Około 1,5 miliona osób w grudniu 2018 roku otrzymywała wynagrodzenie nieprzekraczające obowiązującej płacy minimalnej. W porównaniu do grudnia 2017 roku liczba ta zmniejszyła się o 3,7 proc. Rośnie za to liczba osób samozatrudnionych i pracujących na tzw. śmieciówkach.


Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej osób, które nie otrzymywały minimalnego wynagrodzenia za pracę, było zatrudnionych w takich sekcjach PKD, jak: handel, naprawa pojazdów samochodowych (404 tys.), w przetwórstwie przemysłowym (302 tys.), budownictwie (220 tys.), transporcie i gospodarce magazynowej (107 tys.) oraz w administrowaniu i działalności wspierającej - 100 tys.
GUS oszacował również liczbę osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników na podstawie stosunku pracy, czyli samozatrudnionych. Na koniec 2018 roku było ich około 1,3 mln osób, w porównaniu do 2017 roku liczba ta wzrosła o ok. 8,3 proc. Jak czytamy w opracowaniu GUS-u, w latach 2012-15 liczba ta utrzymywała się na niezmienionym poziomie 1,1 mln osób, a w 2016 r. wzrosła o ok. 4,5 proc., a w 2017 r. o 4,3 proc.
Rośnie również liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, a które nie są nigdzie indziej zatrudnione na podstawie stosunku pracy. W 2018 roku ok. 1,3 mln osób pracowało w ten sposób i w porównaniu do grudnia 2017 roku odsetek ten wzrósł, podobnie jak w przypadku samozatrudnionych, o 8,3 proc.
Coraz więcej emerytów i rencistów postanawia dorobić - szacunkowa liczba osób w 2018 roku, które pobierały emeryturę lub rentę i jednocześnie były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wyniosła ok. 1 mln i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o ok. 4 proc. Podobny trend można zaobserwować w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych - takich emerytów lub rencistów było ok. 0,4 mln, czyli o ok. 5 proc. więcej niż rok temu.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Weronika Szkwarek