Volkswagen Poznań: wypowiedzenia w zamian za nowy związek zawodowy?

redaktor Bankier.pl

Inicjatywa Pracownicza, która powołała nowy związek zawodowy w poznańskiej fabryce VW, donosi o zwolnieniu 3 osób za próbę zrzeszenia się. Biuro prasowe Volkswagena przeczy tym informacjom. 

- W zeszłym tygodniu w poznańskiej fabryce samochodów Volkswagen OZZ Inicjatywa Pracownicza powołała organizację zakładową. Jednocześnie zwolniono trzy osoby, jedną dyscyplinarnie. Powodem zwolnień były wpisy na Facebooku mówiące o konieczności założenia związku zawodowego w obliczu pogarszających się warunków pracy. Oficjalnie firma uznała to za naruszenie dóbr osobistych koncernu. W rzeczywistości chodziło o to, aby w zakładzie nie powstała organizacja, która faktycznie będzie reprezentowała interesy załogi. Do tej pory monopol posiadała NSZZ „Solidarność” - podają związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza. 

(fot. Wojciech Robakowski / FORUM)

Redakcja Bankier.pl poprosiła o skomentowanie sytuacji pracowników biuro prasowe Volkswagena. Okazuje się, co zaznacza rzecznik w komentarzu, że bieg wydarzeń różni się od informacji podanych przez związek zawodowy. Dagmara Prystacka mówi, że najpierw doszło do zwolnienia trzech osób, a dopiero później pracownicy postanowili powołać organizację. - W VWP nie doszło do zwolnienia kogokolwiek ze względu na działalność związkową. Spółka szanuje prawa i wolności związkowe, a związek zawodowy działa od wielu lat i reprezentuje większość załogi - komentuje sprawę Prystacka. 

Biuro prasowe podaje również przyczynę zwolnienia, które dotyczy osoby naruszającej osobiste dobra koncernu. - Przyczyną rozwiązania umowy z jednym z pracowników było ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, polegające na wygłaszaniu i rozpowszechnianiu przez niego, za pośrednictwem portali społecznościowych, nieprawdziwych i krzywdzących informacji, godzących w dobre imię zatrudnionych osób i pracodawcy. Pragniemy podkreślić, że zawsze jesteśmy otwarci na wszelkie działania mające na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy pracownikami a zarządem.Tak jest również i teraz. Muszą one jednak opierać się na obowiązującym porządku prawnym i wzajemnym szacunku - wyjaśnia biuro prasowe VWP. 

Inicjatywa Pracownicza podaje, że udało się utworzyć nową komisję związku zawodowego, jednak trójka zaangażowanych w to osób nadal pozostaje bez zatrudnienia. - Ich zwolnienie to nic innego jak represje za próbę organizowania się w walce o lepszą jakość życia wszystkich pracowników fabryki - tłumaczą związkowcy. 

W kontrze otrzymaliśmy odpowiedź, że VWP do dziś nie otrzymała kompletu dokumentów, potwierdzających powstanie nowej organizacji związkowej na terenie VWP.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
41 26 nostromo25

Nie podoba sie praca, szukaj innej.

! Odpowiedz
24 29 karbinadel

Polskie przepisy o związkach zawodowych są chore. Wystarczy, że kilku obiboków zarejestruje związek, i pracodawca nic im nie może zrobić.

! Odpowiedz
9 31 wizytator odpowiada karbinadel

Ciekawe, że we wszystkich krajach starej uni związki mają się dobrze i pracownicy też nie nażekają, ba Polak wyjeżdżający tam do pracy nagle zyskuje na wartości. Jak to jest ?

! Odpowiedz
6 5 wizytator odpowiada wizytator

narzekają

! Odpowiedz
8 5 karbinadel odpowiada wizytator

Bo tamtejsze związki są bardziej pragmatyczne, wiedzą że nie się doić bez końca. Poza tym nie ma 15-20 związków w jednej firmie (jak chociażby w polskim górnictwie). Chociaż nie zawsze jest to regułą, bo kilka razy związki doprowadziły do bankructwa, np. linie lotnicze.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl