REKLAMA

Vercom chce pozyskać ok. 180 mln zł, wartość całej oferty może wynieść do 225 mln zł

2021-04-13 07:24, akt.2021-04-13 08:27
publikacja
2021-04-13 07:24
aktualizacja
2021-04-13 08:27
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Vercom zamierza pozyskać z emisji nowych akcji na dalszy rozwój ok. 180 mln zł, przy założeniu uplasowania ich po cenie maksymalnej - podała w prospekcie emisyjnym ubiegająca się o wprowadzenie akcji do obrotu na głównym rynku GPW spółka. Cena maksymalna jednej akcji została ustalona na 45 zł, co oznacza, że łączna wartość oferty publicznej może wynieść do 225 mln zł.

Vercom podał, że uwzględniając inne źródła kapitału planuje przeznaczyć do 250 mln zł na akwizycję podmiotów działających w regionie Europy Środkowowschodniej w obszarze CPaaS (Communication Platform as a Service).

"Rozpoczynamy naszą ofertę, z której chcemy pozyskać ok. 180 mln zł. Kwota ta zostanie całkowicie przeznaczona na akwizycje, które wzmocnią naszą pozycję wiodącego dostawcy usług CPaaS w regionie CEE. Naszym celem są podmioty jednokanałowe, które wyróżniają się znaczną bazą klientów. Mamy globalne ambicje, dlatego zależy nam na międzynarodowym portfelu klientów. Każda akwizycja wiąże się z synergiami, dlatego wybieramy tylko takie podmioty, które posiadają technologię rozszerzającą nasze kompetencje w obszarze CPaaS. Pierwszych akwizycji spodziewamy się w ciągu najbliższego roku" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Vercom Krzysztof Szyszka.

Przy szacowanych przez spółkę kosztach oferty, oczekiwane wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą ok. 170 mln zł.

Spółka będzie dążyła do wykorzystania środków z oferty w ciągu dwunastu miesięcy od otrzymania środków z emisji, przy zastrzeżeniu specyfiki procesów przejęć, które w zależności od złożoności transakcji mogą trwać od ok. trzech do nawet dwunastu miesięcy.

W ramach IPO zaoferowanych jest do 4 mln nowo emitowanych akcji serii D. Dodatkowo w skład oferty wchodzi nie więcej niż 500 tys. akcji zbywanych jest przez Krzysztofa Szyszkę (prezesa zarządu Vercom) oraz nie więcej niż 500 tys. akcji zbywanych przez Adama Lewkowicza (wiceprezesa zarządu Vercom). Łącznie zbywane akcje stanowią 6,91 proc. kapitału spółki.

Większościowy akcjonariusz, notowana na warszawskiej giełdzie spółka R22, nie zamierza uczestniczyć w ofercie i zachowa swój pakiet akcji. R22 ma obecnie ok. 70 proc. udziału w kapitale zakładowym Vercom.

Po przeprowadzeniu oferty, przy założeniu, że wszystkie akcje zostaną zaoferowane i objęte zapisami, R22 będzie posiadał akcje stanowiące 54,76 proc. udziału w kapitale zakładowym, prezes Krzysztof Szyszka akcje stanowiące 7,81 proc. udziału, a wiceprezes Adam Lewkowicz akcje stanowiące 8,90 proc. udziału.

Spółka, akcjonariusze sprzedający oraz główny akcjonariusz R22 zawarły umowę lock-up na dwanaście miesięcy od dnia debiutu giełdowego, który planowany jest w pierwszej połowie maja.

W prospekcie Vercom poinformował, że z uwagi na planowane akwizycje, zarząd nie zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy wcześniej, niż z zysku za rok obrotowy 2022. Decyzja dotycząca rekomendacji podziału zysku będzie uzależniona od sytuacji finansowej i płynnościowej grupy oraz jej planów inwestycyjnych. Docelowo, intencją zarządu jest rekomendowanie wypłaty dywidendy w wysokości do 40 proc. wyniku netto.

W kwietniu walne zgromadzenie Vercom podjęło zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę dla akcjonariuszy 15 mln zł, co dało 1,05 zł dywidendy na akcję.

Pekao Investment Banking pełni rolę globalnego koordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu, mBank pełni rolę współkoordynatora oraz współprowadzącego księgę popytu, Bank Polska Kasa Opieki – Biuro Maklerskie Pekao pełni rolę współprowadzącego księgę popytu, Haitong Bank Oddział w Polsce pełni rolę współmenedżera.

Harmonogram oferty Vercom:

13-21 kwietnia - Budowa Księgi Popytu w transzy inwestorów instytucjonalnych

14-20 kwietnia - Zapisy dla inwestorów indywidualnych

21 kwietnia - Ustalenie i opublikowanie ostatecznej ceny i liczy akcji oferowanych

22-26 kwietnia - Zapisy w transzy dla inwestorów instytucjonalnych

27 kwietnia - Przydział akcji oferowanych

około 2 tygodnie po przydziale akcji - Pierwszy dzień notowań akcji na GPW.

Vercom jest dostawcą technologii umożliwiającej integrację i automatyzację różnych kanałów komunikacji elektronicznej na polskim rynku. Działa na rynku usług komunikacji oferowanych w modelu CPaaS (Communication Platform as a Service).

W 2020 roku przychody Vercom wzrosły o 49 proc. rdr do 116,6 mln zł. Skorygowana EBITDA wyniosła 26,3 mln zł, a zysk netto 19,4 mln zł. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki