekspansji monetarnej w Polsce.

Na koniec grudnia 2020 roku w obiegu znajdowało się przeszło 1,8 biliona złotych. To tzw. agregat M3, obejmujący nie tylko fizycznie istniejące banknoty i monety, ale przede wszystkim salda rachunków bankowych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, samorządów i agend rządowych. Przeszło 16-procentowa dynamika podaży pieniądza po raz ostatni była notowana w roku 2009.

Warto jednak odnotować fakt, że szczególnie szybko wzrosła ilość gotówki w obiegu, której wartość nominalna była o niemal 37% wyższa niż rok wcześniej. To efekt szturmu na bankomaty, jaki Polacy przypuścili wiosną podczas pierwszego lockdownu (i w mniejszym stopniu także w październiku i listopadzie).

Jednakże w czasach, gdy bank centralny do spółki z bankami komercyjnymi może „z niczego” kreować pieniądze i wtłaczać je do gospodarki (np. w formie nowych kredytów), sama fizyczna postać gotówki traci na znaczeniu w kontekście analizowania całej podaży pieniądza. Dość powiedzieć, że w publikowanych również przez NBP danych o podaży pieniądza w Polsce (M3) gotówka stanowi tylko jeden z elementów składowych, a pierwsze skrzypce grają środki ulokowane na rachunkach bankowych, które coraz częściej zmieniają właścicieli bez użycia papierowych pośredników.

Dlatego też w liczbach bezwzględnych największy przyrost odnotowano w kategorii depozytów bieżących gospodarstw domowych. Na ROR-ach Polaków w ciągu 2020 roku przybyło ponad 183 mld złotych. Część z tych pieniędzy pochodziło z nieprzedłużanych lokat terminowych, z których po praktycznym wyzerowaniu stóp procentowych odpłynęło 87,4 mld zł. Ale blisko sto miliardów złotych to dodatkowe oszczędności, czyli pieniądze niewydane zarówno z powodu zamknięcia sklepów i firm usługowych, jak i świadomie odłożone na „czarną godzinę”.

Poduszkę płynnościową budowały także przedsiębiorstwa, które na koniec grudnia trzymały w bankach o 60 mld zł więcej niż rok wcześniej. Firmy zwiększały bufor bezpieczeństwa zarówno z powodu odkładania (lub rezygnacji) nakładów inwestycyjnych, jak i z powodu kompletnej nieprzewidywalności gospodarczej i prawnej.

We współczesnym modelu bankowości drugim obliczem podaży pieniądza jest wzrost zadłużenia. W 2020 roku obserwowany był on przede wszystkim po stronie państwa. Saldo należności od instytucji rządowych szczebla centralnego zwiększyło się o 151,5 mld zł (zobowiązania wobec agend rządowych wzrosły o 98 mld zł). Do tego trzeba doliczyć papiery dłużne wyemitowane przez PFR za blisko 55 mld zł. Nieznacznie (tj. o 2,5%, czyli 24,7 mld zł) wzrosło zadłużenie gospodarstw domowych, podczas gdy długi przedsiębiorstw niefinansowych zmalały o 7,4 mld zł.

KK

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (34)

dodaj komentarz
passenger
Wykorzystuję moment spokoju na rynkach i względna stabilizację cen kruszców i dokupuję srebra w postaci fizycznej i kolejne spółki z GPW. Cash is trash...
pstrzezek
No to tachaj to zrebro na taczkach jak ci zaraz PiS każe je oddawać. Masz to znaczy że jesteś kułak kapitalista który się nie dzieli z ludem pracującym, bezrobonym i na emeryturze
znawca_wszystkiego
Świat zmierza do Leninowskiego porządku świata tylko nikt tego nie chce nazwać wprost. Przejmowanie prywatnych interesów, nacjonalizacja, totalitaryzm pod płaszczykiem fikcyjnej demokracji, komunizm w literalnym sensie. Drukowanie obowiązujących pieniędzy, delegalizacja innych, obowiązek pracy. I przede wszystkim przekręty Świat zmierza do Leninowskiego porządku świata tylko nikt tego nie chce nazwać wprost. Przejmowanie prywatnych interesów, nacjonalizacja, totalitaryzm pod płaszczykiem fikcyjnej demokracji, komunizm w literalnym sensie. Drukowanie obowiązujących pieniędzy, delegalizacja innych, obowiązek pracy. I przede wszystkim przekręty na niespotykaną dotychczas skalę. Władza jak w Korei Pn. Z tym że w Korei Pn zmienia się na plus, a w świecie zachodnim na minus.
sel
Ojciec Dyrektor i tak uważa ŻE DOSTAJE ZA MAŁO MILIONÓW CO MIESIĄC..
jas2
1. Znasz kogoś kto tak nie uważa?
2. Podaj źródło tych rewelacji.
jacek-19
"W Polsce przybyło ponad ćwierć biliona złotych" - a powinien brzmiec "W Polsce pis wydrukowal i puscil w obieg ponad ćwierć biliona złotych bez pokrycia w towarze"
itso_promocja_pionka
głupia myśl ale mi się towar skojarzył z hołdami węgla :D wiec by było pokrycie :P
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
hałdami*
jas2
"W Polsce pis wydrukowal i puscil w obieg ponad ćwierć biliona złotych bez pokrycia w towarze"

Gdyby tak było, nie kupiłbyś w sklepie chleba.
volksempfanger
Hallo trolle. Mamy więcej hajsu, to chyba dobrze prawda? Przywrócimy narodowi należną dumę i godność.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki