REKLAMA

Urząd pracy pomoże zmienić pracę? Tego chce ministerstwo

2021-07-26 17:39
publikacja
2021-07-26 17:39
Urząd pracy pomoże zmienić pracę? Tego chce ministerstwo
Urząd pracy pomoże zmienić pracę? Tego chce ministerstwo
fot. Daniel Dmitriew /

Chcemy, aby urzędy pracy były skoncentrowane nie tylko na zatrudnianiu bezrobotnych, ale również na pracy z tymi osobami, które chcą zmienić miejsce pracy czy nabyć nowe kwalifikacje - mówiła w poniedziałek we Wrocławiu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, która w poniedziałek rozmawiała z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy na Dolnym Śląsku przypomniała, że MRPiT jest w trakcie przygotowywania czterech ustaw zmieniających rynek pracy.

„Dzisiaj rozmawialiśmy o dwóch najważniejszych ustawach. Pierwsza to ustawa o wspieraniu zatrudnienia, która ma zastąpić obecnie funkcjonującą, która ma już 18 lat i dawno trzeba było ją zmienić. Było kilka nowelizacji, ale obecnie, w czasie pandemii rynek pracy bardzo się zmienił i musimy dostosować ustawę do nowych warunków" – wskazała.

Druga konsultowana ustawa – jak mówiła Michałek – dotyczy zatrudniania cudzoziemców. „Wszyscy przedsiębiorcy w całej Polsce mówią jednym głosem: trzeba uprościć zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, ponieważ wszystkim pracodawcom brakuje rąk do pracy, a będzie brakowało jeszcze bardziej” – oceniła.

Zdaniem Michałek współpraca pomiędzy rządem a samorządami w zakresie rynku pracy przebiega bardzo dobrze. „Bardzo dobrze oceniam pracę powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w czasie pandemii. To właśnie przez te instytucje przeszły miliardy złotych do przedsiębiorców. Sprawdzili się bardzo mocno i chcemy utrzymać te instytucje, ale oczywiście one będą miały inne narzędzia do pracy” – mówiła wiceminister.

„Chcielibyśmy bardzo mocno, żeby były one skoncentrowane nie tylko na zatrudnianiu bezrobotnych, ale również były zaangażowane w pracę z tymi osobami, które chcą zmienić miejsce pracy, nabyć nowe kwalifikacje. Postawiliśmy bardzo na ustawiczne kształcenie, chcemy otworzyć się szerzej na przedsiębiorców, kształcić i przygotowywać do lokalnego rynku pracy tych, którzy tej pracy poszukują lub po prostu chcą ją zmienić” – tłumaczyła.

Iwona Michałek poinformowała też, że na reformę rynku pracy zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy zagwarantowane są 52 mln euro, które - jak mówiła - mają być przeznaczone na cyfryzację. „Chcielibyśmy przeprowadzić cyfryzację rynku pracy, chcielibyśmy, żeby obecnie funkcjonujących 18 różnych systemów informatycznych było zastąpionych jednym, najwyżej dwoma” – powiedziała wiceminister.

Dodała, że prowadzone konsultacje potwierdzają również konieczność zreformowania ochotniczych hufców pracy. „Chcielibyśmy zmienić nie tylko postrzeganie ochotniczych hufców pracy, ale też włączyć je w szeroko rozumiany rynek pracy” – mówiła.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek zwracał uwagę na konieczność współpracy między ministerstwami w zakresie rynku pracy i gospodarki.

„Zależy nam, żeby zarządzanie całym rynkiem pracy, na tyle, ile jest to możliwe z poziomu ministerstwa, z poziomu dobrej legislacji, otwierało perspektywy podnoszące nie tylko ilość, ale też jakość miejsc pracy. Dlatego wszelkie rozwiązania służące innowacjom, badaniom, wzmocnieniu szkolnictwa branżowego i tego na poziomie średnim i wyższym to jest przestrzeń do ścisłej współpracy. Chcemy, aby dynamika rozwoju gospodarczego była bardzo duża, ale żeby była też oparta o nowoczesne technologie, przemysł 4.0., dobrą jakość oferty usług” - tłumaczył.

„To jest wyzwanie, które stoi przed nami i ten proces przekształcania funkcjonowania urzędów pracy w centra wspierania zatrudnienia to jest rzeczywiście coś, co powinniśmy robić razem” – dodał wiceminister. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
3456
TEN USTRÓJ POLITYCZNY MUSI ZNIKNĄĆ Z POWIERZCHNI ZIEMI . JAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁA AGONIA ,KIEDY SIĘ ZACZNIE.
kenn
Niech ten rząd już lepiej ucieka ze swoich stanowisk.

Plan wprowadzania państwa "opiekuńczego", czyt. komunizmu, gdzie każdy obywatel ma zajęcie, nawet bezsensowne, a Twoją ścieżką kariery zawodowej zajmują się urzędasy. :P

https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_bez_sensu:_Teoria
antek10
Poprzez modlitwę i wstawiennictwo u ksiedza proboszcza?
3456
STANOWCZO DO LIKWIDACJI -to samo straż miejska - komentować , naprawdę zbyteczne. jedni będą się zajmować zmianą pracy drudzy stawiać fotoradary , skończyć z tym rządem , CIĄĆ WYDATKI NIE MA INNEJ DROGI .-obniżyć podatki i praca a nie picie kawy , droga do zamożności .
carlito1
Z najniższej na najniższa.....hahaha pośredniaki do likwidacji, skrajnie niepotrzebna instytucja.
bt5
Zmienić prace to można w USA. Ale Polska to nie USA i na oferty pracy trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie w danym zawodzie i to odpowiednie doświadczenie. Do tego mile widziane lub konieczne odpowiednie papiery szkolne. W Polsce nawet pomocnik to musi być z doświadczeniem w danej branży . Więc szkolenia z urzędu Zmienić prace to można w USA. Ale Polska to nie USA i na oferty pracy trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie w danym zawodzie i to odpowiednie doświadczenie. Do tego mile widziane lub konieczne odpowiednie papiery szkolne. W Polsce nawet pomocnik to musi być z doświadczeniem w danej branży . Więc szkolenia z urzędu pracy sa w zasadzie wyrzuceniem pieniedzy. Sam mam świadectwo szkoły w zawodzie utrzymania ruchu w zakładach gdzie nawet w moim biednym mieście jest robota w tym za 8 tys zł. Ale bez doświadczenia w tym zakresie w dużych zakładach nawet nie ma mowy o pracy.
grzegorzkubik
Urząd w niczym nie pomoże. Ja znam te kursy od podszewki. Szkoda kasy. Zlikwidować to ustrojstwo. Ci ludzie, którzy tam pracują to doradcy zawodowi a gdzież oni nabyli doświadczenie by doradzać? Zlikwidować PUP-y, ubezpieczyć zdrowotnie wszystkich a zamiast zasiłków obniżyć podatki by ludzie jak pracują więcej zarobili Urząd w niczym nie pomoże. Ja znam te kursy od podszewki. Szkoda kasy. Zlikwidować to ustrojstwo. Ci ludzie, którzy tam pracują to doradcy zawodowi a gdzież oni nabyli doświadczenie by doradzać? Zlikwidować PUP-y, ubezpieczyć zdrowotnie wszystkich a zamiast zasiłków obniżyć podatki by ludzie jak pracują więcej zarobili i odłożyli kasę na okres bez pracy.
marekpoznan
Na niedobór rąk do pracy odpowiedzią jest automatyzacja i wzrost wydajności a nie zatrudnianie tabunów imigrantów.
qonradx
No tak urzędnicy "zwalczyli" bezrobocie to teraz szukają dla siebie nowego zajęcia zeby dalej być potrzebni. ZŁOCI LUDZIE CI URZĘDNICY!
tytush
wygnac Polakow a chlebem za granice i sprowadzic cudzoziemcow zeby sie rodzili niepolacy

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki