Usługi - bastion optymistów

założyciel SpotData.pl

Kilka dni temu pisałem o recesji w światowym przemyśle, bazując na odczytach indeksów PMI. Dziś widać, że na razie usługi reagują w ograniczonym stopniu na osłabienie przemysłowe, przynajmniej w kluczowych gospodarkach. Czyli przenoszenie się efektów niższej aktywności w produkcji na zatrudnienie i popyt konsumpcyjny jest w największych gospodarkach powolne (choć jest widoczne). I można w tym pokładać nadzieję co do najbliższej przyszłości światowej gospodarki. 

Indeks PMI dla usług w Niemczech wyniósł w maju 55,4 pkt i był niemal na tym samym poziomie, co w kwietniu (zaledwie 0,3 pkt niżej). Co ważne, indeks jest powyżej długookresowej średniej, a firmy usługowe raportują rosnący popyt na pracę. W USA indeks PMI dla usług bardzo wyraźnie spadł w maju, ale uważniej śledzony i analogiczny indeks ISM wzrósł – czyli ogólnie obraz koniunktury w usługach jest w miarę stabilny.

Indeks PMI dla usług w Niemczech
Indeks PMI dla usług w Niemczech (SpotData)

Odnosząc się do realnych danych (PMI opiera się na ankietach), warto zwrócić uwagę, że wyraźnie w Niemczech w pierwszym kwartale przyspieszyła konsumpcja. Kiedy rynek koncentrował się na załamaniu aktywności w przemyśle, inne sektory gospodarki radziły sobie całkiem nieźle. Na początku drugiego kwartału dane o sprzedaży detalicznej były już gorsze, ale na razie to za mało, by stwierdzić, czy ożywienie konsumpcyjne znów przygasa.

Taka dywergencja między przemysłem a usługami w przeszłości cechowała epizody umiarkowanego spowolnienia gospodarki. W czasach recesji wszystkie sektory zwalniały. Usługi są więc w tym momencie bazą dla optymistów. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne