REKLAMA
WAŻNE

Użytkowanie wieczyste zniknęło, ale Polacy nie mogą wykupić gruntów

2020-01-15 06:21
publikacja
2020-01-15 06:21

Nawet 400 tys. osób nie wie, czy grunt pod ich domem lub blokiem został przekształcony we własność, bo nie dostały zaświadczenia z urzędu gminy. Nie wiedzą też, czy mogą go wykupić. Tymczasem terminy gonią - czytamy w środę w dzienniku "Fakt".

/ fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM

Gazeta podaje, że osoby, które do końca marca nie zdążą z wykupem, będą musiały zapłacić opłatę przekształceniową.

"1 stycznia 2019 r. zniknęło użytkowanie wieczyste i z mocy prawa 2,5 mln Polaków stało się właścicielami gruntów. Ale tylko w teorii. Do tego potrzebne jest jeszcze zaświadczenie. Urzędy gmin miały rok, by je wydać, ale nie wyrobiły się. Zaległości są ogromne, w samej Warszawie zostało do wydania jeszcze ćwierć miliona decyzji - czyli ok. 55 proc." - informuje "Fakt".

Dodaje, że w stolicy urzędnicy potrzebują na to ok. pół roku. Podobnie jest w Gdańsku i Wrocławiu.(PAP)

ozk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
1as
O bosh...to kastrować przy tym będą?!
_xyz
Kolejny sukces tego pseudoprezia nieudacznika Trzaskowskiego.
antek10
Pisi świat - ustawa swoje , życie swoje
loosac
A co ma do tego PIS? Zrobili dobra ustawe a samo-nierzady nie wywiazuja sie z obowiazku.
vxb9370
Cóż powinno być, że nie ma użytkowania wieczystego to się nie płaci. Jeśli urzędnik nie zdążył z zaświadczeniem to i tak nie wiadomo ile trzeba zapłacić raty przekształceniowej - temat zamknięty (w moim przypadku jest to ok 2x większa niż opłata użytkowania wieczystego). Dodatkowo są 2 miesiące na deklarację Cóż powinno być, że nie ma użytkowania wieczystego to się nie płaci. Jeśli urzędnik nie zdążył z zaświadczeniem to i tak nie wiadomo ile trzeba zapłacić raty przekształceniowej - temat zamknięty (w moim przypadku jest to ok 2x większa niż opłata użytkowania wieczystego). Dodatkowo są 2 miesiące na deklarację jednorazowej opłaty po otrzymaniu dokumentu. Jeśli późno przyślą to późno zobaczą kasę - mam prawo przez 2 miesiące zastanawiać się czy zapłacę jednorazowo. Największym zdzierstwem jest dopisanie się do księgi wieczystej urzędu i trzeba będzie wyjąć na wykreślenie ich 250zł! Policzcie sobie ile to będzie kosztowało w skali wszystkich przekształceń!

angol
Użytkowanie wieczyste zostało zniesione, gdyż była to ostatnia przeszkoda do wprowadzenia katastratu. Wszystkie inne tłumaczenia są dla idiotów.
bogdant
jestem za,
opodatkować wlasność majątek (sensowną stawką) a nie dochoody z pracy
antek10 odpowiada bogdant
i zakwaterowac bezdomnego u ciebie bo masz za dobrze.
pdox odpowiada bogdant
Problem w tym, że w naszych realiach opodatkowane będzie i jedno, i drugie, przy czym pracujący i tak zapłacą za tych, którzy nie pracują i "nie będą mieli z czego" zapłacić podatku za swoje nieruchomości.
aaron_szechter
Czy to prawda że podatek katastralny będzie jeszcze za rządów dobrej zmiany?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki