Urzędnicy założą żółte kamizelki

"Za tydzień część pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego założy żółte kamizelki z napisem +Godna praca, dość jałmużny+. I w nich będą wykonywać służbowe obowiązki" - podaje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Fachowcy odchodzą z administracji do prywatnych firm, które oferują im znacznie lepsze wynagrodzenia" - czytamy w dzienniku. Dobra sytuacja na rynku pracy powoduje zwiększenie ilości wakatów w rządowych instytucjach, dziś jest ich ponad pół tysiąca.

"Nie mówi się o tym głośno, ale w wielu urzędach nie funkcjonują już niektóre wydziały, bo ludzie się pozwalniali. Przy naborze obniża się wymagania, ale i to nie pomaga" - mówi dla gazety szef NSZZ "Solidarność" w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim Robert Barabasz, podkreślając brak zainteresowania pracą w administracji publicznej za 2 tys. zł miesięcznie.

Część z urzędników zapowiada protest śladami nauczycieli i policjantów - planują masowo korzystać ze zwolnień chorobowych, wcześniej jednak spróbują zawalczyć o podwyżki, zakładając żółte kamizelki. "W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, jak mało zarabiamy. Jeśli to nie przyniesie skutków, rozważymy inne formy protestu" - powiedziała "DGP" szefowa NSZZ "Solidarność" w lubelskim urzędzie.

Jak podaje dziennik, "rząd z obawy przed krytyką nie chce podwyższać wynagrodzeń urzędnikom" - wyjątkiem są osoby na kierowniczych stanowiskach informatycznych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Plany podwyżek są również wobec pracowników Centrum Informatyki Resortu Finansów. (PAP)

dma/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 and00

Szkoda że nie włożyli szpiczastych kapeluszy
Protesty żółtych kamizelek są z innej bajki.
Inne powody, inne grupy społeczne, inne postulaty
A ci się podczepiają

! Odpowiedz
3 9 _xyz

Nie dziwie się, że coraz mniej ludzi chce pracować za 2 tysie. Wszystko bardzo podrożało. Idzie się teraz do biedry, robi zakupy (wypchana reklamówka) i leci 60-80 zł. Pamietąm jak na studiach w 2002-2003 roku robiłem zakupy w Auchan to 1/3, może 1/2 wózka kosztowała mnie 120-150 zł

! Odpowiedz
1 16 hatlik1

Urzedasy nic nie robią tylko blokują rozwój NASZEJ KOCHANEJ OJCZYZNY !!!!!!!!!!!!! WOLNY KRAJ MOŻNA POSZUKAĆ INNEJ PRACY

! Odpowiedz
6 7 matpoz1

Pełna zgoda co do zbyt dużej biurokracji, ale urzędnicy działają na podstawie przepisów a nie własnych widzimisiów, winne jest wadliwe prawo, często nie jednoznaczne dające pole do różnych interpretacji.

! Odpowiedz
1 7 glos_rozsadku odpowiada matpoz1

trzeba mieć sumienie i się zwolnić jak się jest takim urzędasem.

! Odpowiedz
5 18 glos_rozsadku

niech się wezmą za uczciwą pracę, a nie uprzykrzanie życia uczciwym Polakom i zatrudnianie całych rodzin w urzędach, którzy nic nie robią za nasze pieniądze.

! Odpowiedz
7 7 histeryk

Niskie wynagrodzenia w administracji centralnej są w interesie obecnie rządzących. Gdy odejdzie służba cywilna (która i tak już została ostatnie znacznie upolityczniona) to zastąpią ją ludzie z legitymacjami partyjnymi.

! Odpowiedz
5 22 sublt2

Pierwsze to za Centrum Adama Smitha 90% przepisów wyrzucić do kosza od razu.

Kolejne na ich miejsce tworzyć transparentnie - z dostępem do ich zmian elektroniczną kontrolą zmiany treści ( W WORD jest taka opcja - wystarczy skorzystać). Każda zmiana przepisów z publicznie znanym autorem, odpowiedzialnością cywilną zmieniającego.

A potem w urzędzie:
1) Elektroniczne dokumenty przede wszystkim powinny byc preferowane.
2) Wprowadzić algorytm dla tych oczywistych decyzji, które i tak nietrudno przewidzieć jakie będą.
3) Połowę urzędników w związku z tym zwolnić,
4) Reszcie podnieść pensję.
Sprawa załatwion i nowi ludzie dopracy na rynku (co prawda z niebezpiecznymi naleciałościami - może jednak wyuczalni).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 33 klejnotnilu

Zredukować liczbę głupich rozporządzeń, następnie liczbę urzędników do minimum, to i pieniądze dla nich się znajdą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.