Usługi - bastion optymistów

Ignacy Morawski2019-06-06 09:13założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-06-06 09:13
YAY Foto

Kilka dni temu pisałem o recesji w światowym przemyśle, bazując na odczytach indeksów PMI. Dziś widać, że na razie usługi reagują w ograniczonym stopniu na osłabienie przemysłowe, przynajmniej w kluczowych gospodarkach. Czyli przenoszenie się efektów niższej aktywności w produkcji na zatrudnienie i popyt konsumpcyjny jest w największych gospodarkach powolne (choć jest widoczne). I można w tym pokładać nadzieję co do najbliższej przyszłości światowej gospodarki. 

Indeks PMI dla usług w Niemczech wyniósł w maju 55,4 pkt i był niemal na tym samym poziomie, co w kwietniu (zaledwie 0,3 pkt niżej). Co ważne, indeks jest powyżej długookresowej średniej, a firmy usługowe raportują rosnący popyt na pracę. W USA indeks PMI dla usług bardzo wyraźnie spadł w maju, ale uważniej śledzony i analogiczny indeks ISM wzrósł – czyli ogólnie obraz koniunktury w usługach jest w miarę stabilny.

Indeks PMI dla usług w Niemczech / SpotData

Odnosząc się do realnych danych (PMI opiera się na ankietach), warto zwrócić uwagę, że wyraźnie w Niemczech w pierwszym kwartale przyspieszyła konsumpcja. Kiedy rynek koncentrował się na załamaniu aktywności w przemyśle, inne sektory gospodarki radziły sobie całkiem nieźle. Na początku drugiego kwartału dane o sprzedaży detalicznej były już gorsze, ale na razie to za mało, by stwierdzić, czy ożywienie konsumpcyjne znów przygasa.

Taka dywergencja między przemysłem a usługami w przeszłości cechowała epizody umiarkowanego spowolnienia gospodarki. W czasach recesji wszystkie sektory zwalniały. Usługi są więc w tym momencie bazą dla optymistów. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki