Użytkownicy Bankier.pl chcą składek do ZUS-u poniżej 400 zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowej, która działa już od 80 lat. ZUS obejmuje największą liczbę członków ubezpieczonych i wypłaca świadczenia największej liczbie uprawnionym do tego Polaków. Bankier.pl zapytał użytkowników o to, co sądzą o samej instytucji i jakie są ich oczekiwania względem systemu emerytalnego w przyszłości.

Ocena działań takiej instytucji, jaką jest ZUS, bezsprzecznie zależy od roli petenta w systemie emerytalnym. Osoby będące świadczeniobiorcami będą lepiej oceniać pracę urzędu niż ludzie, którzy co miesiąc płacą składki.

Aż 49% badanych przyznało, że kiedykolwiek korzystało z usług ZUS-u. Aż 5% nie wie, czy kiedykolwiek takie zdarzenie miało miejsce. Wśród osób, które kiedykolwiek były w oddziale ZUS-u 61% uznało obsługę za przynajmniej umiarkowanie dobrą.

Czy kiedykolwiek korzystałeś ze świadczeń wypłacanych przez ZUS
Tak 49%
Nie 46%
Nie wiem 5%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

ZUS wypłaca nie tylko renty i emerytury, ale też chorobowe oraz zasiłek macierzyński. Część Polaków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ZUS wypłaca cały pakiet socjalny (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe, renty socjalne, prewencję wypadkową itp.) – na ten cel przeznacza ponad 50 mld zł rocznie.

Jakie są Twoje oczekiwania co do przyszłej stopy zastąpienia świadczenia emerytalnego w stosunku do ostatniego wynagrodzenia?
101% i więcej 19%
od 81% do 100% 37%
od 61% do 80% 24%
od 41% do 60% 7%
do 40% 13%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Na pytanie, „jak oceniasz wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS-u (np. emerytur)?”, aż 88% respondentów odpowiedziało, że są one zbyt niskie w stosunku do wypłaconych składek. 61% pytanych stwierdziło, że minimalna stopa zastąpienia (stosunek wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia) powinna wynosić ponad 60%.

Czy kiedykolwiek byłeś w oddziale ZUS-u?
Tak 86%
Nie 14%
Jak oceniasz obsługę petentów przez pracowników ZUS-u?
Umiarkowanie dobrze 30%
Dobrze 31%
Umiarkowanie źle 28%
Źle 11%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Przy tym 67% stwierdziło, że składka do ZUS-u płacona przez przedsiębiorców powinna być niższa od 400 zł. Osoba zarabiająca 3,9 tys. zł brutto (2,8 tys. zł netto) w sumie tylko na fundusz emerytalny wpłaca ponad 760 zł miesięcznie.

Z obliczeń Bankier.pl wynika, że praktycznie nie ma ekonomicznej możliwości uzyskania stopy zastąpienia na poziomie minimum 60% w sytuacji, gdy osoba uzyskująca przeciętne wynagrodzenie odkładać będzie na emeryturę mniej niż 400 zł miesięcznie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu oprocentowania, wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji oraz zachowania ciągłości wpłat, po 45 latach oszczędzania stopa zastąpienia wynosi 46%.

Czy Twoim zdaniem składka do ZUS-u opłacana przez przedsiębiorców jest za wysoka?
Tak 81%
Nie 12%
Nie mam zdania 7%
Ile wg Ciebie powinna wynosić wartość składek płaconych do ZUS-u?
mniej niż 400 zł 67%
od 400 zł do 600 zł 26%
od 601 zł do 800 zł 6%
od 801 zł do 1000 zł 1%
Od 1001 zł i więcej 0%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równie nieprawdopodobna jest też emerytura minimalna na poziomie 90% przeciętnego wynagrodzenia – niemniej blisko 23% badanych uważa za słuszne zrównanie jej z płacą minimalną. Obecnie wynosi ona 831 zł, co stanowi 67% najniższego wynagrodzenia netto.

Łącznie 85% pytanych chciałaby, żeby wiek emerytalny był niższy od 65 lat. Tylko 9% uważa 67. rok życia za właściwy, a 6% twierdzi, że na emeryturę powinniśmy przechodzić po ukończeniu 70 lat.

(Bankier.pl)

Niemniej, ponad 62% użytkowników Bankier.pl uważa, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być taki sam, a wśród osób, które twierdzą inaczej - 35% uznało, że różnica powinna wynosić przynajmniej 5 lat.

Czy ze względu na charakter pracy poszczególne grupy zawodowe (np. górnicy) powinny mieć różne przywileje emerytalne?
Tak 26%
Nie 70%
Nie wiem 4%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Równocześnie ponad 2/3 badanych wypowiedziało się negatywnie w sprawie przyznawania niektórym grupom zawodowym specjalnych przywilejów emerytalnych.

Czy oczekujesz, że ZUS zaoferuje dodatkowe odpłatne formy ubezpieczeń np. rentę hipoteczną?
Tak 17%
Nie 70%
Nie wiem 13%
Czy w zamian za wyższą emeryturę oddałbyś Państwu swoje mieszkanie/dom z prawem zamieszkania do końca życia?
Tak 11%
Nie 83%
Nie wiem 6%
Źródło: Bankier.pl, w badaniu wzięło udział 1939 respondentów w dniach 7-14 listopada

Zapytaliśmy także użytkowników, co sądzą o wprowadzeniu do oferty ubezpieczeniowej dodatkowych produktów ubezpieczeniowych mogących powiększyć przyszłą emeryturę, np. wprowadzenie renty dożywotniej za przekazanie praw do lokalu. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyraziło 70% respondentów. Pomysł ten poparło 17% badanych, a 13% było niezdecydowanych.

Osoby wskazujące tę odpowiedź mogły odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Okazało się, że 69% z nich posiada nieruchomość o wartości powyżej 200 tys. zł (z tego połowa posiada lokal o wartości większej niż 400 tys. zł). Wśród tej grupy 11% stwierdziło, że mogliby skorzystać z produktu renty dożywotniej w zamian za przekazanie praw własności do posiadanej nieruchomości. Obecnie z tzw. „odwróconej hipoteki” (renty dożywotniej w zamian za prawo własności do lokalu/domy) oferowanej przez firmy „fundusze hipoteczne” korzysta mniej niż 1 tys. osób w całej Polsce.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 7-14 listopada 2014 roku. Udział w badaniu wzięło 1939 respondentów.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~Przedsiębiorca1

Zachęcam do zapoznania się z osobą Zbigniew Stonoga. On Wie co to jest ZUS i cały ten burdel. I ma pomysł jak to zmienić. Jeszcze raz zachęcam do poznania życiorysu tego pana. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
0 1 ~Robert

Krus dla wszystkich!

! Odpowiedz
13 4 ~Virus

Polska hipokryzja jest niewiarygodna - Każdy chciałby nic nie płacić, a w przyszłości, mieć emeryturę na poziomie co najmniej swoich zarobków. Ciekawe skąd te pieniądze miałyby się wziąć? Nawet jeśli ZUS przestanie istnieć, to żeby mieć w przyszłości z czego żyć (kiedy już nie będziecie mieć siły do pracy i nikt nie będzie chciał już Was zatrudniać) trzeba w jakiś sposób się ubezpieczyć, a więc już dzisiaj zacząć odkładać pieniądze na starość. Nie ważne jest przy tym, czy będzie to prywatne ubezpieczenie emerytalne czy gwarantowane przez państwo - jak powinien zapewniać to ZUS (że tego nie robi tak jak tego oczekujemy, to trzeba podziękować rządowi za stworzenie dziur w prawie, które pozwalają wielu nieuczciwym przedsiębiorcom omijać obowiązek wpłat na fundusz emerytalny). Tak czy inaczej - jeśli nie zabezpieczymy się na starość, pozostanie nam jedynie żebranie o jałmużnę. Zacznijcie myśleć trochę ludzie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Rudge

Virus, zapytaj o to wszystko Anglika, Niemca, Francuza a jak już będziesz znał odpowiedź to zacznij myśleć i przeczytaj swoją wypowiedź. Ty jesteś urzędnikiem państwowym na 100%

! Odpowiedz
0 2 ~ja

A może wytłumaczysz mi dlaczego tacy ludzie jak Kiszczak odbierają 8000 emerytury ?? dlaczego byle jaki milicjant dostaje więcej niż zarabiał pracując ??.... nie pisz bzdur o nieuczciwych przedsiębiorcach bo to jest tylko kropla w morzu pieniędzy , które są nam wykradane przez system emerytalny........

! Odpowiedz
0 1 ~Ux

Niech państwo pozwoli mi samemu zadbać o swoją emeryturę - mógłbym inwestować 2 x tyle kapitału, który muszę oddawać państwu, bo przecież jestem idiotą i nie umiem zarządzać swoimi pieniędzmi.
W pracy przez moje ręce przechodzą dużo większe pieniądze i wszystko gra od wielu lat.
I co z tego, że mam podwójne wyższe wykształcenie (mgr oraz inż.) i dwa obce języki biegłe. Państwo wie lepiej, że jestem owieczka, która z założenia powinna unikać ryzyka.

De facto jestem dyskryminowany, bo nie jestem cielakiem i nie kupuję "solidarności społecznej" :)
Dlatego zdarza mi się uczestniczyć w protestach i dostaję łatkę "kibola". PRL's a bitch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~el-de

I tak sobie tu pobiadolicie,ale żaden z Was nie zrobi NIC by tą chorą sytuację zmienić.Ci najbardziej łupieni przez ZUS i innych urzędasów siedzą jak myszy po miotłą, czasem popyskują na forach i to wszystko. Przypomina mi to powiedzenie - czemuś biedny ? boś głupi, czemuś głupi? boś biedny.Kiedy zachce wam się odkleić od klawiatury i zacząć działać w realu ? Daliście się zniewolić, albo podniesiecie się z kolan (jak w 1989), albo dalej dymajcie na bandę białych kołnierzyków, a po przejściu na emeryturę poproście o eutanazję

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~LW

1989r Był związek Solidarność, teraz przedsiębiorcy nie mają związku aby się zrzeszyć, Sorrki jest ZPiP ale członkostwo kosztuje 600zł! Może ten człowiek nas poprowadzi http://www.surmacki.com/przedsiebiorcy

! Odpowiedz
0 7 ~kanapowa_rewolta

0 zł też jest poniżej 400zł. Mieszczę się.

! Odpowiedz
2 19 ~sssd

nie powinno byc zadnego przymusu emerytalnego czyli tzw "wieku emerytalnego"-to nonsens. Kazdy SAM powinien decydowac czy CHCE i KIEDY odejsc ewent na emeryture no i powinny byc setki alternatywnych funduszy emerytalnych do wolnego wyboru.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.